reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Wybór karty kredytowej > Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Karty kredytowe są coraz powszechniejszą formą płatności w Polsce. Wybór jest naprawdę szeroki a i wymagania nie są już tak restrykcyjne jak kiedyś. Dodatkowo banki zachęcają nas do zaciągania krótkoterminowej pożyczki oferując nam rabaty i zniżki za korzystanie z ich produktu. Jak się zorientować w tej mnogości ofert? Jak używać karty by nie być stratnym a skorzystać z nieoprocentowanego kredytu ? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Dzięki karcie kredytowej możemy w banku zaciągnąć kredyt, który jest nam oferowany na specjalnych warunkach. Bank na podstawie naszych comiesięcznych dochodów oszacowuje i wyznacza limit zadłużenia. Czyli kwotę, którą dysponujemy za pomocą karty, niezależnie od tego jaki jest nasz stan konta. Limit maleje wraz z używaniem karty, a kiedy spłacimy część zadłużenia – o taką sumę zostaje odnowiony. Proste prawda? Jednak tutaj, jak wszędzie, też mogą czaić się haczyki.

Po pierwsze: Opłaty

Karta kredytowa za darmo? Teoretycznie tak, ale najczęściej tylko w pierwszym roku jej użytkowania, albo po wydaniu za jej pomocą określonej kwoty.

Na przykład za kartę kredytową z Banku Millenium, Visa Impresja, w pierwszym roku jej posiadania nie zapłacimy nic pod warunkiem dokonania minimum jednej transakcji bezgotówkowej w przeciągu 90 dni od jej wydania. W drugim roku opłata może wynosić od 0 zł do 75 zł. W zależności od tego jakie obroty bank zanotuje na naszej karcie. W tym konkretnym przypadku za kartę nie zapłacimy nic pod warunkiem, że całkowity obrót wyniesie 12 000 zł bądź więcej. Jeśli zaś suma ta będzie niższa niż 8 000 zł będziemy musieli zapłacić najwyższą stawkę 75 zł. Podobna zależność między opłatą a sumą wydaną za pomocą karty jest w PKO BP w przypadku srebrnej karty kredytowej. Stawki są mniejsze, bo nie zapłacimy nic już przy miesięczny obrocie na karcie rzędu 800 zł. Bywa, że te opłaty są znacznie wyższe i liczone są nie w dziesiątkach, ale setkach złotych. Jest tak kiedy mamy w posiadaniu tzw. kartę prestiżową.

<< Zobacz ranking kart i wybierz najlepszą dla siebie

Warto przy tym wspomnieć o promocji jaka jest teraz w CitiBanku. Z okazji 140-lecia Banku Handlowego S.A. została wypuszczona „Karta Jubileuszowa”, która nic nas nie będzie kosztować przez cały jej okres użytkowania (2 lata).

To wszystko ogólnie niby nic nowego. Tak samo jest przecież z kartą debetową, tyle, że w tym przypadku, wymagana jest większa ostrożność ponieważ nie wydajemy swoich pieniędzy. Prędzej czy później trzeba je będzie oddać, a lepiej prędzej, gdy jeszcze to można zrobić bez płacenia wysokich odsetek.

Dowiedz się Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej

Po drugie: Jak używać by nie żałować

Korzystanie z karty kredytowej jest łatwe, szybkie, przyjemne. Niestety wielu z nas zapomina, że za wydatki „plastikiem” przyjdzie nam zapłacić. W takiej sytuacji rozliczenie, na którym oprócz ewidencji transakcji, zobaczymy naliczone odsetki (nawet 20% w skali roku), może być bolesną niespodzianką. Jeżeli nie chcemy oddawać bankowi więcej niż to co od niego pożyczyliśmy, wystarczy pilnować terminów spłaty odsetkowej w okresie bezodsetkowym. Zazwyczaj mamy na to ponad 50 dni. Ale uwaga, ta wartość może być zależna od tego w jakim dniu miesiąca użyliśmy karty.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama