REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bank oblicza koszt ubezpieczenia i co obejmuje ochrona ubezpieczeniowa?

Banki proponują swoim klientom różne pakiety, takie jak ubezpieczenie na życie, od utraty pracy lub zdrowia.
Banki proponują swoim klientom różne pakiety, takie jak ubezpieczenie na życie, od utraty pracy lub zdrowia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podpisanie umowy kredytowej zawsze wiąże się z ryzykiem, nawet jeżeli kwota, o którą wnioskowaliśmy, nie jest duża. Czy warto wykupić pakiet ubezpieczeniowy w banku? Eksperci wyjaśniają, jak obliczany jest koszt ubezpieczenia i co oferują nam instytucje finansowe.

Jakie oferty są dostępne na rynku? Jaki jest zakres ochrony przed ryzykiem oraz ile kosztują tego rodzaju pakiety? Sprawdźmy!

REKLAMA

Ubezpieczenie kredytu lub pożyczki

Osoby, zainteresowane skorzystaniem z oferty pożyczki lub kredytu gotówkowego, mają możliwość przystąpienia do specjalnych pakietów ubezpieczeniowych, przygotowanych we współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Najczęściej występującymi na rynku rodzajami ubezpieczeń dla kredytobiorców są:

• ubezpieczenia na życie;
• ubezpieczenie zdrowia;
• ubezpieczenia od utraty pracy.

Przyjrzyjmy się bliżej, jaki jest zakres ubezpieczenia, oferowanego obecnie klientom. Pakiet może obejmować:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• śmierć pożyczkobiorcy;
• poważne zachorowanie pożyczkobiorcy (m.in. zawał, nowotwór, utrata wzroku, udar mózgu, paraliż itp.);
• trwałe inwalidztwo;
• całkowita, trwała lub czasowa niezdolność do pracy;
• bezrobocie.

Najlepsze oferty kredytów gotówkowych – sprawdź, nie przepłacaj!

Ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela

REKLAMA

Nie jest żadną tajemnicą, że ochrona ubezpieczyciela jest ograniczona tak, aby zminimalizować ryzyko wyłudzeń świadczeń ubezpieczeniowych. Do najczęściej występujących na rynku ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela zaliczamy następujące sytuacje:

• popełnienie samobójstwa przez pożyczkobiorcę;
• uczestnictwo w działaniach wojennych, aktach terroru (czynnie) lub
próba popełnienia przestępstwa;
• pozostawanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
• zarażenie wirusem HIV;
• prowadzenie pojazdu bez uprawnień albo brak ważnych badań technicznych;
• zdarzenia, skutkującego niezdolnością do zarobkowania lub normalnej egzystencji wskutek udziału w zajęciach sportowych o podwyższonym ryzyku – takich jak: kaskaderstwo, spadochroniarstwo, nurkowanie, wspinaczka wysokogórska, żeglarstwo morskie itp.

Jeśli w ciągu 30 dni od daty ubezpieczenia nastąpi śmierć, a pozostałe zdarzenia ubezpieczeniowe będą miały miejsce w ciągu 90 dni, Ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, czyli wypłacenia świadczenia. Karencja nie ma zastosowania dla zdarzeń, będących skutkiem nieszczęśliwego wypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

REKLAMA

Banki stosują różne stawki, które inkasują od klientów w zamian za objecie ich ochroną ubezpieczeniową. Na samym jednak początku warto opisać model naliczania opłaty za ubezpieczenie – wyliczany jest on w następujący sposób:
Wskaźnik ceny ubezpieczenia x ilość miesięcy kredytowania x kwota kredytu/pożyczki

Dla oferty PKO Banku Polskiego, czyli największego polskiego banku detalicznego i jego sztandarowej propozycji „Max Pożyczki Mini Ratki”, reklamowanej przez kontrowersyjnego Szymona Majewskiego, podczas wyliczania ubezpieczenia zostaną wzięte pod uwagę następujące parametry:
0,35% (wariant podstawowy) x 60 miesięcy (średni okres spłaty) x 10 000 zł (średnia kwota kredytu) = 2 100 zł.

Interesujesz się kredytem gotówkowym? Sprawdź gdzie Ci się to najbardziej opłaci!

Przykładowe cenniki wybranych pakietów ubezpieczeniowych dostępnych w bankach są następujące:
• 0,25% w Polbanku EFG;
• 0,27% w ING Banku Śląskim;
• 0,30% w Banku Millennium;
• 0,35% w Banku Pocztowym;
• 0,45% (wariant rozszerzony) w PKO Banku Polskim.

Koszt ubezpieczenia podlega kredytowaniu, czyli podwyższa kwotę kredytu (od której również naliczane są odsetki). Opłata uiszczana jest jednorazowo, „z góry”, za cały okres ochronny. Oczywiście, w przypadku wcześniejszej spłaty albo odstąpienia od umowy ubezpieczenia – kwota składki za niewykorzystany okres ochrony jest zwracana klientowi.

Spokój kosztuje

Jak już wiemy, koszt ochrony ubezpieczeniowej nie jest mały i może przekraczać nawet 20% kwoty wnioskowanej pożyczki. Jednak szeroki zakres ochrony i fakt, że decydując się na ubezpieczenie, możemy czuć się bezpieczniejsi – w tym również nasi bliscy, ponieważ nie będą musieli za nas spłacać kredytu, powoduje, że warto poważnie zastanowić się nad zakupem pakietu ubezpieczeniowego. Potencjalne zachęty są wymierne, zaś koszt – adekwatny do oferowanych korzyści.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA