reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Ile można było zarobić w marcu na wynajmie mieszkania?

Ile można było zarobić w marcu na wynajmie mieszkania?

Eksperci podkreślają, że spada rentowność wynajmu mieszkania. Stawki ofertowe za korzystanie z cudzej nieruchomości idą w dół. Czy inwestowanie pieniędzy w obligacje i lokaty jest bardziej opłacalne?

W porównaniu z poprzednim miesiącem, średnia rentowność netto najmu mieszkań wyniosła 4,04 proc., po spadku o 0,08 proc. Liczony przez Open Finance wskaźnik bazuje na ofertach wynajmu mieszkań, zamieszczonych w serwisie Domiporta.pl w marcu br. oraz na cenach, po jakich klienci Open Finance przeprowadzali transakcje zakupu nieruchomości. Może być przydatny dla tych osób, które zastanawiają się, jak ulokować posiadany kapitał czy co zrobić z odziedziczonym po babci mieszkaniem.

Średnia rentowność najmu liczona jest w oparciu o dane z siedmiu miast: Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. W marcu najwyższą, sięgającą ok. 4,25 proc. rentowność netto zanotowano w Łodzi i Warszawie, zaś najniższą w Krakowie – 3,68 proc. i Gdyni – 3,92 proc. W przypadku czterech miast, w ubiegłym miesięcy wskaźnik spadł o 0,1-0,3 pkt. proc. W pozostałych trzech przypadkach zanotowano nieznaczne wzrosty, rzędu ok. 0,05 proc.

Dowiedz się także: Jak obniżyć raty kredytu we franku?

Spadek rentowności to efekt malejących stawek najmu, które poszły w dół w pięciu spośród siedmiu monitorowanych ośrodków. Najbardziej uwydatnił się on w Łodzi, gdzie mediana cen ofertowych wynajmu metra kwadratowego powierzchni mieszkania stopniała o 6 proc. Na następnym miejscu uplasował się Gdańsk, gdzie stawka ta obniżyła się o 3,3 proc. Wzrost odnotowano jedynie w Poznaniu – o 1,61 proc. i Gdyni – o 1,3 proc. Łączna suma ofert wynajmu niemal nie zmieniła się wobec wcześniejszego miesiąca, a różnica sięgnęła zaledwie kilkunastu ofert.

Polecamy serwis: Inwestycje

Średnią rentowność najmu warto porównać z odsetkami, możliwymi do uzyskania z alternatywnych inwestycji, do których tradycyjnie zalicza się roczne depozyty bankowe oraz dziesięcioletnie, oszczędnościowe obligacje skarbowe, w skrócie EDO. W marcu, w porównaniu z poprzednim miesiącem, spadła opłacalność wszystkich trzech wariantów. Najbardziej sytuacja pogorszyła się w przypadku obligacji, które – począwszy od drugiego roku życia, przy założeniu niezmienności inflacji, od której zależy ich ostateczne oprocentowanie – mogłyby przynieść na czysto 5,35 proc. Przed miesiącem byliśmy w stanie zarobić na nich ponad 5,5 proc. Niemniej, ta forma lokowania środków pieniężnych w dalszym ciągu znacznie przewyższa potencjalne zyski, możliwe do osiągnięcia z wynajmu mieszkania czy rocznej lokaty – średnia ofert 36 banków na początku kwietnia wynosiła 3,93 proc. netto.

Trzeba pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać oprocentowane powyżej prezentowanej średniej. Jednocześnie rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając o tym, że na wynik obliczeń mają również wpływ nie wzięte pod uwagę czynniki, takie jak dłuższe niż 1,5 miesiąca rocznie okresy przestojów, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarówno wynajem mieszkania, jak i zakup lokat czy obligacji, stają się coraz mniej opłacalne.
Zarówno wynajem mieszkania, jak i zakup lokat czy obligacji, stają się coraz mniej opłacalne.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama