REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Repolonizacja i konsolidacja sektora bankowego - czy ma znaczenie dla konsumentów i pośredników finansowych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Katarzyna Hoffmann
dyrektor sieci zewnętrznej Aureus
Repolonizacja i konsolidacja sektora bankowego - czy ma znaczenie dla konsumentów i pośredników finansowych? /Fot. Fotolia
Repolonizacja i konsolidacja sektora bankowego - czy ma znaczenie dla konsumentów i pośredników finansowych? /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z raportu Emerging Europe M&A Report 2016/17, w 2016 roku w Polsce nastąpiło 279 transakcji fuzji i przejęć. Ilościowo to mniej niż w 2015 roku, jednak wartość procesów osiągnęła wynik 11,2 mld euro, co oznacza wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Mówiło się nawet o rekordzie wartościowym. Jak na tym tle wypadł polski rynek bankowy? Wydaje się, że zachodzące zmiany nie mają znaczenia dla konsumentów i przedsiębiorców, ale czy na pewno?

W porównaniu z branżą nieruchomości i budownictwa, system bankowy charakteryzuje się stosunkowo niewielkim udziałem w transakcjach fuzji i przejęć. Ostatnio coraz bardziej popularnym terminem jest repolonizacja banków, czyli zwiększenie udziału krajowych inwestorów w sektorze. Obecnie, po przejęciu Alior Banku i Pekao przez PZU (przy udziale Polskiego Funduszu Rozwoju), w rękach polskich inwestorów znajduje się już 55% bankowych aktywów. Co prawda, ilościowo nadal przeważają banki z kapitałem zagranicznym, w stosunku 8 do 14. Zjawisko repolonizacji systemu bankowego spowodowało dyskusję na temat potencjalnych zalet, wad i zagrożeń. Wśród przyczyn konieczności zwiększenia udziału polskiego kapitału w bankowości, odwoływano się do krajów europejskich. Jako przykład podawano Niemcy, gdzie banki krajowe posiadają ponad 89% aktywów sektora, podobnie jak we Włoszech. W Hiszpanii i Francji natomiast poziom ten przekracza 90%. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż PZU i Polski Fundusz Rozwoju są spółkami kontrolowanymi przez Skarb Państwa. Z tego powodu, społeczeństwo obawia się upolitycznienia banków. Kolejnym problemem branży jest trwający od kilku lat proces konsolidacji, czyli łączenia banków, w wyniku którego z rynku znika coraz więcej marek. Opisane procesy nie są obojętne dla klientów sektora bankowego oraz firm, zajmujących się pośrednictwem w dostarczaniu usług finansowych.

REKLAMA

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

REKLAMA

Dla konsumentów największym zagrożeniem jest spadek różnorodności i konkurencyjności ofert. Jeśli na rynku pozostanie niewielka ilość podmiotów oferujących usługi finansowe, będą one mieć realny wpływ na kształtowanie cen. Ponadto, obecnie procedury poszczególnych banków różnią się między sobą. Powodem są sposoby podejścia do klientów, wynikające z wewnętrznej polityki zagranicznych banków - matek. Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, że dany bank nie udzieli nam finansowania ze względu na ograniczenia proceduralne, ale w innym finansowanie będzie możliwe bez żadnych przeszkód. Dla klientów łączących się podmiotów, istotne są także kwestie związane z całym procesem fuzji. Kiedy z dwóch banków powstaje jeden, często dochodzi do zmian numerów rachunków bankowych czy tabel opłat i prowizji. Jeśli posiadamy produkt w przejmowanej instytucji- obsługa posprzedażowa okazuje się możliwa tylko i wyłącznie przez zdalne kanały, ponieważ jej oddziały fizycznie przestają istnieć.

Jak się ustrzec przed problemami w takiej sytuacji? Niestety, na same procesy repolonizacji oraz fuzji i przejęć nie mamy żadnego wpływu. W przypadku posiadania produktów w przejmowanym podmiocie, możemy jednak uniknąć wielu problemów dokładnie czytając korespondencję z banku. Powinniśmy śledzić tabele opłat i prowizji oraz zwracać uwagę na wprowadzane zmiany i weryfikować czy mają one dla nas, jako klientów, jakiekolwiek skutki.

Zobacz: Bank

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zjawisko konsolidacji może być zagrożeniem dla podmiotów zajmujących się pośrednictwem finansowym, zarówno w postaci biur kredytowych, doradztwa kredytowego czy placówek franczyzowych banków. W wyniku łączenia banków, likwidowanych jest wiele oddziałów, zwalniana jest spora grupa pracowników. Co więcej, duża liczba przedsiębiorców posiadających umowę współpracy z łączącymi się instytucjami, otrzymuje wypowiedzenie umowy współpracy. Dzieje się tak, ponieważ w innym wypadku doszłoby do sytuacji, w której dwie placówki lub oddziały tego samego banku znajdowałoby się w zbyt bliskiej odległości od siebie, a to dla żadnej ze stron nie jest korzystne. Dla pośredników kredytowych z kolei, kurczy się oferta produktowa. Jeszcze kilka lat temu biura kredytowe mogły pochwalić się bogatą paletą produktów i dopasowywać propozycje dla klientów, w zależności od źródeł uzyskiwanych przez nich dochodów oraz innych parametrów. W obliczu postępującej konsolidacji sektora bankowego, rozwiązań będzie coraz mniej.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność finansową we współpracy z bankami, mogą zabezpieczyć się przed procesem konsolidacji i zdecydować na dywersyfikację biznesu, poprzez wdrożenie nowych produktów, które będą komplementarne w stosunku do ich dotychczasowych usług. Dobrym rozwiązaniem jest również zmiana sposobów pozyskiwania klientów. Lepiej jest określić swoją grupę docelową i opracować skuteczne sposoby dotarcia, niż czekać na pojawienie się w placówce zainteresowanych, którzy niekoniecznie spełniają kryteria bankowe.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

REKLAMA

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA