Jaka umowa dla pracownika sezonowego?
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest praca sezonowa?
- Umowa o pracę
- Umowa zlecenia
- Praca tymczasowa sezonowo
- Umowa o pomocy przy zbiorach
Czym jest praca sezonowa?
W Kodeksie pracy nie ma definicji pracownika sezonowego. Często na potrzeby zdefiniowania takiej pracy przywołuje się wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 1986 r. (sygn. III URN 20/86), zgodnie z którym pracownikiem sezonowym jest ten, kto pracuje przez określoną część roku, w związku z określoną porą roku i warunkami pogodowymi.
REKLAMA
Jak przykłady pracy sezonowej możemy wymienić pracę w turystyce i hotelarstwie podczas wakacji, prace w okresie przedświątecznym takie jak m.in. pakowanie prezentów, praca w przebraniu np. Mikołaja, zbiory warzyw itp.
Umowa o pracę
W praktyce sezonowa umowa o pracę może być zawarta na okres próbny lub na czas określony.
Z zatrudnieniem pracownika sezonowego na podstawie umowy o pracę wiąże się szereg obowiązków, wynikających z Kodeksu pracy m.in. limit umów. Ponadto z treści takiej umowy powinien wynikać jej sezonowy charakter.
Pracodawca musi też pamiętać o przepisach dotyczących płacy minimalnej oraz BHP.
Umowa zlecenia
Umowa zlecenia jest uregulowana w Kodeksie cywilnym. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
W 2017 r. wprowadzona została minimalna stawka godzinowa dla takich umów. Od 1 stycznia 2024 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 27,70 zł za każdą godzinę wykonanego zlecenia, a od 1 lipca 2024 r. wyniesie ona 28,10 zł.
Praca tymczasowa sezonowo
Nie ma przeszkód, by określoną pracę sezonową wykonywał pracownik tymczasowy. Zgodnie z ustawą z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych pracą tymczasową jest wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań m.in. o charakterze sezonowym.
Warto pamiętać, iż pracownikowi tymczasowemu nie można powierzyć każdej pracy. Wyłączenia dotyczą tu przykładowo pracy niebezpiecznej.
Agencja pracy tymczasowej może skierować danego pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.
Umowa o pomocy przy zbiorach
W rolnictwie przydatna może się okazać umowa o pomocy przy zbiorach. Jest to umowa cywilnoprawna. Zatrudnienie na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach nie stanowi zatrudnienia w rozumieniu Kodeksu pracy.
Umowę o pomocy przy zbiorach zawiera się na piśmie przed rozpoczęciem świadczenia pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich. Określa się w niej zakres czynności wykonywanych na podstawie tej umowy przez pomocnika rolnika oraz dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy przy zbiorach, jeżeli jest on inny niż dzień zawarcia umowy.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465);
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j. y. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610; ost. zm. Dz.U. z 2024 r., poz. 653);
Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 1110);
Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j. t. Dz. U. z 2024 r., poz. 90).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.