Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej
REKLAMA
REKLAMA
Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie kredytu na specjalnych zasadach. Jak to działa? Bank wydający kartę przyznaje do niej limit kredytowy, który określa na podstawie dochodów. Właśnie ten limit kredytowy wyznacza nam pewną granicę. Oznacza to, że możemy zadłużać się jedynie do wysokości przyznanego limitu. I nie ma tu znaczenia, czy w danym momencie mamy jakieś pieniądze na koncie czy nie. Dodatkowo limit ten ma charakter odnawialny, czyli każda dokonana transakcja kartą zmniejsza go, a każda spłata już zaciągniętego zadłużenia ponownie go zwiększa.
REKLAMA
Niby wszystko wygląda prosto, jednak warto zwrócić uwagę na parę rzeczy, aby nie przecenić swoich możliwości finansowych.
Po pierwsze sprawdź opłaty
Na tym świecie nie ma nic za darmo i bank bynajmniej nie zaoferuje nam swoich pieniędzy altruistycznie. Tak więc podczas wyboru karty, sprawdź, ile zapłacisz za jej używanie. Wysokość rocznej opłaty uzależniona jest od banku i rodzaju karty. Przeważnie koszt korzystania z jej dobrodziejstw wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Aby nie popaść w kłopoty spłacaj całość zadłużenia w terminie. Jest on wskazany na wyciągu bankowym, który dostajesz co miesiąc. Możesz także ustawić sobie opcję, dzięki której bank sam będzie automatycznie pobierał należną opłatę z Twojego konta bankowego. Jak to jest w przypadku każdego zadłużenia, jeśli się spóźnisz z zapłatą, musisz się liczyć z karą w postaci odsetek za każdy dzień zwłoki.
Zobacz także co jeszcze Warto wiedzieć o kartach kredytowych
Tylko 50 dni darmowych
Masz już kartę i chcesz z niej skorzystać? Upewnij się najpierw, czy wiesz jak wysoko oprocentowany jest kredyt. Bo na pewno banki naliczają sobie oprocentowanie i na pewno jest ono wysokie. Przeważnie oscyluje ono w granicach 20 proc. rocznie (oprocentowanie nie może przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej). Wiedza ta może zmobilizować Cię do tego, aby nie zaciągać większego kredytu niż będziesz w stanie spłacić… przynajmniej w ciągu 50 dni. Dlaczego akurat tylu? Gdyż przeważnie tyle banki dają nam czasu na spłacenie kredytu bez konieczności płacenia odsetek za wykorzystane pieniądze. Jest to tak zwanym okres bezodsetkowy, na który składają się:
• okres rozliczeniowy (zwykle 30 dni) i
• „grace period”, np. 24 dni, który biegnie od daty upływu okresu rozliczeniowego (data wystawienia wyciągu) do terminu (wskazanego na wyciągu) obowiązkowej spłaty naszego zadłużenia.
Pamiętajmy o tym, że okres bezodsetkowy jest liczony zawsze od dnia rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego, a nie od dnia dokonania poszczególnych transakcji.
Przeczytaj także: Bezpieczna karta kredytowa
Przykładowo Twój okres rozliczeniowy rozpoczyna się z 2. marca. Jeśli tego dnia wybierzesz się na zakupy i wydasz 560 zł, za które zapłacisz kartą, masz 30 dni plus grace period (np. 20 dni), czyli w sumie 50 dni na spłatę tego zadłużenia. Jeśli jednak wybierzesz się na zakupy nie 2. a 22. marca – na spłatę zadłużenia masz 10 dni plus grace period, czyli razem 30 dni.
Nie mamy pieniędzy na spłatę – co teraz
REKLAMA
Jeżeli zdarzyło Ci się przecenić swoje możliwości i zadłużyłeś się na kwotę większą niż jesteś w stanie oddać to nie panikuj. Na początku koniecznie postaraj się spłacić w terminie tzw. kwotę minimalną ustaloną przez bank. Jest ona widoczna na wyciągu bankowym. Wynosi ona przeważnie 5 proc. pożyczonej kwoty, ale nie mniej niż 20-50 zł. Jeśli jej nie spłacisz, bank poza odsetkami może pobrać także dodatkową opłatę.
Jeśli nie masz pieniędzy nawet na to, aby spłacić kwotę minimalną i nie zapowiada się, żeby sytuacja szybko się zmieniła, skontaktuj się jak najszybciej z bankiem. W jego interesie jest, aby dług został spłacony, prędzej czy później. Z tego względu nie masz co się bać. Bank pomoże Ci ustalić rozsądny plan działania, aby wyciągnąć Cię z dołka.
Bankomatom powiedz NIE
Karty kredytowe to nie karty płatnicze, dlatego używaj je tylko do transakcji bezgotówkowych. Płać nią w sklepach czy restauracjach, lecz nie wypłacaj gotówki! Dlaczego? Banki pobierają wysokie prowizje w przypadku wypłaty gotówki kartą kredytową z bankomatu.
Ponadto wypłata ta jest zadłużeniem, które nie podlega z reguły okresowi bezodsetkowemu! Oznacza to, że jeżeli weźmiesz pieniądze z bankomatu, zapłacisz odsetki od pobranej kwoty za każdy dzień do chwili spłaty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.