Jak oszczędzać pieniądze? – zasady efektywnego oszczędzania
REKLAMA
REKLAMA
Trudno jest zacząć oszczędzanie, nie mając konkretnego celu. Jeśli naprawdę zależy nam na tym, aby zaoszczędzić pewną kwotę, przede wszystkim powinniśmy ustalić sobie jakiś ściśle określony cel. Myśl o tym celu będzie nas bowiem mobilizowała. Nieważne, czy zależy nam na zebraniu 2000 zł na przyszłoroczne wakacje, czy 200 000 zł, aby za 10 lat pomóc dziecku kupić mieszkanie. Najważniejsze jest, żebyśmy wiedzieli, jaką kwotę chcemy zgromadzić i kiedy zaczniemy jej potrzebować.
REKLAMA
Trzymaj się zasad
Jeżeli już wiemy, na co zamierzamy odkładać pieniądze, powinniśmy określić zasady, których będziemy przestrzegać.
Znając cel, możemy sobie wyliczyć, jaką kwotę musimy odkładać. Aby oszczędzanie udało się od razu, trzeba też ustalić pewne zasady. Warto postanowić sobie, że pieniądze na oszczędności odkładamy zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Wtedy nauczymy się tak gospodarować pieniędzmi, aby wystarczyło nam i na życie i na zamrożenie części dochodów. Oprócz tego ważną zasadą powinno być to, że nie wolno nam wypłacać żadnych pieniędzy z oszczędności do momentu uzbierania określonej kwoty.
Dowiedz się także: Czy bezpłatne konta osobiste naprawdę nic nie kosztują?
Warto też policzyć, czy kwota, jaką chcemy odkładać, nie obciąży zanadto naszego budżetu. Jeśli większość dochodów była wydawana na bieżąco, to nie ma innego wyjścia, jak zmniejszyć wydatki. Często nie musi to wcale oznaczać całkowitej rezygnacji z przyjemności. Warto natomiast zastanowić się, czy w pełni wykorzystujemy usługi, za które płacimy i czy na pewno nie ma możliwości, żeby część rzeczy kupować taniej. Dobrym przykładem takich działań może być zmiana dostawcy Internetu, telewizji czy telefonu. Można też bez zmiany operatora po prostu zamienić pakiet na nieco tańszy.
Kiedy oszczędzanie wchodzi w krew…
Osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów może ułatwić nam ustanowienie zlecenia stałego i przelewanie środków na konto oszczędnościowe.
Polecamy serwis: Lokaty
REKLAMA
Nawet jeśli ustalimy sobie zasady i cel oszczędzania, to i tak istnieje spore ryzyko, że po pewnym czasie nasz plan się załamie. Dla wielu „oszczędnie” znaczy bowiem „nieprzyjemne”. Polega to przecież na tym, że musimy odebrać sobie pieniądze, które moglibyśmy już teraz wydać na bieżące zachcianki. Cel oszczędzania jest natomiast odległy. Dlatego, żeby zmniejszyć ten dyskomfort, warto ustanowić sobie zlecenia stałe. Najlepiej, aby taki automatyczny przelew wysyłał pieniądze z konta na produkt oszczędnościowy (lokatę, konto oszczędnościowe, fundusz inwestycyjny) zaraz po wpływie wynagrodzenia.
Ostatnim elementem, który pomoże nam zrealizować cel, jest wybór odpowiedniego produktu oszczędnościowego. Z zasady przy krótkim terminie należy wybierać produkty bezpieczne, czyli lokaty lub konta oszczędnościowe. Jeśli jednak oszczędzanie będzie trwało kilka czy nawet kilkanaście lat, warto skorzystać ze specjalnych produktów, służących właśnie do długoterminowego oszczędzania. Przygotowały je Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i firmy ubezpieczeniowe z myślą o osobach, które regularnie (co miesiąc, pół roku lub raz na rok) chcą odkładać pewną kwotę. W długim terminie produkty te przynoszą wyższe zyski.
Poza tym w umowie zobowiązujemy się, że przez określony czas będziemy wpłacać regularnie daną kwotę. Takie zobowiązanie z pewnością zwiększy szansę na to, że wytrwamy w postanowieniu, co nie jest łatwe, jeśli oszczędzanie trwa kilka lat. Aby dobrać dla siebie najlepsze rozwiązanie oszczędnościowe, warto też wybrać się do doradcy finansowego. Bezpłatnie pomoże on nam wyliczyć, jaką kwotę powinniśmy odkładać na określony cel. Sprawdzi też oferty i promocje produktów oszczędnościowych oraz dobierze dla nas odpowiednie rozwiązanie. Czasem bowiem warto posłuchać specjalisty, który zna się na oszczędzaniu lepiej od nas.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.