reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Kiedy konto oszczędnościowe przestaje być opłacalne?

Kiedy konto oszczędnościowe przestaje być opłacalne?

Trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli będziemy chcieli wyciągnąć pewną kwotę z konta oszczędnościowego drugi raz w miesiącu, większość banków pobierze za tą czynność dodatkową opłatę. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem bywa przechowywanie kapitału na kilku kontach oszczędnościowych.

Korzystając z konta oszczędnościowego, dostajemy odsetki zbliżone do tych, jakie otrzymalibyśmy na lokacie. Przewagą konta jest jednak możliwość dokonania wypłaty pieniędzy w dowolnym momencie. Lokatę również co prawda mamy prawo zerwać przed terminem, ale wtedy nie otrzymamy należnych nam odsetek lub dostaniemy tylko niewielką ich część. Konto oszczędnościowe wydaje się więc lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą zamrażać oszczędności, lecz mieć do nich stały dostęp.

Eksperci ostrzegają jednak, że to przekonanie nie zawsze jest prawdziwe. Zrywając lokatę, w najgorszym przypadku otrzymamy tylko swoje pieniądze, bez żadnych odsetek. W przypadku konta otrzymamy wszystkie odsetki. Możemy jednak zapłacić prowizje, których suma niekiedy przewyższa uzyskane odsetki.

Prowizje często są naliczane, jeśli w danym miesiącu dokonamy więcej niż jedną wypłatę. Taka opłata wynosi zwykle ok. 5 zł. Może być jednak wyższa.

W Deutsche Banku za drugą i każdą kolejną wypłatę w miesiącu trzeba zapłacić 8 zł. W Banku Nordea kosztuje to 0,2% kwoty, ale nie mniej niż 10 zł. Wypłacając 10 000 zł po raz drugi w miesiącu, zapłacimy więc aż 20 zł prowizji.

Przeczytaj również: Oszczędzanie w czasach kryzysu

Gdybyśmy dokonali kilku wypłat z konta oszczędnościowego w jednym miesiącu, to suma prowizji mogłaby być tak wysoka, że zarobilibyśmy mniej niż wpłaciliśmy. Przed dokonaniem przelewu warto więc sprawdzić, ile to będzie nas kosztowało.

Jeśli planujemy często wyjmować pieniądze z konta oszczędnościowego, warto poszukać takiego rachunku, na którym tego rodzaju prowizje nie są naliczane.

Polecamy serwis: Inwestycje

W BNP Paribas czy Euro Banku można dokonywać dowolną ilość darmowych wypłat.

Ciekawym rozwiązaniem jest otwarcie w danym banku dwóch lub trzech kont oszczędnościowych i rozdzielenie swoich oszczędności. Jeśli w danym miesiącu będziemy dokonywali kilku wypłat, to każda może być wykonana z innego konta. W ten sposób każda pozostanie bezpłatna.

Warto również pamiętać, że często konto oszczędnościowe musi być otwarte łącznie z ROR-em. Nie ma to znaczenia, jeśli otworzymy je w swoim banku. Jeśli jednak zdecydujemy się na ofertę innego banku, musimy się liczyć z tym, że będziemy zmuszeni otworzyć tam także zwykłe konto. To z kolei często wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Przed podjęciem decyzji o otwarciu konta oszczędnościowego warto uwzględnić wszystkie koszty i policzyć, co się nam najbardziej opłaca.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z kont oszczędnościowych można bezpłatnie wypłacać zgromadzone środki.
Z kont oszczędnościowych można bezpłatnie wypłacać zgromadzone środki.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama