REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy opłaca się budować ekologiczne mieszkania?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Nie każdy kupujący interesuje się ilością energii, którą będzie zużywał w mieszkaniu, na etapie zakupu.
Nie każdy kupujący interesuje się ilością energii, którą będzie zużywał w mieszkaniu, na etapie zakupu.

REKLAMA

REKLAMA

Tylko 5% inwestycji uwzględnia aspekt ekologii. Eksperci podkreślają, że stawianie energooszczędnych mieszkań podnosi znacznie koszty budowy. Czy można jednak zdobyć środki z Unii Europejskiej na kupno i instalację ekologicznych urządzeń w budynku?

Po 2020 roku nowe budynki będą musiały charakteryzować się blisko zerowym zapotrzebowaniem na energię. W przypadku obiektów użyteczności publicznej taki wymóg będzie obowiązywał dwa lata wcześniej. Taki będzie efekt prac Ministerstwa Infrastruktury, które obecnie opracowuje założenia do ustawy, implementującej unijną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków z 2010 roku. Jak jednak pokazuje badanie, przeprowadzone przez Home Broker, rozwiązania technologiczne, obniżające koszty użytkowania mieszkań, są dziś mało popularne.

REKLAMA

Niechęć do ekologii

W przypadku aż 94% badanych inwestycji próżno szukać ponadstandardowych rozwiązań, które mogłyby w przyszłości na obniżenie kosztów użytkowania nieruchomości. Nie jest to jednak wynik niechęci deweloperów do ekologii. - Niewielu nabywców zauważa korzyści, płynące z zastosowania rozwiązań energooszczędnych. Podnoszą one koszty zakupu, a ten często decyduje o zakupie lokalu – tłumaczy Rafał Liponoga, Dyrektor Zarządzający Home Broker. Cena zakupu nieruchomości musi pozostać rynkowa, żeby nabywcy nie stronili od oferty. Potwierdza to Jerzy Owiński z firmy Inwestgrupa, który przyznaje, że zastosowanie pompy ciepła w jednej z inwestycji na tyle podniosłoby koszty budowy, że znacznie trudniej byłoby znaleźć nabywców. – Postanowiliśmy jednak zastosować grubsze niż standardowe ocieplenia. Dodatkowy nakład finansowy na takie rozwiązanie pochłonie około 1500 – 2500 zł – mówi Jerzy Owiński. Obniży to koszt użytkowania, a na ten zwraca uwagę część kupujących. W ocenie wielu deweloperów ekologia pozostaje wśród nabywców kwestią mało popularną. - Dla większości Klientów ważniejszym determinantem jest koszt użytkowania, aniżeli ochrona środowiska. – zauważa Katarzyna Witkowska, Dyrektor Sprzedaży w Mierzeja Development.

Dowiedz się także: Którą ofertę sprzedaży ekologicznej energii wybrać dla firmy?

Dotacja z UE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie znaczy to jednak, że na rynku nie można znaleźć mieszkań z rozwiązaniami proekologicznymi o relatywnie atrakcyjnej cenie. Drogą ku takim nieruchomościom jest wsparcie z publicznych pieniędzy. Na przykład deweloper Notabilis Inwestycje w raszyńskim osiedlu Wrzosowa Dolina wziął udział w programie dofinansowania z UE na montaż i zakup baterii słonecznych. W tej inwestycji zastosowano ponadto grubszą izolację. - Koszt wykonania samej elewacji wzrósł o 25%, ale koszt użytkowania domu rocznie spadł o około 2,5 tys. zł rocznie, do poziomu 4,5-5 tysiąca. – tłumaczy Karolina Kruk z firmy Notabilis. Trzeba tu jednak zauważyć, że koszt elewacji stanowi najczęściej kilka procent w całkowitego kosztu budowy domu. Nawet więc wzrost tego składnika o jedną czwartą nie będzie miał znaczącego przełożenia na cenę nieruchomości.

Polecamy serwis: Kredyty

Ekologiczne rozwiązania jako atut nieruchomości

REKLAMA

Deweloperzy mogą zrobić z ekologii swoją przewagę konkurencyjną. Doskonały przykład stanowi poznańskie Osiedle Podolany dewelopera Pryzma. Z czterech budynków tej inwestycji, w dwóch nie ma już mieszkań, dostępnych do sprzedaży. Jak podkreśla Filip Krawczyk z Pryzmy, aż 80% nabywców zwracało uwagę na rozwiązania ekologiczne. W lokalach zastosowano ogrzewanie podłogowe, a w budynku, pod koniec 2013 roku, ma zostać założona pompa ciepła. Dzięki temu w skali roku każdy mieszkaniec zaoszczędzi 10% na kosztach utrzymania. - Zastosowane rozwiązania nie będą miały znacznego przełożenia na ceny mieszkań, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. – tłumaczy Filip Krawczyk z firmy Pryzma.

Podobnie, w przypadku trójmiejskiego Osiedla Energooszczędnego, wzniesionego przez Towarzystwo Ziemskie, na nabywców czekają takie udogodnienia jak: pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła, panele słoneczne, okna i ściany o podwyższonej izolacyjności cieplnej oraz odzysk ciepła z wentylacji (tzw. rekuperacja). - Ceny, pomimo wielu innowacyjnych rozwiązań, nie odbiegają od rynkowych – zauważa Michał Kudła, doradca Home Broker z Gdańska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    REKLAMA

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

    Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

    Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

    Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

    REKLAMA

    W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

    Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

    Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

    Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

    REKLAMA