REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przeznaczyć nadmiar gotówki na spłatę kredytu hipotecznego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Spłacane przed czasem kredyty hipoteczne mogą generować straty.
Spłacane przed czasem kredyty hipoteczne mogą generować straty.
NBP

REKLAMA

REKLAMA

Co w zrobić z kredytem hipotecznym, kiedy pojawi się niespodziewany dopływ gotówki? Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? W przypadku przedwczesnych spłat kredytów hipotecznych niezwykle ważna jest kalkulacja kosztów.

REKLAMA

Często kredytobiorcy zadają sobie pytanie, co bardziej będzie im się opłacać: wcześniejsza spłata kredytu czy regulowanie rat zgodnie z umową? Dobre rozwiązanie tego problemu wymaga dużej znajomości aktualnej sytuacji na rynku bankowym. Trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy inwestowanie pieniędzy we wcześniejszą spłatę części swojego kredytu hipotecznego będzie najlepszym z możliwych wyjść. Gruntowna analiza oferty bankowej, jak i otoczenia rynkowego, znacząco pomaga w podjęciu korzystnych, z punktu widzenia naszego budżetu, decyzji.

REKLAMA

Pierwszym z aspektów, na jaki należy zwrócić uwagę, jest koszt prowizji za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu hipotecznego. Zdecydowana większość banków posiada w swoich Tabelach Opłat i Prowizji odpowiedni zapis, mówiący o wcześniejszym uiszczaniu zadłużenia. Zazwyczaj opłatę ponosimy przez pierwsze 3 do 5-ciu lat spłaty kredytu, a kwota prowizji waha się w granicach 1,5- 2% nadpłacanej kwoty. Istnieją jednak banki, które przez cały okres trwania kredytu naliczają sobie prowizję za ewentualne wcześniejsze spłaty kapitału.

Drugim, znacznie ważniejszym zagadnieniem, dotyczącym opisywanego problemu, jest tzw. koszt alternatywny, czyli wartość najlepszej z możliwych korzyści, utraconej w wyniku dokonanego wyboru. Czy rozsądniej zainwestować nadprogramowe pieniądze na giełdzie, wykupić obligacje, założyć lokatę bankową, czy też spłacić kredyt? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wziąć pod uwagę aktualną sytuację na rynku bankowym.

Dowiedz się także: Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

REKLAMA

Z pomocą przyjdą nam foldery informacyjne banków lub porady doradców finansowych. Przy analizie korzyści, płynących z różnych możliwych manewrów, niezbędne jest wyliczenie rzeczywistego oprocentowania kredytu hipotecznego, a także oczekiwanej stopy zwrotu z ewentualnych inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z obliczeń ekspertów finansowych wynika, że lokata jest atrakcyjniejsza niż wcześniejsza nadpłata kapitału. Rozsądniejszym i jednocześnie korzystniejszym finansowo wyjściem okazuje się zainwestowanie niespodziewanie uzyskanej gotówki właśnie w lokatę.

Przykład alokacji 100.000 PLN:

A. Lokata: oprocentowanie 6%
Zwrot z inwestycji po roku: 100.000 PLN x 6% = 6.000 PLN x 0,81 (podatek od zysków kapitałowych) = 4.860 PLN

B. Kredyt hipoteczny w EUR: oprocentowanie 3,5%
„Zwrot” z inwestycji po roku: 100.000 PLN x 3,5% = 3.500 PLN – 1.500 PLN (1,5% prowizji za wcześniejszą spłatę) = 2.000 PLN (niezapłaconych odsetek)
Zysk z lokaty pozwoli nam więc opłacić roczne odsetki od 100.000 oraz zarobić 2.860 PLN.

Polecamy serwis: Kredyty

Eksperci odradzają natomiast inwestowanie takich środków na giełdzie lub w papiery wartościowe wysokiego ryzyka. Stopy zwrotu są przy tych możliwościach oczywiście potencjalnie wyższe, ale również spadki bardziej okazują się dotkliwe. Analitycy finansowi wykluczyli tą opcję inwestycji jako alternatywę do spłaty kredytu hipotecznego

Warto pamiętać, że przy decyzji o alokacji środków nie należy bagatelizować własnego, indywidualnego odczucia. Jeżeli jesteśmy osobami, które kredyt hipoteczny traktują nie jako formę pozyskania kapitału, ale jako olbrzymi ciężar, noszony na plecach, to jak najszybsza spłata jest jak najbardziej wskazana. Sen spędzony z powiek również ma jakąś wartość, choć u każdego bywa inaczej wyrażony w formie finansowej.

Jak widać, pojawienie się niespodziewanego zastrzyku gotówki może nam przysporzyć niemałego bólu głowy. Warto dokładnie zastanowić się nad konsekwencjami i opłacalnością każdego z możliwych manewrów finansowych oraz wyliczyć poszczególne stopy zwrotu. Jeśli jednak od matematyki finansowej ważniejsze jest dla na poczucie ulgi, związane ze zmniejszeniem kwoty zaciągniętego kredytu – nie wahajmy się. Pieniądze zarobione z inwestycji to przyjemna rzecz, ale dobrze przespana noc również. Na kredycie hipotecznym nie powinno się oszczędzać za wszelką cenę.

Jan Bijas, Salomon Finance

Cyryl Wojewódzi, Salomon Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

REKLAMA

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA