reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Karta kredytowa – dobrodziejstwa i pułapki

Karta kredytowa – dobrodziejstwa i pułapki

Liczba kart kredytowych w Polsce, wedle statystyk Narodowego Banku Polskiego na podsumowanie drugiego kwartału 2011 roku wyniosła nieco ponad 8,4 miliona. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu ich liczba była o prawie dwa miliony wyższa. Jak podkreślają specjaliści, znamienny jest fakt, że mimo spadku ilości kart rośnie liczba i wartość transakcji wykonywana za pomocą kart.

Spadek liczby kart tłumaczy się coraz ostrzejszymi kryteriami ich przyznawania (choć w niektórych bankach kartę taką można mieć już zarabiając 850zł miesięcznie) – podniesienia wymagań stawianych klientom ma związek ze strachem banków przed prognozowaną tzw. drugą falą kryzysu. Natomiast wzrost wartości transakcji ma być ponoć oznaką tego, że Polacy nauczyli się korzystać z kart kredytowych i robią to chętniej. O ile druga teza może być słuszna, co do pierwszego stwierdzenia można mieć poważne wątpliwości – w zależności od banku odsetek posiadaczy kart kredytowych, którzy nie spłacają ich w terminie bezodsetkowym waha się miedzy 30 a 50 %. Czemu aż tyle?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, w jaki dokładnie sposób funkcjonuje karta kredytowa. Wbrew pozorom nie zawsze jest to takie dobrodziejstwo, za jakie zwykło się ją uważać. Karta może służyć bardzo efektywnie, trzeba jednak poznać podstawowe mechanizmy działania banku w różnych sytuacjach, by nie ponosić zbędnych kosztów.

Najprościej rzecz ujmując, karta kredytowa jest jednym ze sposobów na darmową pożyczkę, choć czy będzie ona rzeczywiście darmowa zależy od postępowania klienta. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest limit, posiada go każda karta, a jest on ustalany przez bank na podstawie danych o zarobkach bądź historii kredytowej. Aby zilustrować sposoby efektywnego wykorzystania możliwości, jakie daje karta, można posłużyć się przykładem:

Limit karty wynosi dwa tysiące złotych. Suma wydatków, które klient pokrył z karty kredytowej w danym miesiącu wynosi 500 złotych – i właśnie tę sumę klient zobowiązany jest oddać bankowi. Jednak nie od razu – ponieważ każda karta kredytowa ma przypisany okres bezodsetkowy. Jest to okres, w którym bank za pożyczone pieniądze nie dolicza opłat dodatkowych, np. w postaci karnych odsetek. W zależności od banku trwa on około 50 dni. Jeśli klient spłaci swój dług wobec banku w tym określonym terminie, za pożyczkę nie zapłaci. Jest to tylko jedna ze stron medalu, ponieważ, podobnie jak w przypadku limitu w ROR, bank dolicza opłatę za wydanie karty oraz jej roczne użytkowanie.  Opłaty te zależą od konkretnego banku, zazwyczaj samo wydanie karty jest darmowe, a koszty rocznego użytkowania uzależniane są od ilości bądź wartości bezgotówkowych transakcji dokonywanych wspomnianą kartą – przy osiągnięciu określonego rocznego salda lub wykonania określonej ilości transakcji użytkowanie również jest darmowe.

Polecamy: Jakie są koszty karty zbliżeniowej?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama