reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > W którym banku ominiesz ubezpieczenie pomostowe i obniżysz raty?

W którym banku ominiesz ubezpieczenie pomostowe i obniżysz raty?

Jeśli chcesz płacić ratę niższą nawet o 300 zł, poszukaj banku, który zrezygnował z tzw. „pomostówki”. Doradcy finansowi wytropili pierwszą instytucję, która wycofała się z pobierania opłaty za ubezpieczenie pomostowe. Dokąd udać się po kredyt hipoteczny?

Ubezpieczenie pomostowe to nic innego jak dodatkowy koszt, jaki bank nalicza w początkowym okresie spłaty kredytu. Jest ono pobierane do czasu ustanowienia docelowego zabezpieczenia kredytu, czyli hipoteki. Ubezpieczenie pomostowe to rekompensata za zwiększone ryzyko, jakie ponosi bank. Zgodnie z postanowieniem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bank może pobierać ten rodzaj opłaty tylko do czasu uprawomocnienia wpisu hipoteki. W zależności od miasta ustanowienie hipoteki na rzecz banku zajmuje od miesiąca do kilku miesięcy. Zdarza się, że nawet pół roku.

Wartość ubezpieczenia pomostowego

W większości banków ubezpieczenie pomostowe ma postać podwyższonej marży. Stawki różnią się w zależności od banku. Maksymalny poziom to 2 pkt. proc. Niektóre banki różnicują wysokość stawki dla rynku pierwotnego i wtórnego. Przykładowo, w mBanku i MultiBanku dodatkowa marża dla rynku pierwotnego wynosi 1%, a dla wtórnego – 1,5%. Niektóre instytucje zamiast podnoszenia marży naliczają jednorazową opłatę w wysokości pewnego odsetka kwoty kredytu. Z tej opłaty pokrywają ubezpieczenie kredytu do czasu ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego.

Może się też zdarzyć tak, że bank pobierze jedno i drugie: wyższą marżę i składkę ubezpieczeniową. W Pekao SA marża jest podwyższana o 1 pkt. proc., a do tego dochodzi jednorazowa składka w kwocie 0,25% kwoty kredytu. Podobną zasadę stosuje Lukas Bank. BOŚ daje kredytobiorcy wybór – albo jednorazowa składka, albo podwyższenie marży. Niektóre banki naliczają składkę jednorazowo, a inne co pewien czas, np. miesięcznie, kwartalnie czy rocznie.

Ubezpieczenie pomostowe podnosi koszt w początkowym okresie spłaty kredytu. Zwykle jest to czas, w którym kumulują się wydatki, związane z zakupem mieszkania czy jego wykończeniem, więc każde dodatkowe kilkaset złotych może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Problem dotyczy szczególnie tych miast, gdzie na wpis hipoteki czeka się długo.

Przeczytaj również: Jak zdobyć pieniądze na wakacje?

Od kilkuset złotych do kilku tysięcy dodatkowego kosztu

Jaki jest to koszt? Załóżmy, że kredytobiorca zaciąga kredyt w kwocie 300 tys. zł. Jego oprocentowanie odpowiada obecnej średniej rynkowej dla kredytów w złotych, czyli wynosi 5,95%. Rata takiego kredytu, zaciągniętego na 30 lat, opiewa na 1789 zł. Jeśli z tytułu ubezpieczenia pomostowego bank podniósłby marżę o 1 pkt. proc., rata wzrosłaby do 1997 zł. Jeżeli stawka wynosiłaby 1,5%, rata znajdowałaby się na poziomie 2087 zł. Różnica wynosi więc odpowiednio 197 zł i 298 zł. Przy założeniu, że ustanowienie zabezpieczenia zajmie cztery miesiące, koszt kredytu w pierwszym wariancie będzie wyższy o 787 zł, a w drugim – o 1194 zł. W przypadku zakupu mieszkania w budowie na ustanowienie zabezpieczenia można czekać rok, dwa lata, a nawet dłużej, w zależności od tego, kiedy nastąpi wydzielenie poszczególnych lokali – warunek konieczny do dokonania wpisu hipoteki. W naszym przykładzie dodatkowy koszt dla 12 miesięcy wyniesie, w zależności od przyjętej marży, 2364 zł lub 3576 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama