REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Regina Anam

REKLAMA

REKLAMA

Karta kredytowa jest jednym z popularniejszych produktów bankowych. Umożliwia szybkie pożyczenie drobnej sumy od banku, który nam ją wydał. Jednakże nierozsądne korzystanie z karty może być powodem finansowych tarapatów. Jak się przed nimi ustrzec?

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie kredytu na specjalnych zasadach. Jak to działa? Bank wydający kartę przyznaje do niej limit kredytowy, który określa na podstawie dochodów. Właśnie ten limit kredytowy wyznacza nam pewną granicę. Oznacza to, że możemy zadłużać się jedynie do wysokości przyznanego limitu. I nie ma tu znaczenia, czy w danym momencie mamy jakieś pieniądze na koncie czy nie. Dodatkowo limit ten ma charakter odnawialny, czyli każda dokonana transakcja kartą zmniejsza go, a każda spłata już zaciągniętego zadłużenia ponownie go zwiększa.

REKLAMA

Niby wszystko wygląda prosto, jednak warto zwrócić uwagę na parę rzeczy, aby nie przecenić swoich możliwości finansowych.

Po pierwsze sprawdź opłaty

Na tym świecie nie ma nic za darmo i bank bynajmniej nie zaoferuje nam swoich pieniędzy altruistycznie. Tak więc podczas wyboru karty, sprawdź, ile zapłacisz za jej używanie. Wysokość rocznej opłaty uzależniona jest od banku i rodzaju karty. Przeważnie koszt korzystania z jej dobrodziejstw wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Aby nie popaść w kłopoty spłacaj całość zadłużenia w terminie. Jest on wskazany na wyciągu bankowym, który dostajesz co miesiąc. Możesz także ustawić sobie opcję, dzięki której bank sam będzie automatycznie pobierał należną opłatę z Twojego konta bankowego. Jak to jest w przypadku każdego zadłużenia, jeśli się spóźnisz z zapłatą, musisz się liczyć z karą w postaci odsetek za każdy dzień zwłoki.

Zobacz także co jeszcze Warto wiedzieć o kartach kredytowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko 50 dni darmowych

Masz już kartę i chcesz z niej skorzystać? Upewnij się najpierw, czy wiesz jak wysoko oprocentowany jest kredyt. Bo na pewno banki naliczają sobie oprocentowanie i na pewno jest ono wysokie. Przeważnie oscyluje ono w granicach 20 proc. rocznie (oprocentowanie nie może przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej). Wiedza ta może zmobilizować Cię do tego, aby nie zaciągać większego kredytu niż będziesz w stanie spłacić… przynajmniej w ciągu 50 dni. Dlaczego akurat tylu? Gdyż przeważnie tyle banki dają nam czasu na spłacenie kredytu bez konieczności płacenia odsetek za wykorzystane pieniądze. Jest to tak zwanym okres bezodsetkowy, na który składają się:
• okres rozliczeniowy (zwykle 30 dni) i
• „grace period”, np. 24 dni, który biegnie od daty upływu okresu rozliczeniowego (data wystawienia wyciągu) do terminu (wskazanego na wyciągu) obowiązkowej spłaty naszego zadłużenia.

Pamiętajmy o tym, że okres bezodsetkowy jest liczony zawsze od dnia rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego, a nie od dnia dokonania poszczególnych transakcji.

Przeczytaj także: Bezpieczna karta kredytowa

Przykładowo Twój okres rozliczeniowy rozpoczyna się z 2. marca. Jeśli tego dnia wybierzesz się na zakupy i wydasz 560 zł, za które zapłacisz kartą, masz 30 dni plus grace period (np. 20 dni), czyli w sumie 50 dni na spłatę tego zadłużenia. Jeśli jednak wybierzesz się na zakupy nie 2. a 22. marca – na spłatę zadłużenia masz 10 dni plus grace period, czyli razem 30 dni.

Nie mamy pieniędzy na spłatę – co teraz

REKLAMA

Jeżeli zdarzyło Ci się przecenić swoje możliwości i zadłużyłeś się na kwotę większą niż jesteś w stanie oddać to nie panikuj. Na początku koniecznie postaraj się spłacić w terminie tzw. kwotę minimalną ustaloną przez bank. Jest ona widoczna na wyciągu bankowym. Wynosi ona przeważnie 5 proc. pożyczonej kwoty, ale nie mniej niż 20-50 zł. Jeśli jej nie spłacisz, bank poza odsetkami może pobrać także dodatkową opłatę.

Jeśli nie masz pieniędzy nawet na to, aby spłacić kwotę minimalną i nie zapowiada się, żeby sytuacja szybko się zmieniła, skontaktuj się jak najszybciej z bankiem. W jego interesie jest, aby dług został spłacony, prędzej czy później. Z tego względu nie masz co się bać. Bank pomoże Ci ustalić rozsądny plan działania, aby wyciągnąć Cię z dołka.

Bankomatom powiedz NIE

Karty kredytowe to nie karty płatnicze, dlatego używaj je tylko do transakcji bezgotówkowych. Płać nią w sklepach czy restauracjach, lecz nie wypłacaj gotówki! Dlaczego? Banki pobierają wysokie prowizje w przypadku wypłaty gotówki kartą kredytową z bankomatu.

Ponadto wypłata ta jest zadłużeniem, które nie podlega z reguły okresowi bezodsetkowemu! Oznacza to, że jeżeli weźmiesz pieniądze z bankomatu, zapłacisz odsetki od pobranej kwoty za każdy dzień do chwili spłaty.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA