| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Jak często banki przejmują mieszkania obciążone hipoteką?

Jak często banki przejmują mieszkania obciążone hipoteką?

Zawierając umowę kredytową, każdy kredytobiorca podpisuje załącznik, tzw. bankowy tytuł egzekucyjny. Na podstawie tego dokumentu instytucja, która pożycza środki finansowe, może bez zbędnego procesu sądowego odzyskać swoje pieniądze z obciążonego mieszkania, poprzez komornika i licytację nieruchomości.

W praktyce banki bardzo niechętnie korzystają z tego typu rozwiązania. Powodów jest kilka. Najważniejszy z nich to ceny nieruchomości, sprzedawanych w sposób wymuszony – są one często znaczenie niższe od zobowiązania, które zabezpieczają.

Dodatkowo obraz wartości nieruchomości zakrzywiają procedury sądowe, które wymagają wycen danej nieruchomości na 6 miesięcy przed licytacją. Przy dynamicznym rynku nieruchomości w pół roku ceny mieszkania mogą znacząco zmienić się, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla banku.

Banki bardzo niechętnie korzystają z egzekucji zobowiązań na zabezpieczonej nieruchomości, ponieważ nie chcą utracić dochodu z odsetek.

Innym powodem, dla którego do egzekucji z nieruchomości dochodzi bardzo rzadko, jest to, że bank zarabia głównie na odsetkach z kredytu. Odzyskanie zobowiązania poprzez zajęcie nieruchomości skutkuje utratą źródła, przynoszącego wymierny zysk dla instytucji finansowej. Idąc na rękę kredytobiorcom i próbując załatwić sprawę polubownie, banki działają więc głównie w swoim interesie. Poprawa wizerunku wśród klientów jest de facto skutkiem ubocznym.

Dowiedz się także: Czy warto wnieść wkład własny przy zakupie mieszkania?

Chcąc zdyscyplinować nieterminowego kredytobiorcę, zazwyczaj banki w pierwszej kolejności korzystają z innych instrumentów. Jedną z propozycji są wakacje kredytowe, czyli zawieszenia spłaty kredytu na kilka miesięcy. Jeżeli klient straci pracę, taki mechanizm pozwoli mu na znalezienie nowego zatrudnienia i kontynuowanie spłaty kredytu na poprzednich warunkach.

Innym rozwiązaniem jest zmiana warunków kredytu poprzez wydłużenie okresu spłaty lub zmianę waluty kredytu. Takie podejście pozwala na zmniejszenie miesięcznego obciążenia dłużnika, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo spłaty.

Polecamy serwis: Inwestycje

Gdy problem ze spłatą wynika nie tyle z sytuacji finansowej klienta, co z jego chwilowej opieszałości, bank podejmuje środki zaradcze o mniejszej sile ingerencji. Najczęstszym rozwiązaniem jest naliczenie odsetek od przeterminowanego zadłużenia i telefoniczny monitoring sytuacji. W takich sytuacjach nie powinien dziwić nas telefon konsultanta z zapytaniem, dlaczego zaległość powstała. W ten sposób instytucja stara się ustalić powód zwłoki i ponagla w celu spłaty zadłużenia. Ostatnim etapem jest przekazanie zadłużenia firmom windykacyjnym oraz listowne ponaglenia ze strony banku, jak i podmiotów, współpracujących w zakresie egzekwowania należności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »