REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bank zareaguje na niespłacany kredyt?

 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Łukasz Ciołko
Ekspert Prawny Salomon Finance

REKLAMA

REKLAMA

Pożyczanie pieniędzy od banku nieodłącznie wiąże się z koniecznością ich zwrotu wraz z należnymi odsetkami. Udzielając kredytu bądź pożyczki, banki mają obowiązek informować klientów o szacowanych kosztach takiej transakcji. Zdarza się jednak, że koszt uzyskania kapitału może znacznie przekroczyć pierwotne kalkulacje banków.

Wszystko odbywa się w majestacie prawa i w zgodzie z podpisaną z bankiem umowa kredytową. Jak uniknąć przykrych konsekwencji, związanych z bankową egzekucją? – Terminowo spłacać zobowiązania!

REKLAMA

Co jednak, jeśli pojawią się kłopoty finansowe, a w ich konsekwencji opóźnienia ?

Etap 1. Obserwacja

REKLAMA

Opóźnienia w spłacie kredytu powodują, że bank już od pierwszego dnia zwłoki nalicza karne odsetki. Maksymalne, dopuszczalne oprocentowanie wynosi czterokrotność stopy lombardowej, czyli obecnie 24%. Dodatkowo bank może zastosować inne uciążliwości w postaci opłat za wysyłanie listownych monitów, sms-ów czy wykonywanie telefonów, informujących o powstaniu zaległości. W trosce o dalszą współpracę pracownicy instytucji finansowych nie pozwolą zapomnieć klientowi, że na jego rachunku gromadzą się dodatkowe opłaty z tym związane.

Należy pamiętać, że wszelkie karne należności są wymagalne przed płatnościami, wynikającymi z harmonogramu.  Oznacza to,  że w przypadku spłaty tylko zaległej raty, bank w pierwszej kolejności odliczy karne odsetki, w konsekwencji czego powstanie kolejna niedopłata.

To najczęstszy problem zapominalskich, niestety nawet drobne, ale częste opóźnienia i kumulowanie opłat z tym związanych powodują, że błahy z pozoru problem może nabrzmieć do poważnych rozmiarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Ilu Polaków ma własne mieszkania?

REKLAMA

Oprócz odsetek za przeterminowane należności, spóźnialscy narażają się na konsekwencję zepsucia swojej historii kredytowej. Historia kredytowa, która widnieje w takich rejestrach jak Biuro Informacji Kredytowej, to zapis relacji między klientem a bankiem, a więc odzwierciedlenie wiarygodności kredytobiorcy (bądź też jej braku). W przypadku nieterminowych spłat rat można zapracować na status klienta nierzetelnego i w ten sposób zamknąć lub utrudnić sobie drogę do refinansowania kredytu, tudzież zaciągnięcia kolejnego. 

Przyjmuje się, że akceptowalny przez banki okres opóźnień w regulowaniu należności to 30 dni. Po upływie tego czasu trzeba liczyć się z obniżeniem swojej konsumenckiej wiarygodności w oczach instytucji finansowych.

Polecamy serwis: Kredyty

Etap 2. Reakcja

Po narośnięciu płatności kredytobiorcy do uregulowania, bank wystąpi z wezwaniem do zapłaty. Da jeszcze czas na dobrowolne rozliczenie się z zaległości. Sytuacja stanie się już poważna, bowiem instytucja finansowa nie ogranicza się wyłącznie do uprzejmego przypominania o należnościach, ale odwołuje się do zastosowania przepisów umownych, dotyczący windykacji lub w ostateczności – wypowiedzenia umowy.  Należy rozróżnić też dwie sytuacje.

Jeśli problemy finansowe są przejściowe, to istnieje szansa umówienia się z bankiem na rozłożenie zadłużenia w czasie, tak aby zastopować narastanie długu. Natomiast jeśli kredytobiorca permanentnie traci zdolność finansową i nie jest w stanie regulować ani bieżącego, ani przeterminowanego zadłużenia, niestety trzeba liczyć się z zastosowaniem zapisów umowy, dotyczących tzw. bankowej egzekucji.

Zawierając umowę kredytową, kredytobiorca podpisuje jednocześnie zobowiązanie do dobrowolnego poddania się egzekucji.

Egzekucja polega na zaspokojeniu roszczeń banku wprost z majątku kredytobiorcy, bez konieczności  zdobywania sądowego tytuły wykonalności tytułu egzekucyjnego. Bankowy tytuł egzekucyjny może opiewać na kwotę nawet dwukrotnie przewyższającą kwotę uzyskanego kredytu. Wynika to oczywiście z prawa banku do naliczenia zaległych odsetek, kar oraz kosztów egzekucji i obciążenia nimi kredytobiorcę. 

Swoich roszczeń bank może dochodzić samodzielnie lub też sprzedając dług firmom windykacyjnym. Niezależnie od tego, która forma zostanie zastosowana, bankowa egzekucja należy do najbardziej efektywnych i najmniej przyjemnych. Szczególnie wtedy, kiedy przy kredycie hipotecznym w grę wchodzi windykacja hipoteki, czyli przymusowa sprzedaż, związana z eksmisją.

Pewnym pocieszeniem dla potencjalnego, problematycznego kredytobiorcy okazuje się to, że wbrew powszechnej opinii nie jest w interesie banku, aby stosować zapisy, dotyczące egzekucji. Instytucje finansowe, udzielające kredytów, nastawiają się na długoterminowe zyski i harmonijną współpracę z lojalnymi klientami, a to daje szanse na polubowne rozwiązywanie problemów. Oczywiście należy odpowiednio szybko skontaktować się z bankiem i po prostu wypracować kompromis.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    REKLAMA

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

    Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

    Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

    Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

    REKLAMA

    Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

    W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

    Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

    Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

    REKLAMA