REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bank zareaguje na niespłacany kredyt?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Łukasz Ciołko
Ekspert Prawny Salomon Finance
Bankowi przysługuje tytuł egzekucyjny.
Bankowi przysługuje tytuł egzekucyjny.

REKLAMA

REKLAMA

Pożyczanie pieniędzy od banku nieodłącznie wiąże się z koniecznością ich zwrotu wraz z należnymi odsetkami. Udzielając kredytu bądź pożyczki, banki mają obowiązek informować klientów o szacowanych kosztach takiej transakcji. Zdarza się jednak, że koszt uzyskania kapitału może znacznie przekroczyć pierwotne kalkulacje banków.

Wszystko odbywa się w majestacie prawa i w zgodzie z podpisaną z bankiem umowa kredytową. Jak uniknąć przykrych konsekwencji, związanych z bankową egzekucją? – Terminowo spłacać zobowiązania!

REKLAMA

Co jednak, jeśli pojawią się kłopoty finansowe, a w ich konsekwencji opóźnienia ?

Etap 1. Obserwacja

REKLAMA

Opóźnienia w spłacie kredytu powodują, że bank już od pierwszego dnia zwłoki nalicza karne odsetki. Maksymalne, dopuszczalne oprocentowanie wynosi czterokrotność stopy lombardowej, czyli obecnie 24%. Dodatkowo bank może zastosować inne uciążliwości w postaci opłat za wysyłanie listownych monitów, sms-ów czy wykonywanie telefonów, informujących o powstaniu zaległości. W trosce o dalszą współpracę pracownicy instytucji finansowych nie pozwolą zapomnieć klientowi, że na jego rachunku gromadzą się dodatkowe opłaty z tym związane.

Należy pamiętać, że wszelkie karne należności są wymagalne przed płatnościami, wynikającymi z harmonogramu.  Oznacza to,  że w przypadku spłaty tylko zaległej raty, bank w pierwszej kolejności odliczy karne odsetki, w konsekwencji czego powstanie kolejna niedopłata.

To najczęstszy problem zapominalskich, niestety nawet drobne, ale częste opóźnienia i kumulowanie opłat z tym związanych powodują, że błahy z pozoru problem może nabrzmieć do poważnych rozmiarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Ilu Polaków ma własne mieszkania?

REKLAMA

Oprócz odsetek za przeterminowane należności, spóźnialscy narażają się na konsekwencję zepsucia swojej historii kredytowej. Historia kredytowa, która widnieje w takich rejestrach jak Biuro Informacji Kredytowej, to zapis relacji między klientem a bankiem, a więc odzwierciedlenie wiarygodności kredytobiorcy (bądź też jej braku). W przypadku nieterminowych spłat rat można zapracować na status klienta nierzetelnego i w ten sposób zamknąć lub utrudnić sobie drogę do refinansowania kredytu, tudzież zaciągnięcia kolejnego. 

Przyjmuje się, że akceptowalny przez banki okres opóźnień w regulowaniu należności to 30 dni. Po upływie tego czasu trzeba liczyć się z obniżeniem swojej konsumenckiej wiarygodności w oczach instytucji finansowych.

Polecamy serwis: Kredyty

Etap 2. Reakcja

Po narośnięciu płatności kredytobiorcy do uregulowania, bank wystąpi z wezwaniem do zapłaty. Da jeszcze czas na dobrowolne rozliczenie się z zaległości. Sytuacja stanie się już poważna, bowiem instytucja finansowa nie ogranicza się wyłącznie do uprzejmego przypominania o należnościach, ale odwołuje się do zastosowania przepisów umownych, dotyczący windykacji lub w ostateczności – wypowiedzenia umowy.  Należy rozróżnić też dwie sytuacje.

Jeśli problemy finansowe są przejściowe, to istnieje szansa umówienia się z bankiem na rozłożenie zadłużenia w czasie, tak aby zastopować narastanie długu. Natomiast jeśli kredytobiorca permanentnie traci zdolność finansową i nie jest w stanie regulować ani bieżącego, ani przeterminowanego zadłużenia, niestety trzeba liczyć się z zastosowaniem zapisów umowy, dotyczących tzw. bankowej egzekucji.

Zawierając umowę kredytową, kredytobiorca podpisuje jednocześnie zobowiązanie do dobrowolnego poddania się egzekucji.

Egzekucja polega na zaspokojeniu roszczeń banku wprost z majątku kredytobiorcy, bez konieczności  zdobywania sądowego tytuły wykonalności tytułu egzekucyjnego. Bankowy tytuł egzekucyjny może opiewać na kwotę nawet dwukrotnie przewyższającą kwotę uzyskanego kredytu. Wynika to oczywiście z prawa banku do naliczenia zaległych odsetek, kar oraz kosztów egzekucji i obciążenia nimi kredytobiorcę. 

Swoich roszczeń bank może dochodzić samodzielnie lub też sprzedając dług firmom windykacyjnym. Niezależnie od tego, która forma zostanie zastosowana, bankowa egzekucja należy do najbardziej efektywnych i najmniej przyjemnych. Szczególnie wtedy, kiedy przy kredycie hipotecznym w grę wchodzi windykacja hipoteki, czyli przymusowa sprzedaż, związana z eksmisją.

Pewnym pocieszeniem dla potencjalnego, problematycznego kredytobiorcy okazuje się to, że wbrew powszechnej opinii nie jest w interesie banku, aby stosować zapisy, dotyczące egzekucji. Instytucje finansowe, udzielające kredytów, nastawiają się na długoterminowe zyski i harmonijną współpracę z lojalnymi klientami, a to daje szanse na polubowne rozwiązywanie problemów. Oczywiście należy odpowiednio szybko skontaktować się z bankiem i po prostu wypracować kompromis.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA