reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Ile można zaoszczędzić dzięki płatnościom kartą debetową?

Ile można zaoszczędzić dzięki płatnościom kartą debetową?

W sześciu bankach możemy odzyskać część pieniędzy, wydanych za pomocą karty debetowej – od 1% do 4%. Czy tego rodzaju usługa jest bezpłatna? Ekspert finansowy przeanalizował oferty instytucji, które dokładają się użytkownikom plastików do zakupów.

Usługa, zazwyczaj zwana „moneyback”, jest z reguły proponowana użytkownikom kart kredytowych, ale niektóre banki udostępniają ją także posiadaczom zwykłych kart debetowych. Zwrot części wydatków, poniesionych przy dokonywaniu płatności kartą, może zrekompensować utratę rabatu, jakiego niektóre sklepy udzielają za dokonanie płatności gotówką. Analityk finansowy porównał usługę „moneyback” w sześciu bankach, w których jest ona dostępna dla kart debetowych. Są to: Alior, BGŻ, BZ WBK, Idea, Meritum i Millennium.

Po pierwsze oferta poszczególnych banków różni się wysokością zwrotu. Jest on określony jako pewien odsetek wartości transakcji, dokonanych kartą. Część banków limituje wysokość zwrotu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

W trzech bankach (Alior, BZ WBK, BGŻ) zwracany jest 1% kwoty dokonanych transakcji. Dwa pierwsze nie limitują kwoty zwrotu, trzeci natomiast ogranicza go do 100 zł miesięcznie lub 500 zł rocznie. Limit 500 zł rocznie przysługuje posiadaczom konta z planem Senior, ale dotyczy tylko płatności, dokonanych za żywność oraz leki. Limit 100 zł miesięcznie obowiązuje z kolei klientów, prowadzących działalność rolniczą, bez względu na rodzaj poniesionych wydatków.

Większy odsetek płatności, dokonanych przy użyciu karty, zwracają: Idea, Millennium i Meritum. Pierwszy oddaje 2%, drugi 3%, a trzeci aż 4%. Ale uwaga! Żeby dostać taki zwrot, trzeba spełnić stawiane przez bank warunki.

Przeczytaj także: Czy zbliża się koniec Rodziny na Swoim?

W Idea Banku należy otworzyć konto „Firma i Emerytura”, a także wykupić specjalny program systematycznego oszczędzania (minimalna miesięczna składka to 200 zł). Zwrot trafia na konto i może być wykorzystany na poczet programu. Wydatki rzędu 5000 zł miesięcznie pokrywają połowę składki. Bank nie limituje kwoty zwrotu.

Polecamy serwis: Inwestycje

W Millennium 3 proc. wydatków wraca na konto za transakcje, dokonane w sklepach spożywczych, supermarketach i na stacjach paliw. Bank stawia jednak granicę: odda maksymalnie 50 zł miesięcznie. Wymaga ponadto regularnych wpływów na konto w postaci minimum 1000 zł.

W Meritum Banku wpływy te muszą wynosić min. 1500 zł. W tym przypadku zwrot jest najwyższy i wynosi 4%, ale przysługuje tylko za wydatki na paliwo. Maksymalnie bank odda jednak 30 zł co miesiąc.

Oprócz ograniczeń rodzaju sklepu czy wybranych grup zawodowych, mogą pojawić się dodatkowe obostrzenia. W Alior Banku zwrot na kartę możliwy jest jedynie w przypadku specjalnego konta „zakupowego”, które kosztuje więcej niż podstawowe. Łączna opłata za konto i kartę wynosi 12 zł na miesiąc, więc aby ta kwota zwróciła się, trzeba miesięcznie wydawać za pomocą „plastiku” co najmniej 1200 zł. Każda kolejna wydana złotówka z tej puli realnie obniża wydatki. W BZWBK usługa dostępna jest z kontem Wydajesz& Zarabiasz. Przy aktywnym użytkowaniu konta i opłacie za kartę w kwocie 3 zł, opłaty zwrócą się po wydaniu więcej niż 300 zł miesięcznie. Idea Bank ma najwyższy zwrot bez limitów, a przelewy, prowadzenie konta i opłata za kartę nic nie kosztują.

Zwroty w przebadanych bankach dokonywane są z reguły na końcu cyklu rozliczeniowego, a jedynie Alior zwraca pieniądze zaraz po transakcji. O takie szczegóły najlepiej pytać w placówce lub na infolinii. Należy też przeczytać dokładnie regulamin usługi, bo może on zawierać istotne informacje. Na przykład BGŻ zaokrągla wysokość zwrotu w dół do pełnych złotych, więc zdarza się, że zamiast 1,99 zł na konto wraca tylko 1 zł (99 gr. zwrotu to wydane 99 zł).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama