REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

W naszych czasach oszczędzanie pieniędzy na emeryturę jest konieczne. Fot. Fotolia
W naszych czasach oszczędzanie pieniędzy na emeryturę jest konieczne. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki oszczędzaniu na emeryturę możemy zapewnić sobie godziwą przyszłość. Nie warto być na bakier z oszczędzaniem, ponieważ przyszli emeryci prawdopodobnie otrzymają emeryturę w wysokości 55 – 40% swojej ostatniej pensji. Istnieją różne sposoby gromadzenia środków pieniężnych, które pozwalają zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Ile lat musimy oszczędzać?

Aktualne szacunki na temat wysokości przyszłych emerytur mówią, że mężczyzna, odchodzący na emeryturę, może liczyć na 55% swojej ostatniej pensji, zaś kobiety tylko na 40% (głównie ze względu na krótszy wiek pracy, czyli możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę). Wyobrażając sobie zatem, na jak niewielkie wsparcie od państwa będziemy mogli liczyć, będąc w wieku emerytalnym - warto wziąć sprawy w swoje ręce. Dostępne formy inwestowania kapitału na dostatnią przyszłość to między innymi:

REKLAMA

 • utrzymywanie środków lokacie bankowej,
 • plany systematycznego oszczędzania,
 • programy inwestycyjno-ubezpieczeniowe
 • plany inwestycyjne.

Przyjrzyjmy się bliżej tym ostatnim dwóm formom gromadzenia oszczędności.

Nie pozwól pieniądzom gnić w skarpecie – sprawdź najlepsze oferty lokat!

Wymarzona emerytura

Osoby, zainteresowane korzystaniem z możliwości dobrowolnego gromadzenia oszczędności, z których pożytki będą czerpały za kilkadziesiąt lat, mają naprawdę szerokie spektrum możliwości wyboru firmy, która będzie w ich imieniu inwestowała. Dwie najpopularniejsze możliwości to plany systematycznego oszczędzania – tzw. PSO oraz programy inwestycyjno-ubezpieczeniowe, współtworzone przez towarzystwa ubezpieczeniowe oraz towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Załóżmy, że co miesiąc systematyczne odkładamy określoną kwotę – np. 100 zł. Jak będą inwestowane nasze środki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Plan systematycznego oszczędzania

REKLAMA

W ramach PSO całość wpłacanych środków jest inwestowana w wybraną przez klienta strategię. Najczęściej przy zakładaniu rachunku rejestrowego przez Internet jesteśmy zwolnieni z opłaty manipulacyjnej za nabycie jednostek (przykładowo w PKO TFI), ewentualnym wypracowanym zyskiem podzielimy się przy zbywaniu jednostek – wówczas zapłacimy podatek od zysków kapitałowych.

Możliwe jest przenoszenie środków między poszczególnymi subfunduszami. Trzeba tylko pamiętać, że przenosząc się między subfunduszami, za każdym razem dzielimy się z fiskusem wypracowanymi dotychczas zyskami.

Program inwestycyjno-ubezpieczeniowy

W ramach programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego od dnia zawarcia umowy zyskujemy ochronę ubezpieczeniowa naszego życia oraz ewentualnych umów dodatkowych, czyli np. poważnego zachorowania, inwalidztwa itp. Jednocześnie znakomita część naszej składki zostanie ewidencjonowana na rachunku inwestycyjnym, czyli będzie gromadzona na naszym indywidualnym koncie oszczędnościowym – tego rodzaju propozycją dysponuje m.in. TU Allianz w ramach oferty „Specjalnie dla Ciebie”.

Plan inwestycyjny

Dostępne są również programy, w ramach których całość oszczędzanych przez nas środków przeznaczona jest na emeryturę.

Jednym z przykładów może być Plan Inwestycyjny Multi, dystrybuowany przez AXA, gdzie otrzymujesz swoje indywidualne konto, na którym możesz bez opłat przenosić środki pomiędzy poszczególnymi funduszami – gromadząc kapitał na przyszłość. Dodatkowym benefitem tego rodzaju rozwiązania jest możliwość uzyskania aż do 25% ekstra premii za systematyczne odkładanie. Minimalna kwota miesięcznych składek wynosi tu jednak 300 zł.

Sprawdź najlepsze lokaty na 3 miesiące!

Ile pieniędzy jesteśmy w stanie zaoszczędzić?

Załóżmy, że systematyczne, comiesięczne inwestowanie rozpoczniemy w wieku 25 lat i będziemy je kontynuować przez kolejne ćwierć wieku, miesięcznie odkładając 100 zł. Na jaką emeryturę możemy liczyć po tym okresie?

 • W ramach PSO wpłacone składki, czyli 30 000 zł, umożliwią (zakładając średnią 10% roczną stopę zwrotu) zabranie 100 000 zł w formie zysku.
 • W ramach programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego Allianz możemy liczyć (zakładając, że nie chorujemy poważnie) na sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci w wysokości do 200 000 zł oraz zakładając indeksację składki na corocznym poziomie 10%, na zebranie 220 000 zł, czyli dwa razy więcej niż wyniesie suma wpłaconych składek.
 • Oprocentowanie lokat bankowych jest zmienne, można co prawda ustalić automatyczne odnowienie lokaty na kolejny okres (standardowo najdłuższe lokaty zakładane są na rok czasu) – jednak ich warunki mogą ulegać zmianie – dziś najkorzystniejsze propozycje oscylują wokół 7% rocznie – w ten jesteśmy w stanie uzbierać około 8 000 zł.

REKLAMA

Przyjmując bezkrytycznie możliwość średniorocznego zysku na poziomie 10% w ramach obu form inwestycji (Plan Inwestycyjny oraz Program Inwestycyjno-Ubezpieczeniowy) trzeba pamiętać o tym, że propozycje programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego albo planu inwestycyjnego obarczone są podatkiem od zysków kapitałowych, który uiścimy jednak dopiero na koniec okresu inwestycyjnego, czyli realizując wypłatę polisy – do tego czasu realokacja środków pomiędzy poszczególnymi funduszami odbywać się będzie bez konieczności dzielenie się zyskiem z fiskusem (zwolnione z podatku jest tylko świadczenie ubezpieczeniowe w przypadku zgonu w programie ubezpieczeniowym), zaś przy programie inwestycyjno-ubezpieczeniowym indeksacja, czyli urealnienie wartości pieniądza w czasie, wiąże się z tym, że co roku będziemy płacili o 10% wyższe składki…

Plan inwestycyjny AXA z kolei umożliwia otrzymanie ¼ dodatkowej premii – jednak dla składek wynoszących 5 000 zł miesięcznie. Nie można zapomnieć również o tym, że stopy procentowe znowu mogą zacząć niedługo spadać, a wraz z nimi oprocentowanie lokat obniży się do poziomu 5%...

Profity z oszczędzania

Im szybciej zaczniemy odkładać na nasza przyszłą emeryturę, tym lepiej. Liczenie tylko na to, co uda się nam zebrać na indywidualnych kontach emerytalnych w ZUS i OFE, może okazać się złudne. I i II filar to stanowczo za mało w odniesieniu do naszych potrzeb. Zatem jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi możliwościami, czyli głównie wolnymi środkami, które systematycznie możemy odkładać, propozycja zadbania o emeryturę we własnym zakresie jest idealna. Szczerze polecamy każdą formę oszczędzania – róbmy to tak szybko, jak to tylko możliwe.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA