REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej

Regina Anam

REKLAMA

REKLAMA

Karta kredytowa jest jednym z popularniejszych produktów bankowych. Umożliwia szybkie pożyczenie drobnej sumy od banku, który nam ją wydał. Jednakże nierozsądne korzystanie z karty może być powodem finansowych tarapatów. Jak się przed nimi ustrzec?

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie kredytu na specjalnych zasadach. Jak to działa? Bank wydający kartę przyznaje do niej limit kredytowy, który określa na podstawie dochodów. Właśnie ten limit kredytowy wyznacza nam pewną granicę. Oznacza to, że możemy zadłużać się jedynie do wysokości przyznanego limitu. I nie ma tu znaczenia, czy w danym momencie mamy jakieś pieniądze na koncie czy nie. Dodatkowo limit ten ma charakter odnawialny, czyli każda dokonana transakcja kartą zmniejsza go, a każda spłata już zaciągniętego zadłużenia ponownie go zwiększa.

REKLAMA

Niby wszystko wygląda prosto, jednak warto zwrócić uwagę na parę rzeczy, aby nie przecenić swoich możliwości finansowych.

Po pierwsze sprawdź opłaty

Na tym świecie nie ma nic za darmo i bank bynajmniej nie zaoferuje nam swoich pieniędzy altruistycznie. Tak więc podczas wyboru karty, sprawdź, ile zapłacisz za jej używanie. Wysokość rocznej opłaty uzależniona jest od banku i rodzaju karty. Przeważnie koszt korzystania z jej dobrodziejstw wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Aby nie popaść w kłopoty spłacaj całość zadłużenia w terminie. Jest on wskazany na wyciągu bankowym, który dostajesz co miesiąc. Możesz także ustawić sobie opcję, dzięki której bank sam będzie automatycznie pobierał należną opłatę z Twojego konta bankowego. Jak to jest w przypadku każdego zadłużenia, jeśli się spóźnisz z zapłatą, musisz się liczyć z karą w postaci odsetek za każdy dzień zwłoki.

Zobacz także co jeszcze Warto wiedzieć o kartach kredytowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko 50 dni darmowych

Masz już kartę i chcesz z niej skorzystać? Upewnij się najpierw, czy wiesz jak wysoko oprocentowany jest kredyt. Bo na pewno banki naliczają sobie oprocentowanie i na pewno jest ono wysokie. Przeważnie oscyluje ono w granicach 20 proc. rocznie (oprocentowanie nie może przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej). Wiedza ta może zmobilizować Cię do tego, aby nie zaciągać większego kredytu niż będziesz w stanie spłacić… przynajmniej w ciągu 50 dni. Dlaczego akurat tylu? Gdyż przeważnie tyle banki dają nam czasu na spłacenie kredytu bez konieczności płacenia odsetek za wykorzystane pieniądze. Jest to tak zwanym okres bezodsetkowy, na który składają się:
• okres rozliczeniowy (zwykle 30 dni) i
• „grace period”, np. 24 dni, który biegnie od daty upływu okresu rozliczeniowego (data wystawienia wyciągu) do terminu (wskazanego na wyciągu) obowiązkowej spłaty naszego zadłużenia.

Pamiętajmy o tym, że okres bezodsetkowy jest liczony zawsze od dnia rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego, a nie od dnia dokonania poszczególnych transakcji.

Przeczytaj także: Bezpieczna karta kredytowa

Przykładowo Twój okres rozliczeniowy rozpoczyna się z 2. marca. Jeśli tego dnia wybierzesz się na zakupy i wydasz 560 zł, za które zapłacisz kartą, masz 30 dni plus grace period (np. 20 dni), czyli w sumie 50 dni na spłatę tego zadłużenia. Jeśli jednak wybierzesz się na zakupy nie 2. a 22. marca – na spłatę zadłużenia masz 10 dni plus grace period, czyli razem 30 dni.

Nie mamy pieniędzy na spłatę – co teraz

REKLAMA

Jeżeli zdarzyło Ci się przecenić swoje możliwości i zadłużyłeś się na kwotę większą niż jesteś w stanie oddać to nie panikuj. Na początku koniecznie postaraj się spłacić w terminie tzw. kwotę minimalną ustaloną przez bank. Jest ona widoczna na wyciągu bankowym. Wynosi ona przeważnie 5 proc. pożyczonej kwoty, ale nie mniej niż 20-50 zł. Jeśli jej nie spłacisz, bank poza odsetkami może pobrać także dodatkową opłatę.

Jeśli nie masz pieniędzy nawet na to, aby spłacić kwotę minimalną i nie zapowiada się, żeby sytuacja szybko się zmieniła, skontaktuj się jak najszybciej z bankiem. W jego interesie jest, aby dług został spłacony, prędzej czy później. Z tego względu nie masz co się bać. Bank pomoże Ci ustalić rozsądny plan działania, aby wyciągnąć Cię z dołka.

Bankomatom powiedz NIE

Karty kredytowe to nie karty płatnicze, dlatego używaj je tylko do transakcji bezgotówkowych. Płać nią w sklepach czy restauracjach, lecz nie wypłacaj gotówki! Dlaczego? Banki pobierają wysokie prowizje w przypadku wypłaty gotówki kartą kredytową z bankomatu.

Ponadto wypłata ta jest zadłużeniem, które nie podlega z reguły okresowi bezodsetkowemu! Oznacza to, że jeżeli weźmiesz pieniądze z bankomatu, zapłacisz odsetki od pobranej kwoty za każdy dzień do chwili spłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA