REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak często banki przejmują mieszkania obciążone hipoteką?

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
Do egzekucji z nieruchomości dochodzi tylko w ekstremalnych przypadkach, kiedy wszystkie inne środki zawiodły.
Do egzekucji z nieruchomości dochodzi tylko w ekstremalnych przypadkach, kiedy wszystkie inne środki zawiodły.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawierając umowę kredytową, każdy kredytobiorca podpisuje załącznik, tzw. bankowy tytuł egzekucyjny. Na podstawie tego dokumentu instytucja, która pożycza środki finansowe, może bez zbędnego procesu sądowego odzyskać swoje pieniądze z obciążonego mieszkania, poprzez komornika i licytację nieruchomości.

Praktyka rynkowa

REKLAMA

W praktyce banki bardzo niechętnie korzystają z tego typu rozwiązania. Powodów jest kilka. Najważniejszy z nich to ceny nieruchomości, sprzedawanych w sposób wymuszony – są one często znaczenie niższe od zobowiązania, które zabezpieczają.

Dodatkowo obraz wartości nieruchomości zakrzywiają procedury sądowe, które wymagają wycen danej nieruchomości na 6 miesięcy przed licytacją. Przy dynamicznym rynku nieruchomości w pół roku ceny mieszkania mogą znacząco zmienić się, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla banku.

Banki bardzo niechętnie korzystają z egzekucji zobowiązań na zabezpieczonej nieruchomości, ponieważ nie chcą utracić dochodu z odsetek.

Innym powodem, dla którego do egzekucji z nieruchomości dochodzi bardzo rzadko, jest to, że bank zarabia głównie na odsetkach z kredytu. Odzyskanie zobowiązania poprzez zajęcie nieruchomości skutkuje utratą źródła, przynoszącego wymierny zysk dla instytucji finansowej. Idąc na rękę kredytobiorcom i próbując załatwić sprawę polubownie, banki działają więc głównie w swoim interesie. Poprawa wizerunku wśród klientów jest de facto skutkiem ubocznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Czy warto wnieść wkład własny przy zakupie mieszkania?

Rozwiązania pośrednie

REKLAMA

Chcąc zdyscyplinować nieterminowego kredytobiorcę, zazwyczaj banki w pierwszej kolejności korzystają z innych instrumentów. Jedną z propozycji są wakacje kredytowe, czyli zawieszenia spłaty kredytu na kilka miesięcy. Jeżeli klient straci pracę, taki mechanizm pozwoli mu na znalezienie nowego zatrudnienia i kontynuowanie spłaty kredytu na poprzednich warunkach.

Innym rozwiązaniem jest zmiana warunków kredytu poprzez wydłużenie okresu spłaty lub zmianę waluty kredytu. Takie podejście pozwala na zmniejszenie miesięcznego obciążenia dłużnika, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo spłaty.

Polecamy serwis: Inwestycje

Fazy reakcji

REKLAMA

Gdy problem ze spłatą wynika nie tyle z sytuacji finansowej klienta, co z jego chwilowej opieszałości, bank podejmuje środki zaradcze o mniejszej sile ingerencji. Najczęstszym rozwiązaniem jest naliczenie odsetek od przeterminowanego zadłużenia i telefoniczny monitoring sytuacji. W takich sytuacjach nie powinien dziwić nas telefon konsultanta z zapytaniem, dlaczego zaległość powstała. W ten sposób instytucja stara się ustalić powód zwłoki i ponagla w celu spłaty zadłużenia. Ostatnim etapem jest przekazanie zadłużenia firmom windykacyjnym oraz listowne ponaglenia ze strony banku, jak i podmiotów, współpracujących w zakresie egzekwowania należności.

Dopiero po wyczerpaniu wszystkich wyżej wymienionych środków następuje przekazanie podpisanego podczas umowy kredytowej, bankowego tytułu egzekucyjnego do sądu rejonowego. Ten, działając w zgodzie z Prawem bankowym, nadaje w kilka dni klauzulę wykonalności, na podstawie której komornik może dokonać egzekucji z nieruchomości.

Patrząc na „spłacalność” kredytów hipotecznych w Polsce, zaledwie 1,85% jest spłacanych nieterminowo. To przekłada się na brak ruchów ze strony banków do podejmowania drastycznych kroków i pozbawiania klientów posiadanych przez nich nieruchomości. Taka sytuacja występuje na tyle rzadko, że niektóre banki nie odnotowały w ogóle zdarzenia, jakim jest licytacja nieruchomości, w całej swojej historii udzielania kredytów.

Ilość kredytów zagrożonych

Podpisując bankowy tytuł egzekucyjny nie stracimy tak łatwo mieszkania jak mogłoby się to wydawać. Sytuacja z licytacją nieruchomości jest niekorzystna dla obu stron: klienta i banku. Zyskać mogą jedynie osoby trzecie, nabywające licytowaną nieruchomość po okazyjnej cenie, oraz komornik wykonujący czynności związane z egzekucją. Warto wiec w przypadku problemów ze spłatą skontaktować z bankiem i wspólnie zastanowić nad rozwiązaniem pomyślnym dla obu stron.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA