reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Jak oszczędzać pieniądze? – zasady efektywnego oszczędzania

Jak oszczędzać pieniądze? – zasady efektywnego oszczędzania

Masz problemy z oszczędzaniem? Odkładasz pieniądze na rachunku oszczędnościowym, ale wciąż nie widzisz efektów? Zacznij od sprecyzowania jasnego celu i stosuj się do wskazówek eksperta.

Trudno jest zacząć oszczędzanie, nie mając konkretnego celu. Jeśli naprawdę zależy nam na tym, aby zaoszczędzić pewną kwotę, przede wszystkim powinniśmy ustalić sobie jakiś ściśle określony cel. Myśl o tym celu będzie nas bowiem mobilizowała. Nieważne, czy zależy nam na zebraniu 2000 zł na przyszłoroczne wakacje, czy 200 000 zł, aby za 10 lat pomóc dziecku kupić mieszkanie. Najważniejsze jest, żebyśmy wiedzieli, jaką kwotę chcemy zgromadzić i kiedy zaczniemy jej potrzebować.

Trzymaj się zasad

Jeżeli już wiemy, na co zamierzamy odkładać pieniądze, powinniśmy określić zasady, których będziemy przestrzegać.

Znając cel, możemy sobie wyliczyć, jaką kwotę musimy odkładać. Aby oszczędzanie udało się od razu, trzeba też ustalić pewne zasady. Warto postanowić sobie, że pieniądze na oszczędności odkładamy zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Wtedy nauczymy się tak gospodarować pieniędzmi, aby wystarczyło nam i na życie i na zamrożenie części dochodów. Oprócz tego ważną zasadą powinno być to, że nie wolno nam wypłacać żadnych pieniędzy z oszczędności do momentu uzbierania określonej kwoty.

Dowiedz się także: Czy bezpłatne konta osobiste naprawdę nic nie kosztują?

Warto też policzyć, czy kwota, jaką chcemy odkładać, nie obciąży zanadto naszego budżetu. Jeśli większość dochodów była wydawana na bieżąco, to nie ma innego wyjścia, jak zmniejszyć wydatki. Często nie musi to wcale oznaczać całkowitej rezygnacji z przyjemności. Warto natomiast zastanowić się, czy w pełni wykorzystujemy usługi, za które płacimy i czy na pewno nie ma możliwości, żeby część rzeczy kupować taniej. Dobrym przykładem takich działań może być zmiana dostawcy Internetu, telewizji czy telefonu. Można też bez zmiany operatora po prostu zamienić pakiet na nieco tańszy.

Kiedy oszczędzanie wchodzi w krew…

Osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów może ułatwić nam ustanowienie zlecenia stałego i przelewanie środków na konto oszczędnościowe.

Polecamy serwis: Lokaty

Nawet jeśli ustalimy sobie zasady i cel oszczędzania, to i tak istnieje spore ryzyko, że po pewnym czasie nasz plan się załamie. Dla wielu „oszczędnie” znaczy bowiem „nieprzyjemne”. Polega to przecież na tym, że musimy odebrać sobie pieniądze, które moglibyśmy już teraz wydać na bieżące zachcianki. Cel oszczędzania jest natomiast odległy. Dlatego, żeby zmniejszyć ten dyskomfort, warto ustanowić sobie zlecenia stałe. Najlepiej, aby taki automatyczny przelew wysyłał pieniądze z konta na produkt oszczędnościowy (lokatę, konto oszczędnościowe, fundusz inwestycyjny) zaraz po wpływie wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oszczędzanie wcale nie musi być trudne, trzeba tylko wiedzieć, jak to robić.
Oszczędzanie wcale nie musi być trudne, trzeba tylko wiedzieć, jak to robić.

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama