REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, żeby mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Magdalena Piórkowska
Koszt dobrej jakości klimatyzatora w dwupokojowym mieszkaniu wynosi ok. 6 tys. zł.
Koszt dobrej jakości klimatyzatora w dwupokojowym mieszkaniu wynosi ok. 6 tys. zł.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli nie chcesz, aby upał lata dopadł Cię we własnych czterech ścianach, warto zatroszczyć się o odpowiednie wyposażenie lokalu. Czy każdy może mieć w mieszkaniu klimatyzator? Zdaniem ekspertów blisko 30% spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych nie wyda pozwolenia na montaż klimatyzacji.

21 czerwca 2011 roku o godz. 19.16 rozpoczęło się astronomiczne lato. Moment ten wyznacza przesilenie letnie, zwane także najdłuższym w roku dniem. W Polsce trwa on maksymalnie 17 godzin i 20 minut. Wielkimi krokami zbliżają się więc także upalne dni. Wydaje się, że jest to już ostatni dzwonek na przemyślenie decyzji o zamontowaniu w mieszkaniu klimatyzacji. Aby wykonać te prace zgodnie z prawem, należy bowiem uzyskać pozwolenia.

REKLAMA

Na montaż klimatyzacji trzeba mieć pozwolenie

Potwierdza to spółdzielnia mieszkaniowa „Bródno”. Zgodnie z informacjami, uzyskanymi w administracji jednego z osiedli tej spółdzielni, gdy ktoś zamontuje na elewacji skraplacz bez pozwolenia, otrzyma oficjalną korespondencję, wskazującą termin na jego demontaż. Jeśli więc ktoś posiada mieszkanie w bloku, musi liczyć się ze zdaniem spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W większości przypadków oczekiwanie na decyzję nie powinno trwać dłużej niż 1 – 2 tygodnie. Pozytywną informacją jest także brak kosztów takiego wewnętrznego postępowania. Zgodnie z szacunkami ekspertów, blisko 30% spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wyklucza możliwość montażu zewnętrznego elementu klimatyzacji typu Split na elewacji budynku.

Można wykorzystać komin i dach

Zamiast montować skraplacz na elewacji mieszkania, można też wykorzystać przewody kominowe i dach. W tym przypadku także należy uzyskać pozwolenie. Spółdzielnie mogą jednak odmówić, w związku z obawą o utratę szczelności dachu. Za każdym razem, zanim podejmie się decyzję o zakupie urządzenia, trzeba najpierw sprawdzić, na jakie rozwiązania pozwala spółdzielnia lub wspólnota. W ostateczności nikt nie zabroni użycia mniej efektywnego klimatyzatora przenośnego. W tym przypadku powinniśmy jednak liczyć się z koniecznością odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz mieszkania za pomocą mechanicznej wentylacji lub rury, wystawionej za okno.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: W jaki sposób firmy energetyczne pomagają zmienić sprzedawcę prądu?

Kiedy nie obejdzie się bez zgody konserwatora?

REKLAMA

W gorszej sytuacji znajdują się osoby, które posiadają mieszkanie w budynkach, wpisanych do rejestru zabytków. W ich przypadku droga administracyjna także rozpoczyna się od uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, w której skład wchodzi dana nieruchomość. Dopiero po jej uzyskaniu można wystąpić do konserwatora zabytków z wnioskiem o wydanie pozwolenia na zamontowanie klimatyzacji. Przeważnie na pozytywną decyzję można mieć nadzieje, gdy skraplacz nie będzie oszpecał elewacji, na przykład nie zostanie zamontowany na froncie elewacji, tylko od strony podwórza.

Wniosek do konserwatora podlega opłacie w wysokości 82 zł. Na wydanie decyzji wnioskodawca będzie czekać maksymalnie miesiąc, a w przypadku spraw skomplikowanych – do 2 miesięcy. Jest to więc już ostatni dzwonek na rozpoczęcie całej procedury.

Ciche i oszczędne urządzenia są o kilka tysięcy droższe

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama klimatyzatorów. Dla 50-metrowego mieszkania dobrej klasy, ciche urządzenie to wydatek rzędu 6 – 10 tys. zł (cena z montażem). Do kosztów użytkowania należy doliczyć także coroczne przeglądy gwarancyjne. Operację taką można oszacować na od 180 do 250 zł. Oczywiście, możliwe byłoby także zainstalowanie tańszego urządzenia – wtedy należy na ten cel przeznaczyć około 4 tys. zł. Wybór mniej kosztownej opcji wiązałby się jednak z większym poborem energii elektrycznej, większą zawodnością klimatyzatora i wyższym poziomem hałasu, co mogłoby być uciążliwe, szczególnie nocą. Alternatywę stanowią dużo tańsze, ale też znacznie mniej skuteczne klimatyzatory przenośne.

Polecamy serwis: Kredyty

Wysokość opłat za dzienne użytkowanie klimatyzatora

Koszt urządzenia i jego konserwacji to jednak nie wszystko. Obniżenie temperatury w mieszkaniu będzie też wymagało zużycia niemałej ilości energii elektrycznej. Eksperci sprawdzili, jaki koszt wiąże się z używaniem klimatyzatora w 50-metrowym mieszkaniu i co może wpłynąć na wysokość lipcowego rachunku za prąd.


W mieszkaniu o powierzchni 50 m kw., w ciągu przeciętnego, lipcowego dnia, należy liczyć się z kosztem obniżenia temperatury powietrza do 22ºC rzędu 5 zł, gdy lokal ma okna od strony południowej i 3,5 zł z oknami od strony północnej. Wymaga to jednak, aby klimatyzator posiadał klasę energetyczną A (zużywał nie więcej niż 1 wat energii elektrycznej, aby zneutralizować 3,2 watów ciepła).

Założenia, przyjęte do oszacowania kosztu klimatyzacji:

• Mieszkanie o powierzchni 50 m kw. posiada tylko jedną ścianę, wystawioną na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (pow. okien 8,4 m kw., pow. ścian 11 m kw.),
• Okna nie mają zasłon, żaluzji, rolet itp.
• Temperatura maksymalna zewnętrzna wynosi 30ºC, w mieszkaniu natomiast – 22ºC,
• Mieszkanie nie leży na parterze ani na ostatnim piętrze,
• Współczynnik przenikania ciepła dla ściany nie przekracza 0,3 W/m2K, a dla okna
to 1,6 W/m2K,
• Średnie zyski ciepła ze źródeł wewnętrznych to 1000W/h, z wentylacji 810W/h,
• Klasa energetyczna klimatyzatora – A,
• Koszt energii elektrycznej – 0,50gr/kWh.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA