REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?
Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 
rozwiń >

Kto może zastąpić przedsiębiorcę?

Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie, to wyłącznie jemu przysługuje prawo do reprezentowania firmy. Aby przekazać je innej osobie, musi udzielić jej pełnomocnictwa. Dobrym pomysłem jest również ustanowienie prokurenta. 

REKLAMA

Uprawnienia pełnomocnika

Prawa do reprezentowania firmy nie nabywa automatycznie ani księgowa prowadząca, ani współmałżonek czy inny członek rodziny. Dopiero pełnomocnictwo upoważnia wskazaną osobę do wykonywania czynności prawnych w imieniu przedsiębiorcy. Można je ograniczyć czasowo, wyznaczając okres jego obowiązywania, lub przedmiotowo. 

Przedmiotowe ograniczenie to zawężenie zakresu spraw, jakich dotyczy upoważnienie. Księgowa może uzyskać prawo do reprezentowania przed konkretnymi urzędami, a pracownik do zawierania umów na kwotę np. do 15 tysięcy złotych. To od przedsiębiorcy zależy kogo i do czego chce upoważnić. 

Uprawnienia prokurenta

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa. Można z niego skorzystać, jeżeli jest się przedsiębiorcą wpisanym do rejestru CEIDG bądź prowadzi przedsiębiorstwo podlegające wpisowi do KRS. Informacja o ustanowieniu prokurenta trafia do tych rejestrów i będzie widoczna dla kontrahentów. 
Jaki zakres uprawnień ma prokurent? Może on podejmować czynności sądowe i pozasądowe związane z działalnością firmy. Jego kompetencje są wprawdzie szersze od kompetencji pełnomocnika, ale wciąż ograniczone. Prokurent nie ma prawa np. do zbycia firmy czy też nieruchomości przedsiębiorcy. Co ważne, prokurę można odwołać w dowolnym momencie.

Kwestie organizacyjne

Nieobecność w firmie może zaburzyć jej funkcjonowanie, dlatego warto zadbać też o sprawy organizacyjne. Konieczne jest wyznaczenie lidera, który zastąpi właściciela i będzie czuwał nad prawidłowym funkcjonowaniem firmy. Ważne, by ustalić, jakie sprawy będą wymagały telefonicznej konsultacji, a jakie decyzje zastępca podejmie samodzielnie. To pozwoli uniknąć częstych telefonów z pytaniami, które mogą skutecznie zrujnować urlop. 

Zawieszenie działalności na czas urlopu

Gdy przedsiębiorca obawia się powierzenia firmy w obce ręce albo nie chce prowadzić jej w okresie urlopu, może zawiesić prowadzoną działalność gospodarczą. Skorzysta z tej opcji pod warunkiem, że nie zatrudnia pracowników. Minimalny okres zawieszenia to 30 dni. To wystarczająco długi czas na udany urlop z dala od wszystkich związanych z firmą obowiązków, ale ponosi za sobą szereg konsekwencji. Taką decyzję warto skonsultować z księgową. Jak mówi Patrycja Pawlak, liderka zespołu księgowego w CashDirector SA: Podczas zawieszenia przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej. Oznacza to brak możliwości świadczenia usług. W okresie zawieszenia przedsiębiorca powinien wstrzymać również działania promocyjne, a także nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków poniesionych w tym okresie (podczas zawieszenia możemy rozliczyć tylko koszty stałe, takie jak leasing czy najem).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zgłosić zawieszenie działalności gospodarczej?

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej - CEIDG-1 można złożyć:

  • elektronicznie, poprzez portal biznes.gov.pl,
  • osobiście, w urzędzie miasta lub gminy,
  • listownie - potrzebne będzie notarialne poświadczenie podpisu, 
  • przez pełnomocnika.

CEIDG przekazuje następnie uzyskaną od przedsiębiorcy informację do innych urzędów - GUS, US i ZUS. Nie musi on więc składać tam analogicznych informacji.

Konsekwencje podatkowe zawieszenia działalności

Co do zasady za okres zawieszenia działalności przedsiębiorca nie ma obowiązku składania rozliczenia  JPK_V7M lub JPK_V7K. Jeśli chodzi o podatek dochodowy, nie wpłaca zaliczek. Ważny jest jednak czas powstania obowiązku podatkowego. Jeśli powstał w okresie przed zawieszeniem działalności, przedsiębiorca musi zapłacić podatek, nawet jeśli termin zapłaty wypadnie w okresie zawieszenia działalności. Ostatni podatek i składkę ZUS zapłacić należy zatem w miesiącu następnym po zawieszeniu działalności.

Ważne także, że podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca również ma obowiązek złożyć rozliczenia roczne PIT i ZUS DRA.

Gdy przedsiębiorca rozlicza się w formie karty podatkowej, a okres zawieszenia lub przerwy zgłoszonej do Naczelnika Urzędu Skarbowego wynosi co najmniej 10 dni, nie płaci podatku za okres trwania tej przerwy. 

Obowiązki wobec ZUS

REKLAMA

Po złożeniu wniosku w sprawie zawieszenia działalności gospodarczej ZUS prześle odrębne pismo. Zawiera ono informacje o wyrejestrowaniu z systemu jako płatnika składek. Oznacza to, że w okresie zawieszenia nie ma obowiązku ani ich opłacania, ani składania dokumentów rozliczeniowych. Tym samym jednak traci się prawo do ubezpieczeń, jeżeli nie podlega się im z innych tytułów.

Szczególnie dotkliwa może być utrata ubezpieczenia zdrowotnego, która nastąpi po 30 dniach od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczeniowego. Korzystne jest więc zaplanowanie urlopu przed upływem tego okresu bądź dołączenie do dobrowolnego ubezpieczenia. W tym celu składa się wniosek do NFZ.

Sprawy mniej oczywiste

Jeśli przedsiębiorca nie planuje zawieszać działalności na czas urlopu, powinien wziąć pod uwagę sprawy, które mogą się wydarzyć w międzyczasie. Musi pamiętać o terminowym płaceniu podatków i składek, a jeśli data płatności przypada na okres nieobecności - zapłacić wcześniej lub zaplanować przelew. Jak mówi Patrycja Pawlak: “Na wakacjach warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dobrze też uregulować wszystkie zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego i ZUSu jeszcze przed wyjazdem, żeby mieć spokojną głowę. Jeśli wyjazd wakacyjny połączony jest również z prowadzeniem działalności, polecam także zadbać o bezpieczne przechowywanie dokumentów kosztowych, np. zrobić zdjęcie faktury kosztowej i przesłać ją księgowej, zanim faktura ulegnie zniszczeniu w morzu czy na słońcu.”

Zabezpieczenie firmy oraz własnych interesów to czynności konieczne do tego, by urlop był udany. Warto zadbać o wymienione kwestie odpowiednio wcześnie, a okres letniego wypoczynku będzie czasem beztroski i oderwania od codziennej rutyny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

REKLAMA

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

REKLAMA

Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

REKLAMA