REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

biznes firma kryptowaluta
Dlaczego premiera kontraktów na ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 
Zmiany kursu Bitcoina w ostatnich miesiącach. Źródło: Yahoo Finance

 

Zmiany kursu Bitcoina w ostatnich miesiącach. Źródło: Yahoo Finance

Źródło zewnętrzne

A na tym historia kryptowalutowych funduszy ETF się nie kończy. Inwestorzy z uwagą śledzą teraz aktualności z rynku blockchain, bo w kolejce do SEC ustawiają się kolejni emitenci, którzy złożyli wnioski o zatwierdzenie emisji funduszy ETF na drugą największą kryptowalutę pod względem kapitalizacji –Ethereum. Sprawdzimy tutaj, czy wprowadzenie tych funduszy zwiększy popyEthereum wśród inwestorów instytutcjonalnych, a także spróbujemy ocenić, jak może to wpłynąć na cenę ETH.

REKLAMA

Fundusze ETF na Ethereum już wkrótce

Jak wskazują rynkowe plotki, uruchomienie tych funduszy ma nastąpić już wkrótce. Zgoda SEC na emisję ma nastąpić w najbliższych dniach, co zostało już nawet częściowo zdyskontowane przez rynki. Wskazują na to gwałtowne wzrosty Ethereum w ostatnich tygodniach, napędzane oczekiwanymi decyzjami amerykańskiego regulatora giełdowego. Ethereum wzrosło w ostatnim czasie do ponad $3400 za jedno ETH, jednakże wciąż nie znajduje się na wcześniejszych minimach z 2021 roku, kiedy ta kryptowaluta osiągnęła wartość ponad $4600. Może to jednak oznaczać większą perspektywę wzrostów. Ta kryptowaluta stworzona przez Vitalika Buterina jednak i tak radzi sobie znakomicie, od początku tego roku zyskując niemal 50%.

Zmiany kursu Ethereum od początku roku. Źródło: Yahoo Finance

 

Zmiany kursu Ethereum od początku roku. Źródło: Yahoo Finance

Źródło zewnętrzne

Amerykański regulator SEC oswoił się już najwyraźniej z udaną emisją funduszy ETF na bitcoin i teraz jest gotowy do zatwierdzenia tych instrumentów również na Ethereum. Najwięksi emitenci, tacy jak VanEck oraz 21Shares złożyli już prospekty emisyjne i poddali je korekcie zgodnie z ostatnimi wymaganiami SEC, co oznacza że po ich zatwierdzeniu możemy spodziewać się kilku, lub nawet kilkunastu podobnych ETFów na tę kryptowalutę.

Dokąd zmierza Ethereum -analizy ekspertów

REKLAMA

Opinie ekspertów na ten temat są jednoznacznie pozytywne. Przepytany przez Cointelegraph analityk kryptowalutowy Tom Dunleavy zauważa, że dostępność ETH jest mniejsza, a to oznacza większą presję cenową w przypadku zakupów instytucjonalnych, a więc potencjalnie duże wzrosty cenowe. Cena spotowa ma być więc znacznie bardziej responsywna na zakupy funduszu. 

Natomiast Eryk Lipski, dyrektor polskiego oddziału Freedom24 uważa, że: „Zatwierdzenie funduszy spotowych naEthereum (ETH) znacząco zmieni krajobraz kryptowalut poprzez zwiększenie dostępności i adopcji, wpływając na dynamikę i płynność rynku oraz zachęcając instytucje do większego udziału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Fundusze ETF upraszczają proces dostępu do Ethereum zarówno inwestorom detalicznym, jak i instytucjonalnym, eliminując potrzebę bezpośredniego zakupu, przechowywania i zarządzania ETH. Ta zwiększona dostępność może podobać się większemu gronu inwestorów, w tym również osobom, które obawiają się korzystania z giełd kryptowalut. Ponadto zatwierdzenie przez organy regulacyjne tych funduszy ETF będzie legitymizować Ethereum i szerszy rynek kryptowalutowy, potencjalnie zmniejszając postrzegane ryzyko i zachęcając do udziału ostrożniejszych inwestorów.

Wprowadzenie funduszy ETF na Ethereum prawdopodobnie zwiększy popyt na ETH, ponieważ fundusze te będą musiały utrzymywać znaczne ilości aktywów bazowych. Ten zwiększony popyt może zwiększyć płynność rynku, prowadząc do bardziej stabilnych cen. Wstępne zatwierdzenie i uruchomienie tych funduszy ETF może więc spowodować znaczny wzrost cen ze względu na zwiększony popyt i pozytywne nastroje na rynku. Z czasem obecność funduszy ETF może pomóc w ustabilizowaniu cen, zapewniając stały dopływ kapitału do ETH.”

Natomiast jak przytacza w wywiadzie dla agencji Reuters Thomas Perfumo, dyrektor do spraw strategii w jednej z największych na świecie giełd kryptowalutowych Kraken - Ethereum ma z grubsza połowę tego poziomu płynności spotowej, w porównaniu do bitcoina. Płynność mniejsza o połowę oznacza, że potrzebujesz mniej w wartościach bezwzględnych, czyli kwot w dolarach, aby wpłynąć na taki sam efekt na cenę tej kryptowaluty.

Z kolei Jag Kooner, dyrektor do spraw instrumentów pochodnych na giełdzie kryptowalutowej Bitfinex, również pytany przez Reutersa, zaznacza, że uczestnicy rynku powinni przygotować się na powrót zmienności zarówno na tradycyjnych rynkach, jak i w kryptowalutach. Według tego analityka, w kształtowaniu się sytuacji kluczową role będą brały udział polityki makroekonomiczne, regulując dynamikę tego rynku. 

Zwiększenie zainteresowania kryptowalutą

Mówiąc prościej, to właśnie od decyzji SEC w sprawie zatwierdzenia ETF na Ethereum będzie leżał klucz do najbliższych fundamentalnych ruchów cenowych. Jeżeli zatwierdzenie tych ETFów i ich emisja będzie co najmniej tak skutecznie wpływać na cenę Ethereum, jak w przypadku zatwierdzonych kilka miesięcy temu takich instrumentów na bitcoin, możemy oczekiwać dużego zainteresowania tą kryptowalutą, wraz z ruchami wspierającymi jej wzrosty. 

Inwestorzy oczywiście powinni brać pod uwagę także czynniki ryzyka, starając się wycenić przyszłą cenę ETH, takie jak zmiany wysokości stóp procentowych, wydarzenia geopolityczne, czy polityka regulacyjna dotycząca samych kryptowalut, ale niezależnie od tego sygnały o możliwości emisji funduszy ETF mogą wspierać Ethereum, a wraz z nim cały rynek kryptowalutowy w dłuższej perspektywie.

Autor: Dmytro Spilka

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA