REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
biznes firma kryptowaluta
Dlaczego premiera kontraktów na ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

 

Zmiany kursu Bitcoina w ostatnich miesiącach. Źródło: Yahoo Finance

Źródło zewnętrzne

A na tym historia kryptowalutowych funduszy ETF się nie kończy. Inwestorzy z uwagą śledzą teraz aktualności z rynku blockchain, bo w kolejce do SEC ustawiają się kolejni emitenci, którzy złożyli wnioski o zatwierdzenie emisji funduszy ETF na drugą największą kryptowalutę pod względem kapitalizacji –Ethereum. Sprawdzimy tutaj, czy wprowadzenie tych funduszy zwiększy popyEthereum wśród inwestorów instytutcjonalnych, a także spróbujemy ocenić, jak może to wpłynąć na cenę ETH.

REKLAMA

Fundusze ETF na Ethereum już wkrótce

Jak wskazują rynkowe plotki, uruchomienie tych funduszy ma nastąpić już wkrótce. Zgoda SEC na emisję ma nastąpić w najbliższych dniach, co zostało już nawet częściowo zdyskontowane przez rynki. Wskazują na to gwałtowne wzrosty Ethereum w ostatnich tygodniach, napędzane oczekiwanymi decyzjami amerykańskiego regulatora giełdowego. Ethereum wzrosło w ostatnim czasie do ponad $3400 za jedno ETH, jednakże wciąż nie znajduje się na wcześniejszych minimach z 2021 roku, kiedy ta kryptowaluta osiągnęła wartość ponad $4600. Może to jednak oznaczać większą perspektywę wzrostów. Ta kryptowaluta stworzona przez Vitalika Buterina jednak i tak radzi sobie znakomicie, od początku tego roku zyskując niemal 50%.

 

Zmiany kursu Ethereum od początku roku. Źródło: Yahoo Finance

Źródło zewnętrzne

Amerykański regulator SEC oswoił się już najwyraźniej z udaną emisją funduszy ETF na bitcoin i teraz jest gotowy do zatwierdzenia tych instrumentów również na Ethereum. Najwięksi emitenci, tacy jak VanEck oraz 21Shares złożyli już prospekty emisyjne i poddali je korekcie zgodnie z ostatnimi wymaganiami SEC, co oznacza że po ich zatwierdzeniu możemy spodziewać się kilku, lub nawet kilkunastu podobnych ETFów na tę kryptowalutę.

Dokąd zmierza Ethereum -analizy ekspertów

REKLAMA

Opinie ekspertów na ten temat są jednoznacznie pozytywne. Przepytany przez Cointelegraph analityk kryptowalutowy Tom Dunleavy zauważa, że dostępność ETH jest mniejsza, a to oznacza większą presję cenową w przypadku zakupów instytucjonalnych, a więc potencjalnie duże wzrosty cenowe. Cena spotowa ma być więc znacznie bardziej responsywna na zakupy funduszu. 

Natomiast Eryk Lipski, dyrektor polskiego oddziału Freedom24 uważa, że: „Zatwierdzenie funduszy spotowych naEthereum (ETH) znacząco zmieni krajobraz kryptowalut poprzez zwiększenie dostępności i adopcji, wpływając na dynamikę i płynność rynku oraz zachęcając instytucje do większego udziału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Fundusze ETF upraszczają proces dostępu do Ethereum zarówno inwestorom detalicznym, jak i instytucjonalnym, eliminując potrzebę bezpośredniego zakupu, przechowywania i zarządzania ETH. Ta zwiększona dostępność może podobać się większemu gronu inwestorów, w tym również osobom, które obawiają się korzystania z giełd kryptowalut. Ponadto zatwierdzenie przez organy regulacyjne tych funduszy ETF będzie legitymizować Ethereum i szerszy rynek kryptowalutowy, potencjalnie zmniejszając postrzegane ryzyko i zachęcając do udziału ostrożniejszych inwestorów.

Wprowadzenie funduszy ETF na Ethereum prawdopodobnie zwiększy popyt na ETH, ponieważ fundusze te będą musiały utrzymywać znaczne ilości aktywów bazowych. Ten zwiększony popyt może zwiększyć płynność rynku, prowadząc do bardziej stabilnych cen. Wstępne zatwierdzenie i uruchomienie tych funduszy ETF może więc spowodować znaczny wzrost cen ze względu na zwiększony popyt i pozytywne nastroje na rynku. Z czasem obecność funduszy ETF może pomóc w ustabilizowaniu cen, zapewniając stały dopływ kapitału do ETH.”

Natomiast jak przytacza w wywiadzie dla agencji Reuters Thomas Perfumo, dyrektor do spraw strategii w jednej z największych na świecie giełd kryptowalutowych Kraken - Ethereum ma z grubsza połowę tego poziomu płynności spotowej, w porównaniu do bitcoina. Płynność mniejsza o połowę oznacza, że potrzebujesz mniej w wartościach bezwzględnych, czyli kwot w dolarach, aby wpłynąć na taki sam efekt na cenę tej kryptowaluty.

Z kolei Jag Kooner, dyrektor do spraw instrumentów pochodnych na giełdzie kryptowalutowej Bitfinex, również pytany przez Reutersa, zaznacza, że uczestnicy rynku powinni przygotować się na powrót zmienności zarówno na tradycyjnych rynkach, jak i w kryptowalutach. Według tego analityka, w kształtowaniu się sytuacji kluczową role będą brały udział polityki makroekonomiczne, regulując dynamikę tego rynku. 

Zwiększenie zainteresowania kryptowalutą

Mówiąc prościej, to właśnie od decyzji SEC w sprawie zatwierdzenia ETF na Ethereum będzie leżał klucz do najbliższych fundamentalnych ruchów cenowych. Jeżeli zatwierdzenie tych ETFów i ich emisja będzie co najmniej tak skutecznie wpływać na cenę Ethereum, jak w przypadku zatwierdzonych kilka miesięcy temu takich instrumentów na bitcoin, możemy oczekiwać dużego zainteresowania tą kryptowalutą, wraz z ruchami wspierającymi jej wzrosty. 

Inwestorzy oczywiście powinni brać pod uwagę także czynniki ryzyka, starając się wycenić przyszłą cenę ETH, takie jak zmiany wysokości stóp procentowych, wydarzenia geopolityczne, czy polityka regulacyjna dotycząca samych kryptowalut, ale niezależnie od tego sygnały o możliwości emisji funduszy ETF mogą wspierać Ethereum, a wraz z nim cały rynek kryptowalutowy w dłuższej perspektywie.

Autor: Dmytro Spilka

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA