| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Czy jesteśmy lojalnymi klientami? Aż 47 proc. Polaków posiada konto tylko w jednej, wybranej instytucji finansowej. Eksperci podkreślają, że 94% posiadaczy rachunków osobistych nie zmieniło banku przez ostatni rok.

Zmiana banku to całkiem dobry pomysł, bo w ofertach kont osobistych możemy ostatnio przebierać. Nastał dobry czas dla tego rodzaju produktów, o czym świadczą coraz ciekawsze usługi dodatkowe i promocje. Na posiadaniu konta można nawet zarobić. Przykładowo, w wybranej ofercie jesteśmy w stanie odzyskać 3 procent wartości wydatków na zakupy, za które zapłaciliśmy kartą debetową w sklepach spożywczych, supermarketach i stacjach benzynowych w całej Polsce. Niektóre banki oferują także korzystanie z bezpłatnego pakietu assistance lub premie pieniężne za założenie rachunku. Przed podpisaniem umowy i przeniesieniem ROR-u do innego banku warto zapoznać się dokładnie z pełną ofertą kilku instytucji, ponieważ nie wszystkie informacje znajdziemy w reklamach.

Opłaty to zazwyczaj pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę przy wyborze konta osobistego. Warto przyjrzeć się im bliżej i przeanalizować dokładnie całą tabelę opłat. Może kryć się w niej wiele „haczyków” i ukrytych kosztów. Banki udostępniają takie dokumenty w swoich oddziałach i na stronach internetowych. Oprócz opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku opłaca się sprawdzić, jaką opłatę bank pobierze za przelew internetowy, wydanie karty debetowej oraz jej obsługę, a także za wypłatę z bankomatu. Korzystanie z bankomatów danego banku zazwyczaj jest bezpłatne, ale nie zaszkodzi zapoznać się z cennikiem opłat za wypłaty z bankomatów innych banków, a także z bankomatów za granicą. Dobrze jest zweryfikować, czy bank posiada rozbudowaną sieć placówek i bankomatów oraz czy ich lokalizacja odpowiada naszym potrzebom. W przypadku kart debetowych duże znaczenie ma to, jakie możliwości daje karta – czy oferuje zniżki na zakupy w określonych sklepach lub usługi partnerów.

Dowiedz się także: Jak uniknąć płacenia zbyt wysokich rat kredytu we frankach?

Dostępność limitu w koncie to kolejna kwestia warta sprawdzenia. Wiele osób nie potrafi obejść się bez takiego limitu, warto więc upewnić się przed założeniem rachunku, czy ta opcja jest dostępna, jak wysoki limit mamy szansę otrzymać, jakiej wysokości oprocentowanie będzie naliczone za wykorzystanie limitu, a także w jakim cyklu naliczane będą odsetki. Niektóre banki umożliwiają korzystanie z nieoprocentowanego limitu w rachunku przez 7 dowolnych dni w miesiącu rozliczeniowym.

Polecamy serwis: Kredyty

Na koniec dobrze jest rozważyć jeden z najważniejszych czynników, determinujących nasz wybór, czyli warunki korzystania z samego konta oraz z dodatkowych usług. Najczęściej istnieje konieczność zapewnienia określonej kwoty miesięcznych wpływów, czasem całych zarobków. Niektóre banki wymagają również dokonania w ciągu miesiąca określonej liczby transakcji kartą. Warto zwrócić uwagę, jakie będą sankcje za niedotrzymanie wyznaczonych przez bank warunków.

Po dokładnym prześwietleniu bankowych ofert nie pozostaje nic innego, jak tylko dopełnić formalności. Korzystanie z dobrze dopasowanego do naszych potrzeb konta osobistego może przynieść wymierne korzyści finansowe.

Ciszewski Financial Communications

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »