reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Kiedy można wydłużyć okres spłaty kredytu hipotecznego?

Kiedy można wydłużyć okres spłaty kredytu hipotecznego?

Bank może zarobić dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych dzięki zaciągniętemu już kredytowi hipotecznemu, jeżeli zdecydujemy się na wydłużenie okresu kredytowania. Takie posunięcie przyniesie nam ulgę, jeżeli mamy napięty budżet i brak pewności, czy uporamy się z kredytem hipotecznym na dotychczasowych zasadach.

Osoba, która raz zaciągnęła kredyt hipoteczny, nie pozostaje bez możliwości zmian pewnych warunków tego zobowiązania. Jeśli więc chce obniżyć na trwałe ratę swojego kredytu i wydłużyć okres spłaty, zdecydowanie nie jest bez szans. Musi liczyć się jednak z pewnymi trudnościami i konsekwencjami. Plusy i minusy wydłużenia okresu spłaty kredytu analizują eksperci finansowi.

Wydłużenie okresu spłaty uważa się za niezły sposób, aby na stałe obniżyć swoją ratę. Nie jest wszak tajemnicą, że na im dłuższy okres rozłożona jest konieczność spłaty pożyczonego kapitału, tym mniej trzeba co miesiąc oddawać. Według analiz ekspertów finansowych, wydłużając okres spłaty kredytu w złotych na 200 tys. zł z 20 do 25 lat, obniży się swoją ratę o ok. 140 zł (8 - 10 proc. wysokości raty).

Przykładowo, jeśli ktoś zaciągnął kredyt przy marży 1,50 proc., dziś – dzięki wydłużeniu opisanego kredytu, zredukowałby wysokość raty z 1 491 zł do 1 350 zł.
Niestety ta metoda ma jedną podstawową wadę - przez dłuższy czas będą naliczane odsetki kredytowe. A te liczby naprawdę potrafią zrobić wrażenie.

Wydłużając spłatę kredytu na 200 tys. zł z 20 do 25 lat, łącznie odda się o 30 proc. więcej odsetek. Dla przykładowego kredytu z marżą 1,5 proc. oznacza to ponad 47 tys. zł więcej odsetek.
To horrendalna suma, aczkolwiek dla wielu 140 zł różnicy na miesięcznej racie może odgrywać większe znaczenie niż niemal 50 tys. zł więcej, zapłacone bankowi w przeciągu ćwierć wieku.

Wydłużenie okresu spłaty kredytu wymaga podpisania aneksu do umowy kredytowej. Jest za to pobierana kilkuset złotowa opłata (np. w Banku Millennium – 500 zł, a w Kredyt Banku – 200 zł).

Wnioskując o wydłużenie okresu spłaty, można natknąć się na kilka problemów. Po pierwsze, niekiedy okazuje się, że kredyt już i tak jest zaciągnięty na maksymalny, akceptowalny przez bank okres. Banki udzielają kredytów w złotych na okres od 25 lat (Invest-Bank) aż do 50 lat (Bank Ochrony Środowiska, Alior Bank), najczęściej na 30-40 lat.

Jeśli ktoś będzie chciał wydłużyć okres spłaty swojego kredytu z Banku Zachodniego WBK np. do 32 lat, nie będzie w stanie tego zrobić. 30 lat to maksimum, dopuszczane przez tę instytucję. Niekiedy okres spłaty kredytów walutowych jest krótszy niż złotowych (tak jest choćby w Pekao S.A. - 20 lat dla kredytów w euro i dolarach amerykańskich oraz 30 lat dla kredytów w złotych).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje prosty sposób na obniżenie rat kredytów hipotecznych.
Istnieje prosty sposób na obniżenie rat kredytów hipotecznych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama