REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Małe firmy będą płacić za energię elektryczną według ceny giełdowej dopiero od 2025 roku
Małe firmy będą płacić za energię elektryczną według ceny giełdowej dopiero od 2025 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Na razie są chronione przez gwarancję cen prądu na poziomie 693 zł za MWh. Gdy jednak z końcem 2024 r. ta gwarancja ustanie, będą musiały płacić za energię elektryczną według ceny z umowy, która może być bliska nawet 2 tys. zł za MWh, podczas gdy obecnie na giełdzie jest cztery razy niższa. Jak się ustrzec przed podobną pułapką na przyszłość?

REKLAMA

Ceny energii elektrycznej dla małych firm: pułapka stałych umów

Jeszcze rok i dwa lata temu zmagaliśmy się z destabilizacją europejskiego rynku energii i byliśmy świadkami rekordowych cen energii elektrycznej. Na Towarowej Giełdzie Energii urosły do ponad 2 tys. złotych za MWh z dostawą na kolejny rok.
Wpływ na to miał atak Rosji na Ukrainę oraz liczne negatywne w skutki sytuacje w elektrowniach w całej Europie. Państwa europejskie wprowadziły wtedy różne formy pomocy, by odbiorcy końcowi nie odczuli podwyżek tak mocno.
W Polsce zdecydowano między innymi o zamrożeniu cen prądu dla małych i średnich przedsiębiorców. Cena 693 zł/MWh obowiązuje jeszcze do końca tego roku.
Problem jednak w tym, że zdezorientowani przedsiębiorcy zawierali umowy ze stał ceną prądu na rekordowych poziomach, nawet trzykrotnie wyższych niż obecnie obowiązujące stawki giełdowe.

Aktualne ceny energii elektrycznej na giełdzie: na co mogą liczyć przedsiębiorcy

Przedłużenie obowiązywania maksymalnej stawki za energię elektryczną do końca 2024 roku ma chronić przed większymi rachunkami przede wszystkim tych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na podpisanie wieloletnich kontraktów ze stałą stawką w okresie obowiązywania bardzo wysokich cen na giełdzie.
Dzięki zamrożeniu stawki przez rząd – i przedłużaniu jej z roku na rok – skraca się czas, w którym przedsiębiorcy będą rozliczani po stawkach zawartych we wspomnianym okresie. Spora część z nich w ogóle tego uniknie, ponieważ wraz z końcem roku skończy im się także umowa i będą mieli możliwość podpisania nowej. Na jakie warunki mogą liczyć?

Ceny prądu na giełdzie

Ceny prądu na giełdzie

Ceny prądu na giełdzie

Materiały prasowe

REKLAMA

Jak wyjaśnia Łukasz Pawłowski, starszy menadżer sprzedaży dedykowanej MŚP w Axpo Polska, aktualnie cena hurtowa energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii z dostawą na miesiąc czerwiec na rynku dnia następnego wynosiła 496,88 zł/MWh oraz około 500 zł/MWh z dostawą na trzeci i czwarty kwartał.
Co więcej, od kilku miesięcy utrzymuje się na podobnych poziomach.
– Korzystają na tym ci przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rozliczenie nie po stałej stawce, a giełdowej. Ich rachunki potrafią być niższe niż cena zamrożona przez ustawodawcę. Na ten moment produkty energetyczne oparte o bieżące notowania na giełdzie wybrała ponad połowa naszych klientów – mówi Łukasz Pawłowski.

W dobrej sytuacji są również ci przedsiębiorcy, którym wraz z końcem roku kończy się dotychczasowa umowa. Obecna stawka na zakup energii z dostawą na 2025 rok wynosi na giełdzie 470 zł/MWh – dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa umowa o dostawę energii elektrycznej: jak zawrzeć najkorzystniejszą

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którym kończy się umowa w 2024 roku, mogą wynegocjować warunki, jakie nie były dostępne od 2022 roku. W obliczu obecnych cen na giełdzie korzystne może być zarówno zakontraktowanie z rozliczeniem po zmiennej stawce opartej o notowania na TGE, jak i długoterminowe zabezpieczenie stałej ceny.
Rozliczenie po stawce zmiennej, giełdowej daje możliwość czerpania korzyści, gdy ceny energii elektrycznej na giełdzie spadają. Wysokość stawki za MWh ustalana jest co miesiąc.
Z kolei długoterminowe zakontraktowanie stałej ceny to korzystna opcja, gdy ceny energii elektrycznej na giełdzie są stosunkowo niskie. Gwarantuje stałą wysokość stawki za MWh do końca trwania umowy.
Oczywiście możliwe są też umowy ustanawiające rozliczenie będące kombinacją obu podstawowych rozwiązań.

– Dostępny jest też elastyczny produkt, który pozwala na korzystanie na spadkach na giełdzie, ale jednocześnie daje możliwość przejścia na cenę stałą w dowolnym momencie. Jeżeli przedsiębiorca uzna, że aktualna stawka notowana na giełdzie jest dla niego odpowiednia lub wręcz przeciwnie – spodziewa się, że ceny zaczną rosnąć, może zrezygnować z dalszego rozliczania zmiennego i zabezpieczyć aktualną stawkę do końca trwania swojej umowy – doradza Łukasz Pawłowski.
Rzecz w tym, że tylko niewielka część sprzedawców energii umożliwia małym i średnim firmom korzystanie z takiej opcji.
Natomiast jeśli chodzi o stałą cenę, to w przypadku firm z sektora MŚP obecnie można negocjować i zawierać umowy, których okres obowiązywania sięga końca 2029 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA