REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy bezpłatne konta osobiste naprawdę nic nie kosztują?

Bezpłatny rachunek nieraz wiąże się z drogimi wypłatami z bankomatów czy płatnymi przelewami.
Bezpłatny rachunek nieraz wiąże się z drogimi wypłatami z bankomatów czy płatnymi przelewami.

REKLAMA

REKLAMA

Co jakiś czas banki oświadczają, że mogą zaproponować swoim klientom całkowicie bezpłatne konto osobiste. Czy faktycznie można założyć rachunek, za który nie będziemy płacić ani grosza? Eksperci spojrzeli krytycznym okiem na poszczególne oferty.

Eksperci przejrzeli aktualną ofertę rachunków osobistych dla klientów indywidualnych. Do zestawienia starali się dobrać najtańsze rachunki w poszczególnych instytucjach. Przeanalizowali również informacje, o:
• warunkach, jakie należy spełnić, żeby nie płacić za prowadzenie rachunku i za wydaną do niego kartę,
• kosztach przelewów internetowych.

REKLAMA

Tylko dwa rachunki za darmo

Większa część banków z naszego zestawienia nie pobiera miesięcznych opłat za prowadzenie rachunku. Korzystając z ich usług będziemy jednak ponosili koszty, związane z korzystaniem z karty (o ile nie spełnimy stawianych przez bank warunków). Faktycznie darmowe rachunki, bez konieczności spełnienia żadnych dodatkowych wymogów, jak wykonanie określonej liczby transakcji bezgotówkowych czy odpowiednio wysokie kwoty comiesięcznych wpływów na konto, oferują tylko Volkswagen Bank i Getin Bank. W obu tych instytucjach nie zapłacimy za prowadzenie konta, za korzystanie z karty czy przelewy internetowe. Ideał? Prawie – w Volkswagen Banku każda wypłata gotówki z bankomatu niższa niż 400 zł będzie nas kosztowała 1,50 zł. Bliskie ideałowi są też BNP Paribas, BZ WBK i Deutsche Bank. Dlaczego tylko „bliskie”, a nie idealne? Nie ma niestety róży bez kolców. BNP pobiera opłatę 50 groszy za każdy przelew internetowy. Jeżeli aktywnie korzystamy z rachunku, to w skali roku możemy stać się lżejsi o całkiem sporą sumę. A w BZ WBK i w Deutsche Banku, żeby cieszyć się prawdziwie darmowym rachunkiem, wystarczy wykonać miesięcznie tylko jedną transakcję bezgotówkową kartą płatniczą – oba banki nie określają jej minimalnej kwoty.

Darmowe konto? Porównaj wszystkie w jednym miejscu!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy darmowe konta odchodzą do lamusa?

Nie chodzi o to, że bankom nie opłaca się oferować klientom darmowych rachunków. Dlaczego więc ostatnio mBank poinformował, że od 1 sierpnia, jeśli w miesiącu nie wykonamy minimum jednej operacji bezgotówkowej kartą debetową (na kwotę co najmniej 100 zł), pobierze za nią opłatę w wysokości 2 zł? Przede wszystkim banki, tworząc klauzule o niewielkich opłatach, mogą uniknąć tworzenia tysięcy „kont-duchów”, z których klienci nie korzystają, a koszty ich prowadzenia pokrywa instytucja finansowa.

Sprawdź, jakie konto na rynku jest najlepsze!

REKLAMA

Pytanie, na ile zawiniły same banki. Liczne promocje przyciągnęły niektórych klientów tylko z myślą o zysku. Niektórzy np. uruchamiali rachunek, aby dostać premię za tę czynność. Co więcej, zdarzały się banki, które wymagały założenia u nich konta, aby móc skorzystać z wysoko oprocentowanych depozytów.

Tym samym należy spodziewać się, że utrzymane zostaną drobne i raczej nie stanowiące przeszkody dla aktywnych klientów opłaty, np. za kartę debetową. Banki chcą również wymóc na klientach, aby konto w danej instytucji było kontem głównym – na które przelewane jest nasze wynagrodzenie (stąd wymagania w postaci odpowiedniej wysokości wpływów – w przeciwnym razie tak, jak w przypadku kart debetowych, przyjdzie nam co miesiąc zapłacić kilka złotych).

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA