REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abonament medyczny kupisz w banku

pakiety medyczne ceny
pakiety medyczne ceny

REKLAMA

REKLAMA

Kupując indywidualnie abonament medyczny trzeba zapłacić od 28 do 299 zł miesięcznie - jeśli wykupi się go za pośrednictwem banku. Tak wynika z analizy Idea Expert. Cena zależy m.in. od zakresu badań diagnostycznych oraz dostępu do lekarzy–specjalistów. Banki wycofują się jednak z oferowania pakietów i mocno ograniczają dostęp do nich klientom-seniorom.

W obliczu kryzysu wielu pracodawców rozpaczliwie szuka oszczędności. Jedną z łatwiejszych do osiągnięcia jest likwidacja pozapłacowych bonusów, takich jak np. finansowane przez firmę komercyjne pakiety medyczne.

REKLAMA

Potraktowany w ten sposób pracownik, który nie chce być skazany na korzystanie z placówek publicznej służby zdrowia, niekiedy może nadal korzystać z takiego pakietu – jednak pod warunkiem, że sam będzie opłacał abonament.

Nie jest to jednak jedyna możliwość. Ciekawą alternatywą są bowiem pakiety medyczne oferowane przez niektóre banki jako płatny dodatek do posiadanego konta osobistego.

Różne pakiety medyczne

REKLAMA

Sięgając po bankowe propozycje trzeba przede wszystkim bardzo dokładnie sprawdzić, jaki jest ich zakres. Pod nazwą „pakiet medyczny” może się kryć zarówno możliwość korzystania z usług medycznych w prywatnych przychodniach za zryczałtowaną, miesięczną opłatą, jak i znacznie skromniejsza usługa assistance.

Tego typu pakiet będzie oczywiście znacznie tańszy, ale i płynące z niego korzyści – mniejsze. W ramach medycznego assistance ubezpieczyciel za pośrednictwem banku umożliwi posiadaczowi konta korzystanie z infolinii medycznej, zorganizuje transport do lekarza w razie nagłego wypadku, a niekiedy pokryje koszt wizyty u lekarza, do której dojdzie w takich nadzwyczajnych okolicznościach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka polisa nie sfinansuje jednak zwykłych wizyt lekarskich – czy to u lekarza pierwszego kontaktu, czy u specjalistów. 

Banki rezygnują z oferty 

Programy medyczne, których zakres jest porównywalny z abonamentami w prywatnych przychodniach finansowanymi przez niektórych pracodawców, proponuje obecnie pięć banków. Co ciekawe, ich lista w ostatnich miesiącach mocno się skurczyła – wynika z analizy przeprowadzonej przez Idea Expert na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych banków.

REKLAMA

Z podpisywania nowych umów o pakiety medyczne zrezygnowały BGŻ, Nordea Bank i Polbank, a nieco wcześniej – BOŚ. Obecnie możliwość przystąpienia do grupowych polis zapewniających finansowanie prywatnej opieki lekarskiej mają posiadacze kont osobistych w BNP Paribas, Credit Agricole, mBanku i MultiBanku, natomiast Citi Handlowy proponuje wykupienie za pośrednictwem banku abonamentu medycznego. Wynika z tego istotna różnica w sposobie korzystania z usług.

Osoby korzystające z polis zamawiają wizytę u lekarza za pośrednictwem telecentrum ubezpieczyciela, natomiast posiadacze abonamentów medycznych kontaktują się w tej sprawie bezpośrednio z siecią przychodni. 

Ogromne dysproporcje w stawkach i zakresie usług 

Za możliwość korzystania z opieki medycznej oferowanej przez bank trzeba zapłacić miesięcznie od 28 zł do 299 zł. Tak ogromna różnica w cenie to przede wszystkim efekt zróżnicowanego zakresu oferowanych pakietów. 28 zł miesięcznie kosztuje najprostszy indywidualny abonament proponowany przez Citi Handlowy – i to pod warunkiem, ze klient aktywnie korzysta z usług banku.

Z kolei 299 zł miesięcznie płacą posiadacze kont w mBanku i MultiBanku, którzy zdecydują się na wykupienie najszerszej dostępnej ochrony nie tylko dla siebie, ale także dla członków swoich rodzin.

Inna cena dla jednej osoby, inna dla rodziny 

Wszystkie banki, które proponują swoim klientom pakiety medyczne, oferują je w kilku wariantach. Tańsze zapewniają dostęp do mniejszej liczby specjalistów, krótsza jest też lista finansowanych przez ubezpieczyciela badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Cena zależy i od tego, czy z usług medycznych ma korzystać tylko klient banku, czy także jego małżonek lub partner i dzieci.

Zazwyczaj do wyboru są dwa warianty usługi: indywidualny i rodzinny. Cena pakietu rodzinnego jest stała niezależnie od tego, czy będzie z niego korzystać tylko klient banku i jego dziecko, czy klient, jego żona i trójka dzieci. Inaczej jest tylko w Citi Handlowym, który pozwala klientowi objąć ochroną maksymalnie trzy osoby bliskie, ale też pobiera za każdą z nich zryczałtowana opłatę. 

Cena zależna od wpływów na konto 

Oferta Citi Handlowego wyróżnia się i pod innymi względami. Klient może wybrać nie tylko zakres pakietu mierzony liczbą dostępnych lekarzy-specjalistów i procedur medycznych, ale też wybrać przychodnie, z których usług chciałby korzystać. Od tego zależy oczywiście cena usługi. Dodatkowo bank oferuje zniżki aktywnym posiadaczom kont. Opłata jest obniżana o 10 zł miesięcznie za każdą osobę, jeżeli klient regularnie zasila konto, realizuje z niego polecania zapłaty lub aktywnie posługuje się kartą płatniczą. 

Oferta nie dla seniorów 

Istotnym ograniczeniem w dostępie do bankowych pakietów medycznych jest wiek posiadacza rachunku. Standardowe konto bankowe może otworzyć każda pełnoletnia osoba, jednak już możliwość dokupienia do niego usług medycznych jest limitowana. Maksymalny wiek, w jakim można wnioskować o objęcie ochroną, to – w zależności od banku i ubezpieczyciela – 65 lub 70 lat.

Firmy kierują się tu brutalną kalkulacją: starsze osoby zazwyczaj korzystają z usług medycznych znacznie częściej, więc podpisywanie z nimi umów byłoby nieopłacalne. Gdy osoba już objęta ochroną przekroczy graniczny wiek, zazwyczaj traci prawo do korzystania z usług. Lepiej traktowani są tylko seniorzy-klienci mBanku lub MultiBanku, którzy nawet po ukończeniu 70. roku życia dalej podlegają ochronie. 

Polecamy: Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?


Ochrona nie działa od razu 

Osoba zainteresowana wykupieniem pakietu medycznego w banku musi pamiętać o okresie karencji. Jeśli zaatakowany przez grypę posiadacz konta chciałby wieczorem przystąpić do ubezpieczenia lub wykupić abonament, a następnego dnia korzystać już z bezpłatnej wizyty lekarskiej, to takiej możliwości nie ma. W skrajnym wypadku na objęcie ochroną trzeba poczekać nawet ponad miesiąc.

Zazwyczaj osoby, które złożą wniosek przed wskazanym dniem miesiąca (np. 15. lub 20.) są obejmowane ochronę od początku kolejnego miesiąca kalendarzowego, a te, które podejmą decyzję później – dopiero od początku kolejnego miesiąca. 

Piotr Ceregra, Idea Expert

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA