| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Co warto wiedzieć o wypowiedzeniu umowy kredytu hipotecznego?

Co warto wiedzieć o wypowiedzeniu umowy kredytu hipotecznego?

Wypowiedzenie umowy jest jednostronną czynnością prawną, która skutkuje rozwiązaniem stosunku prawnego pomiędzy stronami. Eksperci podkreślają, że umowa kredytowa jest jednak dokumentem szczególnym, do którego zastosowanie mają przepisy Prawa bankowego. Co oznacza to w praktyce?

Wypowiedzieć umowę kredytową może każda ze stron, a więc zarówno bank, jak i kredytobiorca. Stanowią o tym art. 75 i 75a ustawy Prawo bankowe. W przypadku kredytobiorcy kwestia wypowiedzenia jest stosunkowo jasna. Może on jej dokonać bez podania jakiejkolwiek przyczyny pod warunkiem, że została ona zawarta na okres dłuższy niż rok. Wiązać się to będzie z obowiązkiem zwrotu kwoty kredytu wraz z naliczonymi do tego momentu odsetkami i opłatami.

Zobacz: Jakie są składniki kredytu hipotecznego?

Nieco bardziej skomplikowane jest wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank. Warunki wypowiedzenia powinna określać umowa kredytowa, zawarta z bankiem lub regulamin kredytowy, stosowany przez dany bank. Jednak warunki te nie mogą być sprzeczne z art. 75 ustawy Prawo bankowe. Zgodnie z tym artykułem bank może dokonać wypowiedzenia umowy kredytowej w razie stwierdzenia, że warunki udzielenia kredytu nie zostały dotrzymane bądź w przypadku utraty zdolności kredytowej przez kredytobiorcę.

Dowiedz się także: Jaki wpływ na zdolność kredytową mają dochody z wynajmu mieszkania?

Zaistnienie przesłanek, zawartych w umowie, nie musi od razu skutkować wypowiedzeniem umowy. Bank ma w tej sytuacji trzy możliwości. Może dokonać wypowiedzenia umowy w całości lub w części, zażądać dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu, jak również przedstawienia w wyznaczonym terminie programu naprawczego i jego realizacji po zatwierdzeniu przez bank. Należy jednak pamiętać, że z tej pierwszej możliwości banki korzystają w ostateczności.

Jeżeli bank zdecyduje się jednak na wypowiedzenie umowy kredytobiorcy, musi dokonać tego w określonym ustawowo terminie. Wynosi on 30 dni, chociaż dana umowa może przewidywać dłuższy termin. Jeżeli występuje zagrożenie upadłości kredytobiorcy, termin wypowiedzenia umowy jest znacznie krótszy i wynosi tylko 7 dni. W przypadku wypowiedzenia umowy kredytowej w całości, zostaje ona rozwiązania z chwilą upływu wyznaczonego terminu. W tym momencie powstaje stan wymagalności roszczenia banku o zwrot określonej części sumy wykorzystanego kredytu. Kredytobiorca jest w tej sytuacji zobowiązany niezwłocznie dokonać takiego zwrotu wraz z odsetkami, należnymi bankowi za okres korzystania z kredytu, oczywiście o ile umowa kredytu nie stanowi inaczej.

Polecamy serwis: Inwestowanie

Jeżeli bank zażąda dodatkowego zabezpieczenia kredytu lub przedstawienia programu naprawczego, zamiast wypowiedzieć umowę, wówczas jego uprawnienie do wypowiedzenia umowy ulega zawieszeniu.

Bardzo rzadko zdarzają się wypowiedzenia umowy przez kredytobiorców. Jest to raczej „broń” korzystna dla banków. Należy pamiętać, że jeżeli kredyt spłacamy terminowo, bank nie analizować stanu naszego majątku i sytuacji finansowej. Zainteresowanie danej instytucji wzbudzimy dopiero wówczas, gdy w spłacie kredytu powstaną zaległości.

Zobacz: Słowniczek kredytu hipotecznego

Czytaj także

Aktualizacja: 12.09.2014

Eksperci:

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bank może wypowiedzieć umowę kredytową tylko i wyłącznie w ustalonym ustawowo terminie.
Bank może wypowiedzieć umowę kredytową tylko i wyłącznie w ustalonym ustawowo terminie.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »