REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?
Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

rozwiń >

Kto może zastąpić przedsiębiorcę?

Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie, to wyłącznie jemu przysługuje prawo do reprezentowania firmy. Aby przekazać je innej osobie, musi udzielić jej pełnomocnictwa. Dobrym pomysłem jest również ustanowienie prokurenta. 

REKLAMA

Uprawnienia pełnomocnika

Prawa do reprezentowania firmy nie nabywa automatycznie ani księgowa prowadząca, ani współmałżonek czy inny członek rodziny. Dopiero pełnomocnictwo upoważnia wskazaną osobę do wykonywania czynności prawnych w imieniu przedsiębiorcy. Można je ograniczyć czasowo, wyznaczając okres jego obowiązywania, lub przedmiotowo. 

Przedmiotowe ograniczenie to zawężenie zakresu spraw, jakich dotyczy upoważnienie. Księgowa może uzyskać prawo do reprezentowania przed konkretnymi urzędami, a pracownik do zawierania umów na kwotę np. do 15 tysięcy złotych. To od przedsiębiorcy zależy kogo i do czego chce upoważnić. 

Uprawnienia prokurenta

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa. Można z niego skorzystać, jeżeli jest się przedsiębiorcą wpisanym do rejestru CEIDG bądź prowadzi przedsiębiorstwo podlegające wpisowi do KRS. Informacja o ustanowieniu prokurenta trafia do tych rejestrów i będzie widoczna dla kontrahentów. 
Jaki zakres uprawnień ma prokurent? Może on podejmować czynności sądowe i pozasądowe związane z działalnością firmy. Jego kompetencje są wprawdzie szersze od kompetencji pełnomocnika, ale wciąż ograniczone. Prokurent nie ma prawa np. do zbycia firmy czy też nieruchomości przedsiębiorcy. Co ważne, prokurę można odwołać w dowolnym momencie.

Kwestie organizacyjne

Nieobecność w firmie może zaburzyć jej funkcjonowanie, dlatego warto zadbać też o sprawy organizacyjne. Konieczne jest wyznaczenie lidera, który zastąpi właściciela i będzie czuwał nad prawidłowym funkcjonowaniem firmy. Ważne, by ustalić, jakie sprawy będą wymagały telefonicznej konsultacji, a jakie decyzje zastępca podejmie samodzielnie. To pozwoli uniknąć częstych telefonów z pytaniami, które mogą skutecznie zrujnować urlop. 

Zawieszenie działalności na czas urlopu

Gdy przedsiębiorca obawia się powierzenia firmy w obce ręce albo nie chce prowadzić jej w okresie urlopu, może zawiesić prowadzoną działalność gospodarczą. Skorzysta z tej opcji pod warunkiem, że nie zatrudnia pracowników. Minimalny okres zawieszenia to 30 dni. To wystarczająco długi czas na udany urlop z dala od wszystkich związanych z firmą obowiązków, ale ponosi za sobą szereg konsekwencji. Taką decyzję warto skonsultować z księgową. Jak mówi Patrycja Pawlak, liderka zespołu księgowego w CashDirector SA: Podczas zawieszenia przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej. Oznacza to brak możliwości świadczenia usług. W okresie zawieszenia przedsiębiorca powinien wstrzymać również działania promocyjne, a także nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków poniesionych w tym okresie (podczas zawieszenia możemy rozliczyć tylko koszty stałe, takie jak leasing czy najem).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zgłosić zawieszenie działalności gospodarczej?

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej - CEIDG-1 można złożyć:

  • elektronicznie, poprzez portal biznes.gov.pl,
  • osobiście, w urzędzie miasta lub gminy,
  • listownie - potrzebne będzie notarialne poświadczenie podpisu, 
  • przez pełnomocnika.

CEIDG przekazuje następnie uzyskaną od przedsiębiorcy informację do innych urzędów - GUS, US i ZUS. Nie musi on więc składać tam analogicznych informacji.

Konsekwencje podatkowe zawieszenia działalności

Co do zasady za okres zawieszenia działalności przedsiębiorca nie ma obowiązku składania rozliczenia  JPK_V7M lub JPK_V7K. Jeśli chodzi o podatek dochodowy, nie wpłaca zaliczek. Ważny jest jednak czas powstania obowiązku podatkowego. Jeśli powstał w okresie przed zawieszeniem działalności, przedsiębiorca musi zapłacić podatek, nawet jeśli termin zapłaty wypadnie w okresie zawieszenia działalności. Ostatni podatek i składkę ZUS zapłacić należy zatem w miesiącu następnym po zawieszeniu działalności.

Ważne także, że podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca również ma obowiązek złożyć rozliczenia roczne PIT i ZUS DRA.

Gdy przedsiębiorca rozlicza się w formie karty podatkowej, a okres zawieszenia lub przerwy zgłoszonej do Naczelnika Urzędu Skarbowego wynosi co najmniej 10 dni, nie płaci podatku za okres trwania tej przerwy. 

Obowiązki wobec ZUS

REKLAMA

Po złożeniu wniosku w sprawie zawieszenia działalności gospodarczej ZUS prześle odrębne pismo. Zawiera ono informacje o wyrejestrowaniu z systemu jako płatnika składek. Oznacza to, że w okresie zawieszenia nie ma obowiązku ani ich opłacania, ani składania dokumentów rozliczeniowych. Tym samym jednak traci się prawo do ubezpieczeń, jeżeli nie podlega się im z innych tytułów.

Szczególnie dotkliwa może być utrata ubezpieczenia zdrowotnego, która nastąpi po 30 dniach od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczeniowego. Korzystne jest więc zaplanowanie urlopu przed upływem tego okresu bądź dołączenie do dobrowolnego ubezpieczenia. W tym celu składa się wniosek do NFZ.

Sprawy mniej oczywiste

Jeśli przedsiębiorca nie planuje zawieszać działalności na czas urlopu, powinien wziąć pod uwagę sprawy, które mogą się wydarzyć w międzyczasie. Musi pamiętać o terminowym płaceniu podatków i składek, a jeśli data płatności przypada na okres nieobecności - zapłacić wcześniej lub zaplanować przelew. Jak mówi Patrycja Pawlak: “Na wakacjach warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dobrze też uregulować wszystkie zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego i ZUSu jeszcze przed wyjazdem, żeby mieć spokojną głowę. Jeśli wyjazd wakacyjny połączony jest również z prowadzeniem działalności, polecam także zadbać o bezpieczne przechowywanie dokumentów kosztowych, np. zrobić zdjęcie faktury kosztowej i przesłać ją księgowej, zanim faktura ulegnie zniszczeniu w morzu czy na słońcu.”

Zabezpieczenie firmy oraz własnych interesów to czynności konieczne do tego, by urlop był udany. Warto zadbać o wymienione kwestie odpowiednio wcześnie, a okres letniego wypoczynku będzie czasem beztroski i oderwania od codziennej rutyny.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA