Jak wybrać odpowiedni dla siebie ROR?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Chcąc dobrze wybrać konto osobiste, należy przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby. Nie ma konta idealnego, które byłoby najlepszego dla wszystkich, dlatego trzeba mieć świadomość tego, co jest dla nas najistotniejsze. Gdy określimy już swoje priorytety, często okazuje się, że nie wszystkie możliwości, które posiada dane konto, są dla nas niezbędne i nie będziemy w pełni z nich korzystać, a wiążą się z nimi dodatkowe opłaty.
REKLAMA
Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czy Internet będzie głównym miejscem obsługi konta, czy może częściej zamierzamy odwiedzać placówkę banku. Klienci, którzy preferują „tradycyjne” korzystanie z konta, powinni zwrócić uwagę na takie aspekty jak liczba oddziałów banku oraz ich odległość od miejsca pracy i zamieszkania, jakość obsługi w poszczególnych placówkach, jak również godziny ich otwarcia. Do instytucji finansowej będziemy udawać się często, więc przed podjęciem decyzji nie zaszkodzi obserwacja pracowników banku i sprawdzenie szybkości obsługi klienta.
Dla osoby, która przede wszystkim będzie korzystała z konta internetowego, większe znaczenie niż ilość placówek ma koszt, związany z prowadzeniem konta oraz poziom zabezpieczenia środków przed atakami z sieci. Istotne będą także łatwość obsługi portalu czy możliwość korzystania z rachunku za pomocą telefonu. Większość osób chce jednak połączyć możliwości konta internetowego i obsługi tradycyjnej. Dla nich wszystkie wymienione wyżej aspekty mają duże znaczenie.
Dowiedz się także: Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?
REKLAMA
Klienci, niezależnie od swoich preferencji, powinni zwrócić uwagę na ilość bankomatów, z których można bezpłatnie pobrać pieniądze, na to, czy do konta wydawana jest nieodpłatnie karta oraz ile kosztuje jej późniejsza obsługa. Istotne jest także to, jaka opłata zostanie pobrana za realizację wypłaty z bankomatów innych banków.
Każdy z klientów powinien, oczywiście, zainteresować się kosztami, związanymi z posiadaniem konta osobistego, na które składają się między innymi: opłata za otwarcie i prowadzenie rachunku, opłata za realizację przelewów i opłata za zlecenia stałe. O ile otwarcie konta w większości banków jest bezpłatne, to warto przyjrzeć się opłacie za jego prowadzenie. Część instytucji finansowych umożliwia zwolnienie z tych kosztów pod warunkiem, że klient zasila konto regularnymi wpływami w określonej, wymaganej przez bank kwocie.
Polecamy serwis: Lokaty
Dla osób, które planują częste korzystanie z rachunku internetowo, duże znaczenie mają także opłaty, pobierane za przelew. W ramach tzw. custumer convenience, warto również sprawdzić, jak przebiega weryfikacja danych przy przelewach. Pod tym względem prym wiodą wygodne kody sms-owe, nieco mniej przystępne są tokeny lub listy haseł jednorazowych.
Dobre konta bankowe cechują przejrzyste zasady korzystania z niego oraz oprocentowanie. Wysoki procent od zdeponowanych środków bieżących gwarantuje nam, że nasze pieniądze nie tylko będą leżeć, ale również pracować na siebie. Niestety, większość banków albo stwarza dobrą ofertę konta z niskim oprocentowaniem albo płatny, dobrze oprocentowany rachunek. Takie podejście potwierdza stare powiedzenie, że nie ma nic za darmo.
Wybór odpowiedniego rachunku bankowego nie jest rzeczą łatwą. Liczne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, utrudniają podjęcie jednoznacznej decyzji. Warto jednak poświęcić ten cel trochę czasu – dobre konto osobiste ma się na lata.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.