REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej

Regina Anam

REKLAMA

REKLAMA

Karta kredytowa jest jednym z popularniejszych produktów bankowych. Umożliwia szybkie pożyczenie drobnej sumy od banku, który nam ją wydał. Jednakże nierozsądne korzystanie z karty może być powodem finansowych tarapatów. Jak się przed nimi ustrzec?

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie kredytu na specjalnych zasadach. Jak to działa? Bank wydający kartę przyznaje do niej limit kredytowy, który określa na podstawie dochodów. Właśnie ten limit kredytowy wyznacza nam pewną granicę. Oznacza to, że możemy zadłużać się jedynie do wysokości przyznanego limitu. I nie ma tu znaczenia, czy w danym momencie mamy jakieś pieniądze na koncie czy nie. Dodatkowo limit ten ma charakter odnawialny, czyli każda dokonana transakcja kartą zmniejsza go, a każda spłata już zaciągniętego zadłużenia ponownie go zwiększa.

REKLAMA

Niby wszystko wygląda prosto, jednak warto zwrócić uwagę na parę rzeczy, aby nie przecenić swoich możliwości finansowych.

Po pierwsze sprawdź opłaty

Na tym świecie nie ma nic za darmo i bank bynajmniej nie zaoferuje nam swoich pieniędzy altruistycznie. Tak więc podczas wyboru karty, sprawdź, ile zapłacisz za jej używanie. Wysokość rocznej opłaty uzależniona jest od banku i rodzaju karty. Przeważnie koszt korzystania z jej dobrodziejstw wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Aby nie popaść w kłopoty spłacaj całość zadłużenia w terminie. Jest on wskazany na wyciągu bankowym, który dostajesz co miesiąc. Możesz także ustawić sobie opcję, dzięki której bank sam będzie automatycznie pobierał należną opłatę z Twojego konta bankowego. Jak to jest w przypadku każdego zadłużenia, jeśli się spóźnisz z zapłatą, musisz się liczyć z karą w postaci odsetek za każdy dzień zwłoki.

Zobacz także co jeszcze Warto wiedzieć o kartach kredytowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko 50 dni darmowych

Masz już kartę i chcesz z niej skorzystać? Upewnij się najpierw, czy wiesz jak wysoko oprocentowany jest kredyt. Bo na pewno banki naliczają sobie oprocentowanie i na pewno jest ono wysokie. Przeważnie oscyluje ono w granicach 20 proc. rocznie (oprocentowanie nie może przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej). Wiedza ta może zmobilizować Cię do tego, aby nie zaciągać większego kredytu niż będziesz w stanie spłacić… przynajmniej w ciągu 50 dni. Dlaczego akurat tylu? Gdyż przeważnie tyle banki dają nam czasu na spłacenie kredytu bez konieczności płacenia odsetek za wykorzystane pieniądze. Jest to tak zwanym okres bezodsetkowy, na który składają się:
• okres rozliczeniowy (zwykle 30 dni) i
• „grace period”, np. 24 dni, który biegnie od daty upływu okresu rozliczeniowego (data wystawienia wyciągu) do terminu (wskazanego na wyciągu) obowiązkowej spłaty naszego zadłużenia.

Pamiętajmy o tym, że okres bezodsetkowy jest liczony zawsze od dnia rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego, a nie od dnia dokonania poszczególnych transakcji.

Przeczytaj także: Bezpieczna karta kredytowa

Przykładowo Twój okres rozliczeniowy rozpoczyna się z 2. marca. Jeśli tego dnia wybierzesz się na zakupy i wydasz 560 zł, za które zapłacisz kartą, masz 30 dni plus grace period (np. 20 dni), czyli w sumie 50 dni na spłatę tego zadłużenia. Jeśli jednak wybierzesz się na zakupy nie 2. a 22. marca – na spłatę zadłużenia masz 10 dni plus grace period, czyli razem 30 dni.

Nie mamy pieniędzy na spłatę – co teraz

REKLAMA

Jeżeli zdarzyło Ci się przecenić swoje możliwości i zadłużyłeś się na kwotę większą niż jesteś w stanie oddać to nie panikuj. Na początku koniecznie postaraj się spłacić w terminie tzw. kwotę minimalną ustaloną przez bank. Jest ona widoczna na wyciągu bankowym. Wynosi ona przeważnie 5 proc. pożyczonej kwoty, ale nie mniej niż 20-50 zł. Jeśli jej nie spłacisz, bank poza odsetkami może pobrać także dodatkową opłatę.

Jeśli nie masz pieniędzy nawet na to, aby spłacić kwotę minimalną i nie zapowiada się, żeby sytuacja szybko się zmieniła, skontaktuj się jak najszybciej z bankiem. W jego interesie jest, aby dług został spłacony, prędzej czy później. Z tego względu nie masz co się bać. Bank pomoże Ci ustalić rozsądny plan działania, aby wyciągnąć Cię z dołka.

Bankomatom powiedz NIE

Karty kredytowe to nie karty płatnicze, dlatego używaj je tylko do transakcji bezgotówkowych. Płać nią w sklepach czy restauracjach, lecz nie wypłacaj gotówki! Dlaczego? Banki pobierają wysokie prowizje w przypadku wypłaty gotówki kartą kredytową z bankomatu.

Ponadto wypłata ta jest zadłużeniem, które nie podlega z reguły okresowi bezodsetkowemu! Oznacza to, że jeżeli weźmiesz pieniądze z bankomatu, zapłacisz odsetki od pobranej kwoty za każdy dzień do chwili spłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA