Kategorie

Jak uniknąć płacenia zbyt wysokich rat kredytu we frankach?

Istnieje sposób na to, żeby uchronić się przed niekorzystnymi zmianami kursu walutowego.
Istnieje sposób na to, żeby uchronić się przed niekorzystnymi zmianami kursu walutowego.
Co zrobić, żeby rata kredytu, zaciągniętego we frankach, była mniejsza? Czy można zabezpieczyć się na wypadek niekorzystnych zmian kursu? Eksperci finansowi uważają, że tak.

Czym jest kredyt walutowy? – To zobowiązanie rozliczane w walucie zagranicznej, w której ustala się wysokość kredytu, rat, a także uwzględnia się stopy procentowe, obowiązuje dla danej waluty. Klient instytucji kredytowej otrzymuje równowartość kredytu w złotych. To w nim spłacane są raty.

Na tej podstawie można już określić to, od czego zależy wysokość spłacanych co miesiąc kwot. Wyróżniamy trzy czynniki, które wpływają na wysokość rat. Są to:

 • wielkość kredytu wyrażona w walucie obcej i okres spłaty,
 • kurs walutowy, po którym przeliczono wartość kredytu i obecny kurs, wpływający na wysokość rat,
 • oprocentowanie dla waluty, w której wzięto kredyt.

Oprocentowanie kredytu walutowego można podzielić na dwa komponenty: stopę, ustalaną na rynku międzybankowym i marże instytucji udzielających kredytu. W przypadku kredytów zaciągniętych we frankach, półroczna stopa procentowa, po jakiej banki udzielają sobie pożyczek, wynosi około 0,245% - niecałe 0,25 procenta. Jeżeli oprocentowanie, oferowane przez bank, plasuje się na wysokości 2,5%, marża pobierana przez bank stanowi 900% stawki, narzucanej na rynku międzybankowym. Jak oprocentowanie wpływa na wysokość rat?

Istnieje matematyczny wzór na obliczenie stosunku kwoty kredytu do jednej raty. Można go interpretować jako wielkość rat potrzebnych do spłaty kapitału przy określonym oprocentowaniu i w określonym czasie. Jest to współczynnik dyskontowania renty i zależy on od wysokości stopy procentowej oraz okresu spłaty kredytu. W poniższej tabelce zebrano jego wielkości dla różnych poziomów stóp i lat, potrzebnych do spłaty pełnej kwoty.

Kolorem ciemnopomarańczowym zaznaczono stosunek kwoty kredytu do pojedynczej raty, branego na 15 lat, o oprocentowaniu 4% w skali roku. 100 000/135,19 = 740. 135,19 oznacza, że miesięczna rata kredytu w wysokości 100 000 franków wyniesie 740 franków co miesiąc. 1 000×151,53 = 151 530 Jeżeli natomiast co miesiąc dysponujemy kwotą 1000 franków, a roczne oprocentowanie wynosi 5%, możemy wziąć 20-letni kredyt na 151 530 franków.

Dowiedz się także: Jak zarobić na korzystaniu z konta w banku?

Oprócz okresu spłaty i oprocentowania, istotnym czynnikiem, wpływającym na wielkość spłacanych rat, jest kurs walutowy. Aprecjacja franka szwajcarskiego względem złotego, jaka dokonała się w latach 2006-2008, zwiększyła zobowiązania kredytobiorców o połowę. To znaczy, że osoba, która zaciągnęła kredyt we frankach o wartości 1 mln zł w 2006 roku, z powodu zmian kursu CHF/PLN w 2008 musiała oddać o 500 000 zł więcej. Czy można było zabezpieczyć się na wypadek tak niekorzystnych zmian kursu?

Odpowiedź brzmi: tak! Załóżmy, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy kurs walutowy będzie kształtował się niekorzystnie dla kredytobiorcy. Dlatego klient banku poszuka zabezpieczenia na rok.

Polecamy serwis: Kursy walut

Przykładowo, gdy wysokość miesięcznej raty wynosi 2500 zł, interesuje nas zabezpieczenie pozycji wielkości 30 000 zł (12 miesięcy × 2 500 zł). Przy kursie CHF/PLN na wysokości 3,00 zł, kredytobiorca musi zawrzeć transakcję zabezpieczającą o wartości 10 000 franków. Jak na „standardy” rynku walutowego Forex jest to stosunkowo niewielka kwota, określana mianem 1 mini lota.

Biorca kredytu w walucie obcej traci wówczas, gdy umacnia się ona w stosunku do złotego. Dlatego interesuje go zabezpieczenie na wypadek wzrostu wartości, np. franka. Wobec tego należy zawrzeć długą pozycję na parze CHF/PLN.

Jeżeli frank umocni się o 10%, do poziomu 3,3 zł, przy 30-letnim kredycie na 600 tys. średnia rata skoczy z poziomu ok. 2530 zł do 2782 zł. 252 zł × 12 = 3 024 zł. (3,3 - 3) × 10 000 = 3 000 zł. Rocznie do banku wpłacimy 3 024 zł więcej, ale z powodu wzrostu wartości franka z 3 zł do 3,3 zł, zarobimy 3 000 zł. Strata wyniesie więc 24 zł.

Jest to oczywiście przykład uproszczony, gdyż nie uwzględniono w nim takich opłat jak spread walutowy – marża, jaką bank pobiera podczas rozliczania kredytu w różnych walutach, czy prowizja od przyznania kredytu. Tym niemniej, przykład ten pokazuje, że można zabezpieczyć się na wypadek niekorzystnych zmian kursowych.

Ważny jest również tzw. próg bólu, a więc maksymalna kwota, jaką kredytobiorca może przeznaczyć na spłatę rat. Przekroczenie tej granicy powoduje „ból” – uszczuplenie portfela, które może zachwiać równowagą finansową pożyczkobiorcy. Jeżeli próg bólu znajduje się 10% powyżej obecnej raty, taki sam próg musi dotyczyć kursu. W przykładzie z frankiem oznaczałoby to umocnienie się waluty szwajcarskiej o 10% wobec złotego. W przypadku ryzyka przekroczenia tego progu, warto pomyśleć o zabezpieczeniu się w sposób opisany powyżej.

Bartosz Boniecki
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

  Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

  Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

  Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

  W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...