REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Efektywne oszczędzanie na emeryturę

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Dzięki regularnemu oszczędzaniu na starość unikniemy życia w ubóstwie. Fot. Fotolia
Dzięki regularnemu oszczędzaniu na starość unikniemy życia w ubóstwie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W naszych czasach należy oszczędzać, aby mieć pieniądze na starość. Jaka powinna być skala oszczędzania, żeby środków na koncie starczyło na życie na emeryturze? Eksperci policzyli, że już trzydziestoletnie małżeństwo powinno zainteresować się oszczędzaniem i odkładać na emeryturę 10% swoich dochodów miesięcznie.

Oszczędzaj na emeryturę

Powszechnie już wiadomo, że emerytury z publicznego systemu emerytalnego będą bardzo niskie. Łączne dochody małżeństwa po przejściu na emeryturę będą mniej więcej o połowę niższe niż suma ich wynagrodzeń w ostatnich miesiącach pracy. Tak jednak stanie się w przypadku małżeństw w średnim wieku.

REKLAMA

W przypadku osób młodych będzie jeszcze gorzej. Wiedząc o tym, coraz więcej osób zaczyna rozumieć potrzebę oszczędzania na emeryturę. Z doświadczenia doradców Expander wynika jednak, że zwykle nie wiedzą oni, ile odkładać na ten cel.

REKLAMA

Kwota, jaką należy oszczędzać, aby po przejściu na emeryturę utrzymać dotychczasowy poziom życia, nie jest stała. Im więcej zarabiamy, tym więcej powinniśmy odkładać. Najlepiej więc ustalić sobie, że co miesiąc przeznaczamy na ten cel pewien procent naszych dochodów. Ile to będzie, zależy od tego, ile lat pozostało nam do emerytury i jak długo będziemy żyli.

Im miej czasu zostało do emerytury, tym więcej należy odkładać. Dodatkowo, jeśli należymy do rodziny, w której żyje się długo, to potrzeba nam będzie więcej pieniędzy na starość.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że w przypadku małżeństwa w wieku ok. 30 lat i przy założeniu przeciętnej długości życia, na emeryturę należy odkładać co miesiąc ok. 10% dochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli małżonkowie razem zarabiają np. 5 tys. zł, to kwota oszczędności na emeryturę powinna wynieść ok. 500 zł miesięcznie. W przeciwnym razie po przejściu na emeryturę będą musieli ograniczyć część wydatków.    

Ważną zasadą jest to, że z oszczędzaniem na emeryturę nie należy zwlekać. Im mniej mamy czasu do emerytury, tym więcej należy odkładać.

REKLAMA

Gdyby małżeństwo z naszego przykładu zaczekało 10 lat i dopiero w wieku 40 lat zaczęło oszczędzać pieniądze na emeryturę, to co miesiąc musiałoby odkładać ok. 20% dochodów. Taka kwota dość istotnie obciążyłaby więc jego budżet domowy.

W przypadku rozpoczęcia oszczędzanie w wieku 50 lat, uzbieranie potrzebnej kwoty jest już bardzo trudne, gdyż należałoby odkładać około połowę dochodów. To oczywiście przy założeniu, że małżonkowie nie zgromadzili wcześniej żadnych oszczędności.

Doradcy finansowi zachęcają jednak, aby niezależnie od wieku oszczędzać na emeryturę. Nigdy nie jest na to za późno, nawet jeśli zostało nam już tylko kilka lat pracy. Emerytury z publicznego systemu będą bowiem tak niskie, że każda kwota, uzyskana z oszczędzania, okaże się pomocna.

Złóż w banku dyspozycję na wypadek śmierci

Dyspozycja na wypadek śmierci powoduje, że gdy umrze właściciel konta, bank przekazuje pieniądze zmarłego wskazanej przez niego osobie lub osobom. Takimi osobami mogą być tylko małżonek, wstępni, zstępni i rodzeństwo. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że środki, objęte taką dyspozycją, nie stają się częścią spadku. Bank może więc przekazać pieniądze upoważnionym, nie czekając na rozstrzygnięcie postępowania spadkowego. W rezultacie nasi bliscy otrzymają pieniądze bardzo szybko.

Polecamy: Jak obniżyć raty kredytu walutowego?

Kwoty, jakie przekażemy poszczególnym osobom, nie muszą być równe. Mogą być dowolne, ale z zastrzeżeniem, że bank oczywiście nie wypłaci więcej niż znajduje się na rachunku. Dodatkowo przepisy ograniczają tez maksymalną kwotę.

Suma wypłat dla wszystkich wskazanych przez nas osób nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Obecnie taki maksymalny limit wynosi więc ok. 71 tys. zł.

Dyspozycję na wypadek śmierci można ustanowić jedynie do rachunku, którego jesteśmy jedynym posiadaczem. Jeśli konto jest wspólne, to nie ma takiej możliwości. Wtedy jednak po śmierci jednego posiadacza drugi może swobodnie dysponować połową środków, zgromadzonych na takim rachunku.

Ustanowienie dyspozycji na wypadek śmierci wymaga formy pisemnej. Należy więc udać się do banku i podpisać oświadczenie. Wskazujemy w nim dane poszczególnych osób i kwoty, jakie mają otrzymać. Oprócz wypełnienia dokumentu, część banków wymaga też zapłacenia prowizji.

Polecamy: Co zrobić, żeby mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Opłata nie jest jednak wysoka – najczęściej nie przekracza 10 zł. W ten sam sposób możemy dyspozycję odwołać lub zmienić. Złożenie dyspozycji na wypadek śmierci nie jest więc ani bardzo kłopotliwe, ani kosztowne. Może jednak pomóc naszym bliskim w trudnej dla nich sytuacji, jaką zapewne będzie dla nich nasza śmierć.

Przy odrobinie dobrej woli można nie tylko zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci, ale również zatroszczyć się o własną przyszłość. Złożenie dyspozycji w banku nie jest drogie, a regularne oszczędzania na pewno będzie procentować. Tymczasem Polacy nie troszczą się zawczasu o środki, zgromadzone na swoim rachunku i rzadko oszczędzają na emeryturę, choć wiedzą, że będzie ona niska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA