reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Efektywne oszczędzanie na emeryturę

Efektywne oszczędzanie na emeryturę

W naszych czasach należy oszczędzać, aby mieć pieniądze na starość. Jaka powinna być skala oszczędzania, żeby środków na koncie starczyło na życie na emeryturze? Eksperci policzyli, że już trzydziestoletnie małżeństwo powinno zainteresować się oszczędzaniem i odkładać na emeryturę 10% swoich dochodów miesięcznie.

Oszczędzaj na emeryturę

Powszechnie już wiadomo, że emerytury z publicznego systemu emerytalnego będą bardzo niskie. Łączne dochody małżeństwa po przejściu na emeryturę będą mniej więcej o połowę niższe niż suma ich wynagrodzeń w ostatnich miesiącach pracy. Tak jednak stanie się w przypadku małżeństw w średnim wieku.

W przypadku osób młodych będzie jeszcze gorzej. Wiedząc o tym, coraz więcej osób zaczyna rozumieć potrzebę oszczędzania na emeryturę. Z doświadczenia doradców Expander wynika jednak, że zwykle nie wiedzą oni, ile odkładać na ten cel.

Kwota, jaką należy oszczędzać, aby po przejściu na emeryturę utrzymać dotychczasowy poziom życia, nie jest stała. Im więcej zarabiamy, tym więcej powinniśmy odkładać. Najlepiej więc ustalić sobie, że co miesiąc przeznaczamy na ten cel pewien procent naszych dochodów. Ile to będzie, zależy od tego, ile lat pozostało nam do emerytury i jak długo będziemy żyli.

Im miej czasu zostało do emerytury, tym więcej należy odkładać. Dodatkowo, jeśli należymy do rodziny, w której żyje się długo, to potrzeba nam będzie więcej pieniędzy na starość.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że w przypadku małżeństwa w wieku ok. 30 lat i przy założeniu przeciętnej długości życia, na emeryturę należy odkładać co miesiąc ok. 10% dochodów.

Jeśli małżonkowie razem zarabiają np. 5 tys. zł, to kwota oszczędności na emeryturę powinna wynieść ok. 500 zł miesięcznie. W przeciwnym razie po przejściu na emeryturę będą musieli ograniczyć część wydatków.    

Ważną zasadą jest to, że z oszczędzaniem na emeryturę nie należy zwlekać. Im mniej mamy czasu do emerytury, tym więcej należy odkładać.

Gdyby małżeństwo z naszego przykładu zaczekało 10 lat i dopiero w wieku 40 lat zaczęło oszczędzać pieniądze na emeryturę, to co miesiąc musiałoby odkładać ok. 20% dochodów. Taka kwota dość istotnie obciążyłaby więc jego budżet domowy.

W przypadku rozpoczęcia oszczędzanie w wieku 50 lat, uzbieranie potrzebnej kwoty jest już bardzo trudne, gdyż należałoby odkładać około połowę dochodów. To oczywiście przy założeniu, że małżonkowie nie zgromadzili wcześniej żadnych oszczędności.

Doradcy finansowi zachęcają jednak, aby niezależnie od wieku oszczędzać na emeryturę. Nigdy nie jest na to za późno, nawet jeśli zostało nam już tylko kilka lat pracy. Emerytury z publicznego systemu będą bowiem tak niskie, że każda kwota, uzyskana z oszczędzania, okaże się pomocna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzięki regularnemu oszczędzaniu na starość unikniemy życia w ubóstwie. Fot. Fotolia
Dzięki regularnemu oszczędzaniu na starość unikniemy życia w ubóstwie. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama