Czy opłaca się budować ekologiczne mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA
Po 2020 roku nowe budynki będą musiały charakteryzować się blisko zerowym zapotrzebowaniem na energię. W przypadku obiektów użyteczności publicznej taki wymóg będzie obowiązywał dwa lata wcześniej. Taki będzie efekt prac Ministerstwa Infrastruktury, które obecnie opracowuje założenia do ustawy, implementującej unijną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków z 2010 roku. Jak jednak pokazuje badanie, przeprowadzone przez Home Broker, rozwiązania technologiczne, obniżające koszty użytkowania mieszkań, są dziś mało popularne.
REKLAMA
Niechęć do ekologii
W przypadku aż 94% badanych inwestycji próżno szukać ponadstandardowych rozwiązań, które mogłyby w przyszłości na obniżenie kosztów użytkowania nieruchomości. Nie jest to jednak wynik niechęci deweloperów do ekologii. - Niewielu nabywców zauważa korzyści, płynące z zastosowania rozwiązań energooszczędnych. Podnoszą one koszty zakupu, a ten często decyduje o zakupie lokalu – tłumaczy Rafał Liponoga, Dyrektor Zarządzający Home Broker. Cena zakupu nieruchomości musi pozostać rynkowa, żeby nabywcy nie stronili od oferty. Potwierdza to Jerzy Owiński z firmy Inwestgrupa, który przyznaje, że zastosowanie pompy ciepła w jednej z inwestycji na tyle podniosłoby koszty budowy, że znacznie trudniej byłoby znaleźć nabywców. – Postanowiliśmy jednak zastosować grubsze niż standardowe ocieplenia. Dodatkowy nakład finansowy na takie rozwiązanie pochłonie około 1500 – 2500 zł – mówi Jerzy Owiński. Obniży to koszt użytkowania, a na ten zwraca uwagę część kupujących. W ocenie wielu deweloperów ekologia pozostaje wśród nabywców kwestią mało popularną. - Dla większości Klientów ważniejszym determinantem jest koszt użytkowania, aniżeli ochrona środowiska. – zauważa Katarzyna Witkowska, Dyrektor Sprzedaży w Mierzeja Development.
Dowiedz się także: Którą ofertę sprzedaży ekologicznej energii wybrać dla firmy?
Dotacja z UE
Nie znaczy to jednak, że na rynku nie można znaleźć mieszkań z rozwiązaniami proekologicznymi o relatywnie atrakcyjnej cenie. Drogą ku takim nieruchomościom jest wsparcie z publicznych pieniędzy. Na przykład deweloper Notabilis Inwestycje w raszyńskim osiedlu Wrzosowa Dolina wziął udział w programie dofinansowania z UE na montaż i zakup baterii słonecznych. W tej inwestycji zastosowano ponadto grubszą izolację. - Koszt wykonania samej elewacji wzrósł o 25%, ale koszt użytkowania domu rocznie spadł o około 2,5 tys. zł rocznie, do poziomu 4,5-5 tysiąca. – tłumaczy Karolina Kruk z firmy Notabilis. Trzeba tu jednak zauważyć, że koszt elewacji stanowi najczęściej kilka procent w całkowitego kosztu budowy domu. Nawet więc wzrost tego składnika o jedną czwartą nie będzie miał znaczącego przełożenia na cenę nieruchomości.
Polecamy serwis: Kredyty
Ekologiczne rozwiązania jako atut nieruchomości
REKLAMA
Deweloperzy mogą zrobić z ekologii swoją przewagę konkurencyjną. Doskonały przykład stanowi poznańskie Osiedle Podolany dewelopera Pryzma. Z czterech budynków tej inwestycji, w dwóch nie ma już mieszkań, dostępnych do sprzedaży. Jak podkreśla Filip Krawczyk z Pryzmy, aż 80% nabywców zwracało uwagę na rozwiązania ekologiczne. W lokalach zastosowano ogrzewanie podłogowe, a w budynku, pod koniec 2013 roku, ma zostać założona pompa ciepła. Dzięki temu w skali roku każdy mieszkaniec zaoszczędzi 10% na kosztach utrzymania. - Zastosowane rozwiązania nie będą miały znacznego przełożenia na ceny mieszkań, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. – tłumaczy Filip Krawczyk z firmy Pryzma.
Podobnie, w przypadku trójmiejskiego Osiedla Energooszczędnego, wzniesionego przez Towarzystwo Ziemskie, na nabywców czekają takie udogodnienia jak: pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła, panele słoneczne, okna i ściany o podwyższonej izolacyjności cieplnej oraz odzysk ciepła z wentylacji (tzw. rekuperacja). - Ceny, pomimo wielu innowacyjnych rozwiązań, nie odbiegają od rynkowych – zauważa Michał Kudła, doradca Home Broker z Gdańska.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA