REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abonament medyczny kupisz w banku

pakiety medyczne ceny
pakiety medyczne ceny

REKLAMA

REKLAMA

Kupując indywidualnie abonament medyczny trzeba zapłacić od 28 do 299 zł miesięcznie - jeśli wykupi się go za pośrednictwem banku. Tak wynika z analizy Idea Expert. Cena zależy m.in. od zakresu badań diagnostycznych oraz dostępu do lekarzy–specjalistów. Banki wycofują się jednak z oferowania pakietów i mocno ograniczają dostęp do nich klientom-seniorom.

W obliczu kryzysu wielu pracodawców rozpaczliwie szuka oszczędności. Jedną z łatwiejszych do osiągnięcia jest likwidacja pozapłacowych bonusów, takich jak np. finansowane przez firmę komercyjne pakiety medyczne.

REKLAMA

Potraktowany w ten sposób pracownik, który nie chce być skazany na korzystanie z placówek publicznej służby zdrowia, niekiedy może nadal korzystać z takiego pakietu – jednak pod warunkiem, że sam będzie opłacał abonament.

Nie jest to jednak jedyna możliwość. Ciekawą alternatywą są bowiem pakiety medyczne oferowane przez niektóre banki jako płatny dodatek do posiadanego konta osobistego.

Różne pakiety medyczne

REKLAMA

Sięgając po bankowe propozycje trzeba przede wszystkim bardzo dokładnie sprawdzić, jaki jest ich zakres. Pod nazwą „pakiet medyczny” może się kryć zarówno możliwość korzystania z usług medycznych w prywatnych przychodniach za zryczałtowaną, miesięczną opłatą, jak i znacznie skromniejsza usługa assistance.

Tego typu pakiet będzie oczywiście znacznie tańszy, ale i płynące z niego korzyści – mniejsze. W ramach medycznego assistance ubezpieczyciel za pośrednictwem banku umożliwi posiadaczowi konta korzystanie z infolinii medycznej, zorganizuje transport do lekarza w razie nagłego wypadku, a niekiedy pokryje koszt wizyty u lekarza, do której dojdzie w takich nadzwyczajnych okolicznościach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka polisa nie sfinansuje jednak zwykłych wizyt lekarskich – czy to u lekarza pierwszego kontaktu, czy u specjalistów. 

Banki rezygnują z oferty 

Programy medyczne, których zakres jest porównywalny z abonamentami w prywatnych przychodniach finansowanymi przez niektórych pracodawców, proponuje obecnie pięć banków. Co ciekawe, ich lista w ostatnich miesiącach mocno się skurczyła – wynika z analizy przeprowadzonej przez Idea Expert na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych banków.

REKLAMA

Z podpisywania nowych umów o pakiety medyczne zrezygnowały BGŻ, Nordea Bank i Polbank, a nieco wcześniej – BOŚ. Obecnie możliwość przystąpienia do grupowych polis zapewniających finansowanie prywatnej opieki lekarskiej mają posiadacze kont osobistych w BNP Paribas, Credit Agricole, mBanku i MultiBanku, natomiast Citi Handlowy proponuje wykupienie za pośrednictwem banku abonamentu medycznego. Wynika z tego istotna różnica w sposobie korzystania z usług.

Osoby korzystające z polis zamawiają wizytę u lekarza za pośrednictwem telecentrum ubezpieczyciela, natomiast posiadacze abonamentów medycznych kontaktują się w tej sprawie bezpośrednio z siecią przychodni. 

Ogromne dysproporcje w stawkach i zakresie usług 

Za możliwość korzystania z opieki medycznej oferowanej przez bank trzeba zapłacić miesięcznie od 28 zł do 299 zł. Tak ogromna różnica w cenie to przede wszystkim efekt zróżnicowanego zakresu oferowanych pakietów. 28 zł miesięcznie kosztuje najprostszy indywidualny abonament proponowany przez Citi Handlowy – i to pod warunkiem, ze klient aktywnie korzysta z usług banku.

Z kolei 299 zł miesięcznie płacą posiadacze kont w mBanku i MultiBanku, którzy zdecydują się na wykupienie najszerszej dostępnej ochrony nie tylko dla siebie, ale także dla członków swoich rodzin.

Inna cena dla jednej osoby, inna dla rodziny 

Wszystkie banki, które proponują swoim klientom pakiety medyczne, oferują je w kilku wariantach. Tańsze zapewniają dostęp do mniejszej liczby specjalistów, krótsza jest też lista finansowanych przez ubezpieczyciela badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Cena zależy i od tego, czy z usług medycznych ma korzystać tylko klient banku, czy także jego małżonek lub partner i dzieci.

Zazwyczaj do wyboru są dwa warianty usługi: indywidualny i rodzinny. Cena pakietu rodzinnego jest stała niezależnie od tego, czy będzie z niego korzystać tylko klient banku i jego dziecko, czy klient, jego żona i trójka dzieci. Inaczej jest tylko w Citi Handlowym, który pozwala klientowi objąć ochroną maksymalnie trzy osoby bliskie, ale też pobiera za każdą z nich zryczałtowana opłatę. 

Cena zależna od wpływów na konto 

Oferta Citi Handlowego wyróżnia się i pod innymi względami. Klient może wybrać nie tylko zakres pakietu mierzony liczbą dostępnych lekarzy-specjalistów i procedur medycznych, ale też wybrać przychodnie, z których usług chciałby korzystać. Od tego zależy oczywiście cena usługi. Dodatkowo bank oferuje zniżki aktywnym posiadaczom kont. Opłata jest obniżana o 10 zł miesięcznie za każdą osobę, jeżeli klient regularnie zasila konto, realizuje z niego polecania zapłaty lub aktywnie posługuje się kartą płatniczą. 

Oferta nie dla seniorów 

Istotnym ograniczeniem w dostępie do bankowych pakietów medycznych jest wiek posiadacza rachunku. Standardowe konto bankowe może otworzyć każda pełnoletnia osoba, jednak już możliwość dokupienia do niego usług medycznych jest limitowana. Maksymalny wiek, w jakim można wnioskować o objęcie ochroną, to – w zależności od banku i ubezpieczyciela – 65 lub 70 lat.

Firmy kierują się tu brutalną kalkulacją: starsze osoby zazwyczaj korzystają z usług medycznych znacznie częściej, więc podpisywanie z nimi umów byłoby nieopłacalne. Gdy osoba już objęta ochroną przekroczy graniczny wiek, zazwyczaj traci prawo do korzystania z usług. Lepiej traktowani są tylko seniorzy-klienci mBanku lub MultiBanku, którzy nawet po ukończeniu 70. roku życia dalej podlegają ochronie. 

Polecamy: Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?


Ochrona nie działa od razu 

Osoba zainteresowana wykupieniem pakietu medycznego w banku musi pamiętać o okresie karencji. Jeśli zaatakowany przez grypę posiadacz konta chciałby wieczorem przystąpić do ubezpieczenia lub wykupić abonament, a następnego dnia korzystać już z bezpłatnej wizyty lekarskiej, to takiej możliwości nie ma. W skrajnym wypadku na objęcie ochroną trzeba poczekać nawet ponad miesiąc.

Zazwyczaj osoby, które złożą wniosek przed wskazanym dniem miesiąca (np. 15. lub 20.) są obejmowane ochronę od początku kolejnego miesiąca kalendarzowego, a te, które podejmą decyzję później – dopiero od początku kolejnego miesiąca. 

Piotr Ceregra, Idea Expert

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA