Kategorie

Czy można dostać kredyt bez umowy o pracę?

Niewiele banków przyznaje kredyty osobom bez umowy o pracę.
inforCMS
Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że nie każdy może dostać umowę o pracę, nawet jeżeli marzy o kredycie mieszkaniowym. Czy to oznacza, że elastyczne formy zatrudnienia dyskredytują niektórych na rynku kredytów? Eksperci wyjaśniają, jakie warunki muszą spełnić posiadacze umów cywilno-prawnych, żeby wyjść z banku z kredytem.

Umowa zlecenie i umowa o dzieło to standardowa oferta dla młodych ludzi, będących na początku swojej ścieżki zawodowej. Ciężka sytuacja na rynku pracy powoduje, że nie ma zbyt wielu innych ofert. Pokutuje przekonanie, że „pracownicy”, zatrudnieni na podstawie takich umów, nie mogą liczyć na wiele ze strony banków. Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej ofertom kredytowym, by stwierdzić, że opinie te są nieco na wyrost.

Elastyczne formy zatrudnienia a kredyt

Dosyć duża liczba banków oferuje kredyty i pożyczki dla osób, zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło bądź umowy zlecenia. Są one wprawdzie nieco trudniej dostępne od kredytów, oferowanych klientom, mającym umowę o pracę, instytucje finansowe nie mają jednak niebotycznych wymagań.

Co więcej, wiele banków udostępnia swoje oferty nie tylko małżeństwom, ale też wspólnie mieszkających parom czy nawet współlokatorom.

Jakie są wymagania, stawiane przez banki? Przede wszystkim zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu.

Bank Millennium wymaga takiego dokumentu za okres ostatnich 3 miesięcy oraz potwierdzenia współpracy z pracodawcą na okres 12 miesięcy.

Warunek posiadania nieprzerwanego zatrudnienia przez chociaż jeden rok to niemal standard.

W eurobanku to właśnie na podstawie umów o pracę/dzieło z ostatnich 12 miesięcy oceniana jest zdolność kredytowa i wydawana decyzja kredytowa.

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź, która oferta jest najlepsza dla Ciebie!

Oto lista niektórych banków, które mają elastyczne zasady:

 • Bank Pekao SA – o udzielenie kredytu może wnioskować klient, uzyskujący dochody z tytułu umowy zlecenia i umowy o dzieło;
 • BNP Paribas – o kredyt wnioskować mogą pracujący na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło;
 • Kredyt Bank – akceptuje dochody z tytułu umowy o dzieło i umowy zlecenia, a także z tytułu pracy sezonowej i okresu próbnego;
 • W Getin Banku można złożyć wniosek razem z partnerem, nie będąc z nim w związku małżeńskim, już od 550 zł miesięcznie dochodu;
 • Bank Millennium – akceptuje umowy o dzieło i zlecenie – jest kilka opcji potwierdzenia otrzymywania dochodów – np. wydruk z rachunku bankowego, potwierdzający wpływy wynagrodzenia za usługi, zrealizowane w bieżącym roku na rachunek w banku;
 • eurobank – akceptuje dowolne źródło dochodu, w tym umowy o dzieło i zlecenia, wymaga przedstawienia umów i rachunków z ostatnich 12 miesięcy bądź zaświadczenia o uzyskanych dochodach z 12 miesięcy;
 • Meritum Bank – bank akceptuje umowy o dzieło i zlecenia, w obu przypadkach wystarczy zaświadczenie z firmy zatrudniającej, potwierdzające współpracę wraz z informacją o średnim miesięcznym dochodzie z ostatnich 6 miesięcy bądź kserokopie umów.

Umowa na czas określony a kredyt

Umowa na czas określony jest rzadziej spotykaną formą zatrudnienia wśród młodych. Honoruje ją znaczna część banków z powyższej listy, a także: Alior Bank, BPH, BGŻ, Citibank, Credit Agricole Bank Polska, Deutsche Bank. Banki wymagają zawsze jednej rzeczy – udokumentowania średniego miesięcznego wynagrodzenia netto z ostatnich 3 miesięcy.

Umowa cywilno-prawna a kredyt hipoteczny

Mając umowę o pracę i odpowiednie zarobki, możemy bez problemu ubiegać się o kredyt hipoteczny. W sytuacji, kiedy jesteśmy zatrudnieni na podstawie omawianych umów, będziemy musieli liczyć się z o wiele większymi wymaganiami. Z reguły nie ma sensu iść do banku po kredyt hipoteczny, jeśli nie posiadamy udokumentowanego co najmniej roku, a często nawet dwóch lat pracy.

Sprawdź najlepsze oferty kredytów gotówkowych!

Reklama

Im więcej dokumentów przedstawimy w banku, takie jak umowy, wystawione rachunki, historia konta z widocznymi przelewami – tym lepiej. Co więcej, może się także przydać list intencyjny ze strony pracodawcy, w którym ten deklaruje, że widzi szanse na dalszą współpracę i ciągłe zatrudnienie.

Powinniśmy pamiętać także o jeszcze jednej kwestii, która może okazać się decydująca. Banki różnie podchodzą do dochodu, uwzględnianego przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Może być on wyliczany na podstawie deklaracji PIT bądź wysokości wpływów na nasze konto. Dzięki kosztom uzyskania przychodu, które wynoszą od 20% do 50%, płacimy mniejsze podatki, ale nasza deklarowana, miesięczna pensja jest niższa od tego, co widzimy na rachunku.

Tak więc, zanim zdecydujemy się na wycieczkę do banku, warto dowiedzieć się, jak podchodzi on do tej kwestii. Dla klienta oczywiście korzystniejsza jest sytuacja, w której bank bierze pod uwagę wpływy na konto, ponieważ otrzymamy większą zdolność kredytową.

Kredyt bez umowy o pracę

Będąc zatrudnionym na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło, mamy całkiem spore szanse na kredyt. Trzeba sprostać tylko nieco większym wymaganiom. Wprawdzie oferta nie jest tak bogata, jak można by tego oczekiwać, widać jednak, że banki powoli dostosowują ją do sytuacji na rynku pracy. Jeśli potrzebujemy kredytu, warto dowiedzieć się, która z ofert wymienionych powyżej banków będzie dla nas najlepsza.

Eksperci TotalMoney.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?

  Co piąta firma zamierza zatrudnić nowych pracowników

  Przedsiębiorcy myślą intensywnie o tym, jak najlepiej wykorzystać sytuację rosnącej konsumpcji. Blisko 18 proc. firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny. Równocześnie rośnie poziom zatrudnienia.

  Rejestr REGON. Przybyło nowych firm

  W maju w rejestrze REGON zarejestrowano 32,76 tys. firm, +5,0 proc. mdm - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ile firm zawiesiło swoją działalność?

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Luzowanie obostrzeń - większe limity w hotelach, otwarte dyskoteki

  Od 26 czerwca zwiększa się maksymalne obłożenie hoteli. Podniesiony zostanie też limit osób na targach, konferencjach i koncertach. Do limitów osób nie będą wliczały się osoby zaszczepione.

  Jacek Bisiński (Google): Agroturystyka wysoko w wyszukiwarkach [PODCAST]

  Jak podaje Google, w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło miejsc w Polsce, a 31% było związanych z zagranicą. Jakie kierunki najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Łączenie w jednym oświadczeniu różnych zgód - wyrok NSA

  Czy łączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zgody na telemarketing w jednym oświadczeniu klienta jest zgodne z prawem?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Subskrypcyjny model sprzedaży - zagrożenia dla firm

  76 % internautów nie rozumie powodów, dla których należałoby płacić za dostęp do artykułów w sieci. Jest to poważna bariera dla rozwoju modelu subskrypcyjnego w polskich mediach.

  Konsultacje ws. uprawnień do połowów między UE a Wielką Brytanią

  Zakończyły się dwustronne konsultacje między UE a Zjednoczonym Królestwem w sprawie uprawnień do połowów na 2021 i 2022 r. Co dalej ze współpracą w dziedzinie rybołówstwa?

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  50% przedsiębiorców boi się o płynność [BADANIE]

  Co drugi przedsiębiorca z sektora MŚP stoi przed wyzwaniem, jakim jest utrzymanie płynności finansowej. Jednocześnie 3/4 firm ma odłożone środki pieniężne, po które może sięgnąć w razie potrzeby.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?

  Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Startupowcy muszą nauczyć się rozmów z funduszami venture capital

  Pierwszy dialog między reprezentantem funduszu venture capital a start-upem przypomina nieco rozmowę kwalifikacyjną. Jest to pewna utarta konwencja, w ramach której padają podobne pytania: o model biznesowy, konkurencję, plan rozwoju czy oczekiwania względem wartości spółki.

  Bartosz Bąbrych: Pogłoski o śmierci polskiej fotowoltaiki są mocno przesadzone

  Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia - uważa Bartosz Bąbrych.