REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małe firmy będą płacić za energię elektryczną według ceny giełdowej dopiero od 2025 roku
Małe firmy będą płacić za energię elektryczną według ceny giełdowej dopiero od 2025 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Na razie są chronione przez gwarancję cen prądu na poziomie 693 zł za MWh. Gdy jednak z końcem 2024 r. ta gwarancja ustanie, będą musiały płacić za energię elektryczną według ceny z umowy, która może być bliska nawet 2 tys. zł za MWh, podczas gdy obecnie na giełdzie jest cztery razy niższa. Jak się ustrzec przed podobną pułapką na przyszłość?

REKLAMA

Ceny energii elektrycznej dla małych firm: pułapka stałych umów

Jeszcze rok i dwa lata temu zmagaliśmy się z destabilizacją europejskiego rynku energii i byliśmy świadkami rekordowych cen energii elektrycznej. Na Towarowej Giełdzie Energii urosły do ponad 2 tys. złotych za MWh z dostawą na kolejny rok.
Wpływ na to miał atak Rosji na Ukrainę oraz liczne negatywne w skutki sytuacje w elektrowniach w całej Europie. Państwa europejskie wprowadziły wtedy różne formy pomocy, by odbiorcy końcowi nie odczuli podwyżek tak mocno.
W Polsce zdecydowano między innymi o zamrożeniu cen prądu dla małych i średnich przedsiębiorców. Cena 693 zł/MWh obowiązuje jeszcze do końca tego roku.
Problem jednak w tym, że zdezorientowani przedsiębiorcy zawierali umowy ze stał ceną prądu na rekordowych poziomach, nawet trzykrotnie wyższych niż obecnie obowiązujące stawki giełdowe.

Aktualne ceny energii elektrycznej na giełdzie: na co mogą liczyć przedsiębiorcy

Przedłużenie obowiązywania maksymalnej stawki za energię elektryczną do końca 2024 roku ma chronić przed większymi rachunkami przede wszystkim tych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na podpisanie wieloletnich kontraktów ze stałą stawką w okresie obowiązywania bardzo wysokich cen na giełdzie.
Dzięki zamrożeniu stawki przez rząd – i przedłużaniu jej z roku na rok – skraca się czas, w którym przedsiębiorcy będą rozliczani po stawkach zawartych we wspomnianym okresie. Spora część z nich w ogóle tego uniknie, ponieważ wraz z końcem roku skończy im się także umowa i będą mieli możliwość podpisania nowej. Na jakie warunki mogą liczyć?

Ceny prądu na giełdzie

Ceny prądu na giełdzie

Materiały prasowe

REKLAMA

Jak wyjaśnia Łukasz Pawłowski, starszy menadżer sprzedaży dedykowanej MŚP w Axpo Polska, aktualnie cena hurtowa energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii z dostawą na miesiąc czerwiec na rynku dnia następnego wynosiła 496,88 zł/MWh oraz około 500 zł/MWh z dostawą na trzeci i czwarty kwartał.
Co więcej, od kilku miesięcy utrzymuje się na podobnych poziomach.
– Korzystają na tym ci przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rozliczenie nie po stałej stawce, a giełdowej. Ich rachunki potrafią być niższe niż cena zamrożona przez ustawodawcę. Na ten moment produkty energetyczne oparte o bieżące notowania na giełdzie wybrała ponad połowa naszych klientów – mówi Łukasz Pawłowski.

W dobrej sytuacji są również ci przedsiębiorcy, którym wraz z końcem roku kończy się dotychczasowa umowa. Obecna stawka na zakup energii z dostawą na 2025 rok wynosi na giełdzie 470 zł/MWh – dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa umowa o dostawę energii elektrycznej: jak zawrzeć najkorzystniejszą

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którym kończy się umowa w 2024 roku, mogą wynegocjować warunki, jakie nie były dostępne od 2022 roku. W obliczu obecnych cen na giełdzie korzystne może być zarówno zakontraktowanie z rozliczeniem po zmiennej stawce opartej o notowania na TGE, jak i długoterminowe zabezpieczenie stałej ceny.
Rozliczenie po stawce zmiennej, giełdowej daje możliwość czerpania korzyści, gdy ceny energii elektrycznej na giełdzie spadają. Wysokość stawki za MWh ustalana jest co miesiąc.
Z kolei długoterminowe zakontraktowanie stałej ceny to korzystna opcja, gdy ceny energii elektrycznej na giełdzie są stosunkowo niskie. Gwarantuje stałą wysokość stawki za MWh do końca trwania umowy.
Oczywiście możliwe są też umowy ustanawiające rozliczenie będące kombinacją obu podstawowych rozwiązań.

– Dostępny jest też elastyczny produkt, który pozwala na korzystanie na spadkach na giełdzie, ale jednocześnie daje możliwość przejścia na cenę stałą w dowolnym momencie. Jeżeli przedsiębiorca uzna, że aktualna stawka notowana na giełdzie jest dla niego odpowiednia lub wręcz przeciwnie – spodziewa się, że ceny zaczną rosnąć, może zrezygnować z dalszego rozliczania zmiennego i zabezpieczyć aktualną stawkę do końca trwania swojej umowy – doradza Łukasz Pawłowski.
Rzecz w tym, że tylko niewielka część sprzedawców energii umożliwia małym i średnim firmom korzystanie z takiej opcji.
Natomiast jeśli chodzi o stałą cenę, to w przypadku firm z sektora MŚP obecnie można negocjować i zawierać umowy, których okres obowiązywania sięga końca 2029 roku.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA