| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > O ile wzrosną opłaty za energię gospodarstw domowych w 2011 roku?

O ile wzrosną opłaty za energię gospodarstw domowych w 2011 roku?

Pod koniec zeszłego roku media zapowiadały podwyżki opłat za energię w roku obecnym. Eksperci przypominają, że niektórzy spodziewali się nawet wzrostu kosztów rzędu kilkudziesięciu procent. O ile tak naprawdę poszły w górę nasze rachunki?

Należy pamiętać o tym, że w skład ponoszonych przez nas opłat wchodzi kilka różnych składników. Cena samej energii jest oczywiście najważniejsza, ponieważ to właśnie koszt produkcji energii najbardziej obciąża nasze domowe budżety. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego stanowi on ok. 60 proc. wszystkich opłat. Zwiększenie ceny energii o 10 proc., przy zachowaniu pozostałych opłat na niezmienionym poziomie, oznaczałby ok. 6-proc. wzrost wysokości naszego rachunku.

W październiku 2010 wszyscy sprzedawcy prądu złożyli w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski, dotyczące podwyżek cen dla gospodarstw domowych. Wnioskowano o podwyżki rzędu od ok. 13 proc. do ok. 22 proc., co mogłoby oznaczać dla części odbiorców wzrost kosztów energii, przekraczający 10 proc. Ile naprawdę płacimy dziś za prąd?

Portal TotalMoney.pl przeprowadził analizę kosztów energii dla gospodarstw domowych w wybranych lokalizacjach, ze średnim rocznym zużyciem 3000 kWh. Za podstawę porównania posłużyły cenniki dla taryfy G11 (jednostrefowej), obowiązujące w grudniu 2010 oraz w marcu 2011, czyli po noworocznych podwyżkach. Wyniki przedstawia tabela.

Tania energia dla firm. Obniż rachunki za prąd. Sprawdź nas!

Już na pierwszy rzut oka widać, że czarne scenariusze nie sprawdziły się. Największa podwyżka dotknęła mieszkańców Poznania. W domowym budżecie w skali roku ubędzie wyniesie ona 84,12 zł, co oznacza 5-proc. wzrost cen. Podobne podwyżki, rzędu 70-80 zł, dotkną mieszkańców Gdańska, Krakowa oraz Łodzi.

Powody do zadowolenia mają natomiast warszawiacy i mieszkańcy Katowic, których podwyżki dotkną w najmniejszym stopniu. Konieczność dopłaty odpowiednio 8,04 zł i 7,92 zł w skali roku częstokroć nie zostanie nawet zauważona. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie w Warszawie i Katowicach otrzymamy obecnie najniższy rachunek.

Nie są to więc kwoty, o jakich można było usłyszeć kilka miesięcy temu. Mimo to dla wielu osób, zwłaszcza tych o najniższych dochodach, skala podwyżek będzie dotkliwa.

Oprócz chudszego portfela, nowe ceny oznaczają także pogłębienie różnic w wysokości opłat dla poszczególnych regionów. Różnica między najtańszą i najdroższą lokalizacją wynosi obecnie 216,48 zł. W grudniu 2010 rozpiętość cen wynosiła 172,81 zł, co oznacza wzrost o prawie 44 zł od 2011 roku. Rosnąca różnica w opłatach z pewnością będzie dla wielu klientów dodatkową zachętą do zmiany dostawcy energii.

Zmień dostawcę energii! Możesz zaoszczędzić nawet do 30%! Sprawdź teraz!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK