reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Czy konto walutowe to dobre rozwiązanie dla kredytobiorcy?

Czy konto walutowe to dobre rozwiązanie dla kredytobiorcy?

Przy spłacie kredytu w obcej walucie przydaje się posiadanie konta walutowego. Eksperci przeanalizowali oferty poszczególnych banków. Jakie opcje mają do wyboru klienci, którzy chcą płacić raty bezpośrednio w walucie?

W życie weszła w życie ustawa o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona istotną – dla osób spłacających kredyty walutowe – zmianę: możliwość spłaty kredytu bezpośrednio w walucie, przy czym za czynność tę bank nie może pobierać od klienta żadnych opłat. Postanowiliśmy sprawdzić, co banki mogą zaoferować klientom zainteresowanym spłacaniem rat kredytu bezpośrednio w walucie kredytu.

Możliwość spłacania rat walutowych kredytów hipotecznych bezpośrednio w walucie kredytu dała Rekomendacja SII Komisji Nadzoru Finansowego. Skoro klienci już wcześniej otrzymali do tego prawo, po co zmieniono ustawę? Rekomendacja SII miała jedną, dość istotną – z punktu widzenia klientów – wadę. Zgodnie z jej zapisami klient mógł zawrzeć aneks, umożliwiający mu spłatę rat bezpośrednio w walucie, tylko jeden raz w okresie spłaty kredytu. Ponadto banki pobierały za zawarcie aneksu opłaty. Ich wysokość wahała się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset (i więcej) złotych.

Najważniejsza informacja jest taka, że banki, znane na rynku kredytodawców walutowych – m.in. PKO BP, Bank Millennium czy Kredyt Bank – umożliwiają swoim klientom spłatę kredytów hipotecznych bezpośrednio w walucie (niektóre z nich – jak np. PKO BP i BZ WBK – robią to od wielu lat). Druga, nie mniej ważna zmiana dotyczy przelewu z rachunku walutowego na rachunek kredytowy – nie zapłacimy za niego ani grosza. Jeżeli dodamy do tego, że zgodnie z ustawą za zawarcie aneksu, zmieniającego walutę spłaty kredytu, bank nie będzie mógł pobierać prowizji, to szczęście osób, spłacających raty w walucie, nie powinno mieć końca.

Sprawdź, które konto w walucie jest najtańsze!

Raty kredytu można spłacać bezpośrednio w walucie za pomocą różnych rachunków (a’vista, kont oszczędnościowych, kont walutowych czy kont technicznych). Większość z nich jest bezpłatna. Opłatę za prowadzenie rachunku (5 zł miesięcznie) pobierają jedynie Bank BPH i BOŚ. Bank Millennium z kolei w swoisty sposób premiuje klientów, którzy będą spłacali raty kredytu hipotecznego za pośrednictwem Konta Walutowego. Jeżeli konto takie jest wskazane jako rachunek do spłaty kredytu walutowego, klient nie ponosi opłaty za jego prowadzenie. W przeciwnym razie miesięczna opłata wynosi 1 GBP, 1 EUR, 2 USD lub 2 CHF.

Część kont, które możemy wykorzystać do spłaty rat kredytu, jest nieoprocentowana. Posiadacze innych rachunków mogą jednak liczyć na oprocentowanie. Nie należy oczywiście spodziewać się odsetek takich jak na złotowych kontach oszczędnościowych – regułą stało się, że oprocentowanie (w zależności od waluty) wynosi od 0,01% do 1,35%. Ostatnią kategorią kont, za pośrednictwem których można spłacać raty kredytów walutowych, są – wspomniane powyżej – rachunki techniczne. To nic innego jak wewnętrzny rachunek, na który klient wpłaca walutę na spłatę raty kredytu, i z którego są one przelewane na rachunek kredytowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na koncie walutowym można odkładać pieniądze, kupione po korzystnym kursie, które posłużą do spłaty rat bezpośrednio w walucie.
Na koncie walutowym można odkładać pieniądze, kupione po korzystnym kursie, które posłużą do spłaty rat bezpośrednio w walucie.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama