reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Co zrobić, żeby mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Co zrobić, żeby mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Jeżeli nie chcesz, aby upał lata dopadł Cię we własnych czterech ścianach, warto zatroszczyć się o odpowiednie wyposażenie lokalu. Czy każdy może mieć w mieszkaniu klimatyzator? Zdaniem ekspertów blisko 30% spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych nie wyda pozwolenia na montaż klimatyzacji.

21 czerwca 2011 roku o godz. 19.16 rozpoczęło się astronomiczne lato. Moment ten wyznacza przesilenie letnie, zwane także najdłuższym w roku dniem. W Polsce trwa on maksymalnie 17 godzin i 20 minut. Wielkimi krokami zbliżają się więc także upalne dni. Wydaje się, że jest to już ostatni dzwonek na przemyślenie decyzji o zamontowaniu w mieszkaniu klimatyzacji. Aby wykonać te prace zgodnie z prawem, należy bowiem uzyskać pozwolenia.

Potwierdza to spółdzielnia mieszkaniowa „Bródno”. Zgodnie z informacjami, uzyskanymi w administracji jednego z osiedli tej spółdzielni, gdy ktoś zamontuje na elewacji skraplacz bez pozwolenia, otrzyma oficjalną korespondencję, wskazującą termin na jego demontaż. Jeśli więc ktoś posiada mieszkanie w bloku, musi liczyć się ze zdaniem spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W większości przypadków oczekiwanie na decyzję nie powinno trwać dłużej niż 1 – 2 tygodnie. Pozytywną informacją jest także brak kosztów takiego wewnętrznego postępowania. Zgodnie z szacunkami ekspertów, blisko 30% spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wyklucza możliwość montażu zewnętrznego elementu klimatyzacji typu Split na elewacji budynku.

Zamiast montować skraplacz na elewacji mieszkania, można też wykorzystać przewody kominowe i dach. W tym przypadku także należy uzyskać pozwolenie. Spółdzielnie mogą jednak odmówić, w związku z obawą o utratę szczelności dachu. Za każdym razem, zanim podejmie się decyzję o zakupie urządzenia, trzeba najpierw sprawdzić, na jakie rozwiązania pozwala spółdzielnia lub wspólnota. W ostateczności nikt nie zabroni użycia mniej efektywnego klimatyzatora przenośnego. W tym przypadku powinniśmy jednak liczyć się z koniecznością odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz mieszkania za pomocą mechanicznej wentylacji lub rury, wystawionej za okno.

Przeczytaj również: W jaki sposób firmy energetyczne pomagają zmienić sprzedawcę prądu?

W gorszej sytuacji znajdują się osoby, które posiadają mieszkanie w budynkach, wpisanych do rejestru zabytków. W ich przypadku droga administracyjna także rozpoczyna się od uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, w której skład wchodzi dana nieruchomość. Dopiero po jej uzyskaniu można wystąpić do konserwatora zabytków z wnioskiem o wydanie pozwolenia na zamontowanie klimatyzacji. Przeważnie na pozytywną decyzję można mieć nadzieje, gdy skraplacz nie będzie oszpecał elewacji, na przykład nie zostanie zamontowany na froncie elewacji, tylko od strony podwórza.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszt dobrej jakości klimatyzatora w dwupokojowym mieszkaniu wynosi ok. 6 tys. zł.
Koszt dobrej jakości klimatyzatora w dwupokojowym mieszkaniu wynosi ok. 6 tys. zł.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama