REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego karta kredytowa przydaje się w podróży?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Po dokonaniu płatności kartą przysługuje nam niemalże dwumiesięczny okres bezodsetkowy.
Po dokonaniu płatności kartą przysługuje nam niemalże dwumiesięczny okres bezodsetkowy.

REKLAMA

REKLAMA

Bez karty kredytowej wynajęcie auta, rezerwacja pokoju hotelowego czy zakup biletu lotniczego mogą przysporzyć wielu kłopotów. Eksperci podkreślają, że posiadanie karty niesie ze sobą wiele korzyści, w tym możliwość zaciągnięcia nieoprocentowanego kredytu. Jaką prowizję płacimy za wykonanie operacji przy użyciu plastiku?

REKLAMA

Maj i czerwiec, to okres kiedy coraz więcej osób zaczyna myśleć o zagranicznych podróżach. Jest to ostatni moment przed szczytem sezonu, czyli czas, kiedy można wyjechać stosunkowo tanio i uniknąć tłumów turystów. Expander radzi, aby wybierając się w taką zagraniczną podróż, zaopatrzyć się nie tylko w krem z filtrem czy okulary przeciwsłoneczne, ale także kartę kredytową.

REKLAMA

Teoretycznie za wszystko można zapłacić gotówką. Są jednak usługi, za które tradycyjnie płaci się kartą kredytową. Jeśli np. zapragniemy wynająć samochód, to preferowaną formą płatności będzie zapewne właśnie karta kredytowa. Wynika to z faktu, że oprócz opłaty za korzystanie z auta, mogą pojawić się dodatkowe koszty, np. za uszkodzenie pojazdu, mandaty czy paliwo, jeśli oddamy samochód z niepełnym bakiem. Jeśli tak się stanie, zostaną one pobrane z karty kredytowej. Z tego powodu tylko część firm pozwala płacić gotówką. Jeśli jednak tak robią, to zwykle pod warunkiem wpłacenia depozytu.

Karta jest też niezbędna, jeśli nie korzystamy z usług biura podróży, a chcemy zarezerwować lot czy hotel. Najczęściej niezbędna okazuje się płatność kartą. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze tak się dzieje. Czasami do uregulowania zobowiązania wystarczy dowolna karta, umożliwiająca dokonywanie płatności internetowych. Część linii lotniczych pozwala też wykonać przelew.

REKLAMA

Warto pamiętać to tym, że karta może być sposobem na sfinansowanie wyjazdu, jeśli nie udało nam się na czas zgromadzić odpowiednich oszczędności. Mamy więc do dyspozycji nieoprocentowany kredyt na prawie 2 miesiące, ale oczywiście pod warunkiem, że cały dług spłacimy w terminie. Nie dotyczy to jedynie operacji gotówkowych, czyli wypłat gotówki z bankomatów.

Jeżeli jednak zapłacimy karą za wycieczkę wartą np. 5 tys. zł, może mieć trudności w spłacie długu w ciągu wspomnianych, niecałych 2 miesięcy. Ponieważ oprocentowanie kart nierzadko sięga maksymalnego, dopuszczalnego przez prawo poziomu – obecnie wynosi 23% – to zwykle, jeśli chcemy sfinansować taki wydatek, korzystamy z kredytu gotówkowego. Karta kredytowa bywa jednak równie przydatna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Plastik może być tanim źródłem kredytu, ale najczęściej tylko wtedy, gdy bank, wydający kartę oferuje możliwość rozłożenia wykonanych przy jego pomocy operacji na raty. Zadłużenie na karcie polega to na tym, że po dyspozycji większej płatności, zwykle o minimalnej wartości kilkuset złotych, dług z karty zostaje zamieniony na kredyt ratalny. Z analizy Expandera wynika, że oprocentowanie takich rat wynosi przeciętnie ok. 14%. Jest więc niższe niż przeciętne oprocentowanie kredytów gotówkowych na poziomie ok. 15%.

W przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego wyższa może być również prowizja za jego udzielenie. Przeciętnie wynosi ona ok. 3%. Koszty podwyższają niekiedy obowiązkowe ubezpieczenia. Tymczasem, w przypadku rozłożenia operacji z karty kredytowej na raty, najczęściej prowizja sięga 1% lub w ogóle nie nalicza się jej. Jeśli natomiast jest wysoka i opiewa na 5%, zazwyczaj nie trzeba płacić odsetek. Takie rozwiązanie proponują np. Polbank czy Allianz Banku. Jednak najtańsze raty w karcie ofertuje Bank Millennium – na karcie kredytowej Impresja. Jedyny koszt stanowi tutaj prowizja, wynosząca 1%. Niestety, z tej możliwości można skorzystać tylko raz do roku, a maksymalna kwota rozkładanego długu wynosi tylko 3 tys. zł.

Zaletą plastiku jest także to, że oferuje on bezpieczeństwo. Gotówkę można bowiem ukraść. Natomiast kradzież karty nie powoduje strat, pod warunkiem, że przestępca nie pozna naszego numeru PIN. Dodatkowo część kart obejmuje swoich posiadaczy różnego rodzaju pakietami ubezpieczeniowymi, które okazują się bardzo pomocne w podróży. Jeśli nie posiadamy więc karty kredytowej, warto zaopatrzyć się w nią przed wyjazdem.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA