REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bank oblicza koszt ubezpieczenia i co obejmuje ochrona ubezpieczeniowa?

Subskrybuj nas na Youtube
Banki proponują swoim klientom różne pakiety, takie jak ubezpieczenie na życie, od utraty pracy lub zdrowia.
Banki proponują swoim klientom różne pakiety, takie jak ubezpieczenie na życie, od utraty pracy lub zdrowia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podpisanie umowy kredytowej zawsze wiąże się z ryzykiem, nawet jeżeli kwota, o którą wnioskowaliśmy, nie jest duża. Czy warto wykupić pakiet ubezpieczeniowy w banku? Eksperci wyjaśniają, jak obliczany jest koszt ubezpieczenia i co oferują nam instytucje finansowe.

Jakie oferty są dostępne na rynku? Jaki jest zakres ochrony przed ryzykiem oraz ile kosztują tego rodzaju pakiety? Sprawdźmy!

REKLAMA

Ubezpieczenie kredytu lub pożyczki

Osoby, zainteresowane skorzystaniem z oferty pożyczki lub kredytu gotówkowego, mają możliwość przystąpienia do specjalnych pakietów ubezpieczeniowych, przygotowanych we współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Najczęściej występującymi na rynku rodzajami ubezpieczeń dla kredytobiorców są:

• ubezpieczenia na życie;
• ubezpieczenie zdrowia;
• ubezpieczenia od utraty pracy.

Przyjrzyjmy się bliżej, jaki jest zakres ubezpieczenia, oferowanego obecnie klientom. Pakiet może obejmować:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• śmierć pożyczkobiorcy;
• poważne zachorowanie pożyczkobiorcy (m.in. zawał, nowotwór, utrata wzroku, udar mózgu, paraliż itp.);
• trwałe inwalidztwo;
• całkowita, trwała lub czasowa niezdolność do pracy;
• bezrobocie.

Najlepsze oferty kredytów gotówkowych – sprawdź, nie przepłacaj!

Ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela

REKLAMA

Nie jest żadną tajemnicą, że ochrona ubezpieczyciela jest ograniczona tak, aby zminimalizować ryzyko wyłudzeń świadczeń ubezpieczeniowych. Do najczęściej występujących na rynku ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela zaliczamy następujące sytuacje:

• popełnienie samobójstwa przez pożyczkobiorcę;
• uczestnictwo w działaniach wojennych, aktach terroru (czynnie) lub
próba popełnienia przestępstwa;
• pozostawanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
• zarażenie wirusem HIV;
• prowadzenie pojazdu bez uprawnień albo brak ważnych badań technicznych;
• zdarzenia, skutkującego niezdolnością do zarobkowania lub normalnej egzystencji wskutek udziału w zajęciach sportowych o podwyższonym ryzyku – takich jak: kaskaderstwo, spadochroniarstwo, nurkowanie, wspinaczka wysokogórska, żeglarstwo morskie itp.

Jeśli w ciągu 30 dni od daty ubezpieczenia nastąpi śmierć, a pozostałe zdarzenia ubezpieczeniowe będą miały miejsce w ciągu 90 dni, Ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, czyli wypłacenia świadczenia. Karencja nie ma zastosowania dla zdarzeń, będących skutkiem nieszczęśliwego wypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

REKLAMA

Banki stosują różne stawki, które inkasują od klientów w zamian za objecie ich ochroną ubezpieczeniową. Na samym jednak początku warto opisać model naliczania opłaty za ubezpieczenie – wyliczany jest on w następujący sposób:
Wskaźnik ceny ubezpieczenia x ilość miesięcy kredytowania x kwota kredytu/pożyczki

Dla oferty PKO Banku Polskiego, czyli największego polskiego banku detalicznego i jego sztandarowej propozycji „Max Pożyczki Mini Ratki”, reklamowanej przez kontrowersyjnego Szymona Majewskiego, podczas wyliczania ubezpieczenia zostaną wzięte pod uwagę następujące parametry:
0,35% (wariant podstawowy) x 60 miesięcy (średni okres spłaty) x 10 000 zł (średnia kwota kredytu) = 2 100 zł.

Interesujesz się kredytem gotówkowym? Sprawdź gdzie Ci się to najbardziej opłaci!

Przykładowe cenniki wybranych pakietów ubezpieczeniowych dostępnych w bankach są następujące:
• 0,25% w Polbanku EFG;
• 0,27% w ING Banku Śląskim;
• 0,30% w Banku Millennium;
• 0,35% w Banku Pocztowym;
• 0,45% (wariant rozszerzony) w PKO Banku Polskim.

Koszt ubezpieczenia podlega kredytowaniu, czyli podwyższa kwotę kredytu (od której również naliczane są odsetki). Opłata uiszczana jest jednorazowo, „z góry”, za cały okres ochronny. Oczywiście, w przypadku wcześniejszej spłaty albo odstąpienia od umowy ubezpieczenia – kwota składki za niewykorzystany okres ochrony jest zwracana klientowi.

Spokój kosztuje

Jak już wiemy, koszt ochrony ubezpieczeniowej nie jest mały i może przekraczać nawet 20% kwoty wnioskowanej pożyczki. Jednak szeroki zakres ochrony i fakt, że decydując się na ubezpieczenie, możemy czuć się bezpieczniejsi – w tym również nasi bliscy, ponieważ nie będą musieli za nas spłacać kredytu, powoduje, że warto poważnie zastanowić się nad zakupem pakietu ubezpieczeniowego. Potencjalne zachęty są wymierne, zaś koszt – adekwatny do oferowanych korzyści.

Eksperci TotalMoney.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA