REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy konto walutowe to dobre rozwiązanie dla kredytobiorcy?

Na koncie walutowym można odkładać pieniądze, kupione po korzystnym kursie, które posłużą do spłaty rat bezpośrednio w walucie.
Na koncie walutowym można odkładać pieniądze, kupione po korzystnym kursie, które posłużą do spłaty rat bezpośrednio w walucie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przy spłacie kredytu w obcej walucie przydaje się posiadanie konta walutowego. Eksperci przeanalizowali oferty poszczególnych banków. Jakie opcje mają do wyboru klienci, którzy chcą płacić raty bezpośrednio w walucie?

REKLAMA

W życie weszła w życie ustawa o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona istotną – dla osób spłacających kredyty walutowe – zmianę: możliwość spłaty kredytu bezpośrednio w walucie, przy czym za czynność tę bank nie może pobierać od klienta żadnych opłat. Postanowiliśmy sprawdzić, co banki mogą zaoferować klientom zainteresowanym spłacaniem rat kredytu bezpośrednio w walucie kredytu.

REKLAMA

Możliwość spłacania rat walutowych kredytów hipotecznych bezpośrednio w walucie kredytu dała Rekomendacja SII Komisji Nadzoru Finansowego. Skoro klienci już wcześniej otrzymali do tego prawo, po co zmieniono ustawę? Rekomendacja SII miała jedną, dość istotną – z punktu widzenia klientów – wadę. Zgodnie z jej zapisami klient mógł zawrzeć aneks, umożliwiający mu spłatę rat bezpośrednio w walucie, tylko jeden raz w okresie spłaty kredytu. Ponadto banki pobierały za zawarcie aneksu opłaty. Ich wysokość wahała się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset (i więcej) złotych.

Jakie zmiany nastąpią?

Najważniejsza informacja jest taka, że banki, znane na rynku kredytodawców walutowych – m.in. PKO BP, Bank Millennium czy Kredyt Bank – umożliwiają swoim klientom spłatę kredytów hipotecznych bezpośrednio w walucie (niektóre z nich – jak np. PKO BP i BZ WBK – robią to od wielu lat). Druga, nie mniej ważna zmiana dotyczy przelewu z rachunku walutowego na rachunek kredytowy – nie zapłacimy za niego ani grosza. Jeżeli dodamy do tego, że zgodnie z ustawą za zawarcie aneksu, zmieniającego walutę spłaty kredytu, bank nie będzie mógł pobierać prowizji, to szczęście osób, spłacających raty w walucie, nie powinno mieć końca.

Sprawdź, które konto w walucie jest najtańsze!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie konto walutowe wybrać?

REKLAMA

Raty kredytu można spłacać bezpośrednio w walucie za pomocą różnych rachunków (a’vista, kont oszczędnościowych, kont walutowych czy kont technicznych). Większość z nich jest bezpłatna. Opłatę za prowadzenie rachunku (5 zł miesięcznie) pobierają jedynie Bank BPH i BOŚ. Bank Millennium z kolei w swoisty sposób premiuje klientów, którzy będą spłacali raty kredytu hipotecznego za pośrednictwem Konta Walutowego. Jeżeli konto takie jest wskazane jako rachunek do spłaty kredytu walutowego, klient nie ponosi opłaty za jego prowadzenie. W przeciwnym razie miesięczna opłata wynosi 1 GBP, 1 EUR, 2 USD lub 2 CHF.

Część kont, które możemy wykorzystać do spłaty rat kredytu, jest nieoprocentowana. Posiadacze innych rachunków mogą jednak liczyć na oprocentowanie. Nie należy oczywiście spodziewać się odsetek takich jak na złotowych kontach oszczędnościowych – regułą stało się, że oprocentowanie (w zależności od waluty) wynosi od 0,01% do 1,35%. Ostatnią kategorią kont, za pośrednictwem których można spłacać raty kredytów walutowych, są – wspomniane powyżej – rachunki techniczne. To nic innego jak wewnętrzny rachunek, na który klient wpłaca walutę na spłatę raty kredytu, i z którego są one przelewane na rachunek kredytowy.

Banki zazwyczaj nie wymagają minimalnej kwoty wpłaty na rachunek – tak jest m.in. w PKO BP, Deutsche Banku, mBanku czy w Multibanku. Bank Millennium oczekuje, aby na rachunku znajdowała się kwota minimalna w wysokości 1 GBP, 1 EUR, 2 CHF lub 2 USD.

Interesuje Cię konto? Sprawdź konta osobiste i walutowe!

Co zrobić, gdy konto mamy w jednym banku, a rachunek w drugim?

Darmowe przelewy na rachunek kredytowy dotyczą sytuacji, kiedy i konto i kredyt mamy w jednym banku. Co możemy zrobić, kiedy bank, który udzielił nam kredytu, nie oferuje konta, za pośrednictwem którego możemy spłacać raty? Mamy wówczas możliwość skorzystania z oferty Raiffeisen Banku lub Alior Banku. Przedstawiają się one następująco:
• W Raiffeisen Banku klienci, posiadający rachunek w tym banku, a kredyt w innym, mogą skorzystać z platformy do wymiany walut R-Dealer i kupować waluty po kursie, zbliżonym do międzybankowego ze spreadem, wynoszącym ok. 1%), a następnie pieniądze te przynieść fizycznie (darmowa wypłata w oddziale) bądź zrobić przelew do banku, w którym zaciągnięty został kredyt (koszt internetowego przelewu w euro wynosi 4,99 zł, a w aż CHF 34,99 zł).
• Oferta Alior Banku (Konto oszczędnościowe KANTOR) skierowana jest do klientów innych banków, spłacających kredyty hipoteczne, udzielone w CHF. Osoba, posiadająca takie konto, kilka dni przed terminem płatności wpłaca (lub przelewa) na nie złotówki w kwocie, niezbędnej do spłaty raty kredytu. Pieniądze te są przeliczane na CHF po korzystnym dla klienta kursie (marża transakcyjna, definiowana jako procentowa wartość, o jaką kurs w Alior Banku jest wyższy bądź niższy od kursu rynkowego dla CHF nie zmienia się i wynosi ok. 0,8%). Następnie klient wykonuje przelew na rachunek kredytowy; jego koszt wynosi 5 zł. Maksymalna kwota przelewu nie może przekroczyć 5000 CHF. Oprocentowanie konta KANTOR wynosi 0,2 proc. w skali roku.

W powyższej tabeli zawarto warunki, na jakich banki, udzielające kredytów hipotecznych w walucie, prowadzą konta, za pośrednictwem których można spłacać raty bezpośrednio w walucie. Jako ciekawostkę można dodać, że jedna z tych instytucji – BPH – podjęła we wrześniu decyzję o wycofaniu ze swojej oferty kredytów walutowych.

Czy opłaca się spłacać kredyt bezpośrednio w walucie?

Zdecydowanie tak! Kursy w kantorach są zazwyczaj korzystniejsze niż bankowe. Warto więc poświęcić czas na znalezienie kantoru, w którym będziemy mogli najtaniej kupić walutę. Z czasem pewnie także banki „zwietrzą interes” i będą oferowały możliwość kupna i przekazywania walut do innych banków. A tymczasem – ruszajmy do kantorów w poszukiwaniu taniej waluty (zwłaszcza franków szwajcarskich, z których dostępnością bywa różnie) i zainteresujmy się opcją z kontem walutowym.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

REKLAMA

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

REKLAMA

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

REKLAMA