reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Kiedy przeznaczyć nadmiar gotówki na spłatę kredytu hipotecznego?

Kiedy przeznaczyć nadmiar gotówki na spłatę kredytu hipotecznego?

Co w zrobić z kredytem hipotecznym, kiedy pojawi się niespodziewany dopływ gotówki? Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? W przypadku przedwczesnych spłat kredytów hipotecznych niezwykle ważna jest kalkulacja kosztów.

Często kredytobiorcy zadają sobie pytanie, co bardziej będzie im się opłacać: wcześniejsza spłata kredytu czy regulowanie rat zgodnie z umową? Dobre rozwiązanie tego problemu wymaga dużej znajomości aktualnej sytuacji na rynku bankowym. Trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy inwestowanie pieniędzy we wcześniejszą spłatę części swojego kredytu hipotecznego będzie najlepszym z możliwych wyjść. Gruntowna analiza oferty bankowej, jak i otoczenia rynkowego, znacząco pomaga w podjęciu korzystnych, z punktu widzenia naszego budżetu, decyzji.

Pierwszym z aspektów, na jaki należy zwrócić uwagę, jest koszt prowizji za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu hipotecznego. Zdecydowana większość banków posiada w swoich Tabelach Opłat i Prowizji odpowiedni zapis, mówiący o wcześniejszym uiszczaniu zadłużenia. Zazwyczaj opłatę ponosimy przez pierwsze 3 do 5-ciu lat spłaty kredytu, a kwota prowizji waha się w granicach 1,5- 2% nadpłacanej kwoty. Istnieją jednak banki, które przez cały okres trwania kredytu naliczają sobie prowizję za ewentualne wcześniejsze spłaty kapitału.

Drugim, znacznie ważniejszym zagadnieniem, dotyczącym opisywanego problemu, jest tzw. koszt alternatywny, czyli wartość najlepszej z możliwych korzyści, utraconej w wyniku dokonanego wyboru. Czy rozsądniej zainwestować nadprogramowe pieniądze na giełdzie, wykupić obligacje, założyć lokatę bankową, czy też spłacić kredyt? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wziąć pod uwagę aktualną sytuację na rynku bankowym.

Dowiedz się także: Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

Z pomocą przyjdą nam foldery informacyjne banków lub porady doradców finansowych. Przy analizie korzyści, płynących z różnych możliwych manewrów, niezbędne jest wyliczenie rzeczywistego oprocentowania kredytu hipotecznego, a także oczekiwanej stopy zwrotu z ewentualnych inwestycji.

Z obliczeń ekspertów finansowych wynika, że lokata jest atrakcyjniejsza niż wcześniejsza nadpłata kapitału. Rozsądniejszym i jednocześnie korzystniejszym finansowo wyjściem okazuje się zainwestowanie niespodziewanie uzyskanej gotówki właśnie w lokatę.

Przykład alokacji 100.000 PLN:

A. Lokata: oprocentowanie 6%
Zwrot z inwestycji po roku: 100.000 PLN x 6% = 6.000 PLN x 0,81 (podatek od zysków kapitałowych) = 4.860 PLN

B. Kredyt hipoteczny w EUR: oprocentowanie 3,5%
„Zwrot” z inwestycji po roku: 100.000 PLN x 3,5% = 3.500 PLN – 1.500 PLN (1,5% prowizji za wcześniejszą spłatę) = 2.000 PLN (niezapłaconych odsetek)
Zysk z lokaty pozwoli nam więc opłacić roczne odsetki od 100.000 oraz zarobić 2.860 PLN.

Polecamy serwis: Kredyty

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama