REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oszczędzać pieniądze? – zasady efektywnego oszczędzania

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Oszczędzanie wcale nie musi być trudne, trzeba tylko wiedzieć, jak to robić.
Oszczędzanie wcale nie musi być trudne, trzeba tylko wiedzieć, jak to robić.

REKLAMA

REKLAMA

Masz problemy z oszczędzaniem? Odkładasz pieniądze na rachunku oszczędnościowym, ale wciąż nie widzisz efektów? Zacznij od sprecyzowania jasnego celu i stosuj się do wskazówek eksperta.

Trudno jest zacząć oszczędzanie, nie mając konkretnego celu. Jeśli naprawdę zależy nam na tym, aby zaoszczędzić pewną kwotę, przede wszystkim powinniśmy ustalić sobie jakiś ściśle określony cel. Myśl o tym celu będzie nas bowiem mobilizowała. Nieważne, czy zależy nam na zebraniu 2000 zł na przyszłoroczne wakacje, czy 200 000 zł, aby za 10 lat pomóc dziecku kupić mieszkanie. Najważniejsze jest, żebyśmy wiedzieli, jaką kwotę chcemy zgromadzić i kiedy zaczniemy jej potrzebować.

REKLAMA

Trzymaj się zasad

Jeżeli już wiemy, na co zamierzamy odkładać pieniądze, powinniśmy określić zasady, których będziemy przestrzegać.

Znając cel, możemy sobie wyliczyć, jaką kwotę musimy odkładać. Aby oszczędzanie udało się od razu, trzeba też ustalić pewne zasady. Warto postanowić sobie, że pieniądze na oszczędności odkładamy zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Wtedy nauczymy się tak gospodarować pieniędzmi, aby wystarczyło nam i na życie i na zamrożenie części dochodów. Oprócz tego ważną zasadą powinno być to, że nie wolno nam wypłacać żadnych pieniędzy z oszczędności do momentu uzbierania określonej kwoty.

Dowiedz się także: Czy bezpłatne konta osobiste naprawdę nic nie kosztują?

Warto też policzyć, czy kwota, jaką chcemy odkładać, nie obciąży zanadto naszego budżetu. Jeśli większość dochodów była wydawana na bieżąco, to nie ma innego wyjścia, jak zmniejszyć wydatki. Często nie musi to wcale oznaczać całkowitej rezygnacji z przyjemności. Warto natomiast zastanowić się, czy w pełni wykorzystujemy usługi, za które płacimy i czy na pewno nie ma możliwości, żeby część rzeczy kupować taniej. Dobrym przykładem takich działań może być zmiana dostawcy Internetu, telewizji czy telefonu. Można też bez zmiany operatora po prostu zamienić pakiet na nieco tańszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy oszczędzanie wchodzi w krew…

Osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów może ułatwić nam ustanowienie zlecenia stałego i przelewanie środków na konto oszczędnościowe.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Nawet jeśli ustalimy sobie zasady i cel oszczędzania, to i tak istnieje spore ryzyko, że po pewnym czasie nasz plan się załamie. Dla wielu „oszczędnie” znaczy bowiem „nieprzyjemne”. Polega to przecież na tym, że musimy odebrać sobie pieniądze, które moglibyśmy już teraz wydać na bieżące zachcianki. Cel oszczędzania jest natomiast odległy. Dlatego, żeby zmniejszyć ten dyskomfort, warto ustanowić sobie zlecenia stałe. Najlepiej, aby taki automatyczny przelew wysyłał pieniądze z konta na produkt oszczędnościowy (lokatę, konto oszczędnościowe, fundusz inwestycyjny) zaraz po wpływie wynagrodzenia.

Ostatnim elementem, który pomoże nam zrealizować cel, jest wybór odpowiedniego produktu oszczędnościowego. Z zasady przy krótkim terminie należy wybierać produkty bezpieczne, czyli lokaty lub konta oszczędnościowe. Jeśli jednak oszczędzanie będzie trwało kilka czy nawet kilkanaście lat, warto skorzystać ze specjalnych produktów, służących właśnie do długoterminowego oszczędzania. Przygotowały je Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i firmy ubezpieczeniowe z myślą o osobach, które regularnie (co miesiąc, pół roku lub raz na rok) chcą odkładać pewną kwotę. W długim terminie produkty te przynoszą wyższe zyski.

Poza tym w umowie zobowiązujemy się, że przez określony czas będziemy wpłacać regularnie daną kwotę. Takie zobowiązanie z pewnością zwiększy szansę na to, że wytrwamy w postanowieniu, co nie jest łatwe, jeśli oszczędzanie trwa kilka lat. Aby dobrać dla siebie najlepsze rozwiązanie oszczędnościowe, warto też wybrać się do doradcy finansowego. Bezpłatnie pomoże on nam wyliczyć, jaką kwotę powinniśmy odkładać na określony cel. Sprawdzi też oferty i promocje produktów oszczędnościowych oraz dobierze dla nas odpowiednie rozwiązanie. Czasem bowiem warto posłuchać specjalisty, który zna się na oszczędzaniu lepiej od nas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA