reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Czy można dostać kredyt bez umowy o pracę?

Czy można dostać kredyt bez umowy o pracę?

Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że nie każdy może dostać umowę o pracę, nawet jeżeli marzy o kredycie mieszkaniowym. Czy to oznacza, że elastyczne formy zatrudnienia dyskredytują niektórych na rynku kredytów? Eksperci wyjaśniają, jakie warunki muszą spełnić posiadacze umów cywilno-prawnych, żeby wyjść z banku z kredytem.

Umowa zlecenie i umowa o dzieło to standardowa oferta dla młodych ludzi, będących na początku swojej ścieżki zawodowej. Ciężka sytuacja na rynku pracy powoduje, że nie ma zbyt wielu innych ofert. Pokutuje przekonanie, że „pracownicy”, zatrudnieni na podstawie takich umów, nie mogą liczyć na wiele ze strony banków. Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej ofertom kredytowym, by stwierdzić, że opinie te są nieco na wyrost.

Elastyczne formy zatrudnienia a kredyt

Dosyć duża liczba banków oferuje kredyty i pożyczki dla osób, zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło bądź umowy zlecenia. Są one wprawdzie nieco trudniej dostępne od kredytów, oferowanych klientom, mającym umowę o pracę, instytucje finansowe nie mają jednak niebotycznych wymagań.

Co więcej, wiele banków udostępnia swoje oferty nie tylko małżeństwom, ale też wspólnie mieszkających parom czy nawet współlokatorom.

Jakie są wymagania, stawiane przez banki? Przede wszystkim zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu.

Bank Millennium wymaga takiego dokumentu za okres ostatnich 3 miesięcy oraz potwierdzenia współpracy z pracodawcą na okres 12 miesięcy.

Warunek posiadania nieprzerwanego zatrudnienia przez chociaż jeden rok to niemal standard.

W eurobanku to właśnie na podstawie umów o pracę/dzieło z ostatnich 12 miesięcy oceniana jest zdolność kredytowa i wydawana decyzja kredytowa.

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź, która oferta jest najlepsza dla Ciebie!

Oto lista niektórych banków, które mają elastyczne zasady:

  • Bank Pekao SA – o udzielenie kredytu może wnioskować klient, uzyskujący dochody z tytułu umowy zlecenia i umowy o dzieło;
  • BNP Paribas – o kredyt wnioskować mogą pracujący na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło;
  • Kredyt Bank – akceptuje dochody z tytułu umowy o dzieło i umowy zlecenia, a także z tytułu pracy sezonowej i okresu próbnego;
  • W Getin Banku można złożyć wniosek razem z partnerem, nie będąc z nim w związku małżeńskim, już od 550 zł miesięcznie dochodu;
  • Bank Millennium – akceptuje umowy o dzieło i zlecenie – jest kilka opcji potwierdzenia otrzymywania dochodów – np. wydruk z rachunku bankowego, potwierdzający wpływy wynagrodzenia za usługi, zrealizowane w bieżącym roku na rachunek w banku;
  • eurobank – akceptuje dowolne źródło dochodu, w tym umowy o dzieło i zlecenia, wymaga przedstawienia umów i rachunków z ostatnich 12 miesięcy bądź zaświadczenia o uzyskanych dochodach z 12 miesięcy;
  • Meritum Bank – bank akceptuje umowy o dzieło i zlecenia, w obu przypadkach wystarczy zaświadczenie z firmy zatrudniającej, potwierdzające współpracę wraz z informacją o średnim miesięcznym dochodzie z ostatnich 6 miesięcy bądź kserokopie umów.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama