PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności
REKLAMA
REKLAMA
- Kto może ubiegać się o wsparcie
- Na co można przeznaczyć wsparcie
- Jaka jest maksymalna kwota wsparcia
- Jak i kiedy składać wniosek o dofinansowanie
Kto może ubiegać się o wsparcie
Celem Inwestycji jest wsparcie przedsięwzięć MŚP mających na celu rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach:
REKLAMA
- hotelarstwo,
- gastronomia (HoReCa),
- turystyka,
- kultura.
REKLAMA
O wsparcie mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. lub najpóźniej od 20 marca 2020 r. prowadzili i nadal prowadzą działalność gospodarczą w ramach sektora hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura, określoną we wskazanej w regulaminie konkursu Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które w latach 2020-2021 odnotowały spadek obrotów o co najmniej 30 proc., liczonych rok do roku.
Wsparcie mogą otrzymać podmioty, które prowadzą działalność definiowaną kodem PKD (lista kodów PKD wskazana jest na stronie działania) i mają ten kod wpisany dla podstawowej, jak i dodatkowej działalności przedsiębiorstwa wnioskodawcy.
Na dzień złożenia wniosku wnioskodawca powinien prowadzić działalność gospodarczą w województwie, w którym zgłasza lokalizację przedsięwzięcia MŚP. Prowadzenie działalności w województwie musi zostać potwierdzone wpisem do odpowiedniego rejestru.
W ramach naboru do objęcia wsparciem może zostać zgłoszone i wybrane jedno przedsięwzięcie jednego przedsiębiorcy.
Na co można przeznaczyć wsparcie
Pomoc finansowa na realizację całego przedsięwzięcia w ramach Inwestycji stanowi wsparcie na pokrycie kosztów:
- inwestycji w projektowanie i produkcję swoich towarów i usług, takich jak:
- zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wprowadzenia na rynek nowych produktów/usług,
- roboty budowlane, w tym budowa nowych linii produkcyjnych,
- inwestycje związane z zieloną transformacją, w szczególności zachęcające do zapobiegania powstawaniu odpadów, recyklingu/ponownego wykorzystania odpadów oraz wdrożenia rozwiązań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych,
- działania związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych w związku z koniecznością dokonania zmian procesów, sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa lub wzmocnienia odporności na wypadek kolejnych kryzysów w sektorze, w którym prowadzona jest działalność oraz
- podnoszenie kwalifikacji pracowników, w tym np. szkolenia związane z nabyciem nowych umiejętności lub przekwalifikowaniem pracowników, lub
- usługi rozwojowe na rzecz wspieranych MŚP, w tym np. opracowanie studium wykonalności, modelu biznesowego, opracowanie procedur technicznych.
Wsparcie na realizację przedsięwzięcia MŚP jest udzielane w ramach pomocy de minimis.
Jaka jest maksymalna kwota wsparcia
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia MŚP wynosi 600000,00 zł. Maksymalna kwota wsparcia na przedsięwzięcie MŚP wynosi 540000,00 zł.
Maksymalna intensywność wsparcia przedsięwzięcia MŚP nie może przekroczyć 90 proc. kosztów kwalifikowalnych. Intensywność wsparcia na poszczególne komponenty realizowane w ramach przedsięwzięcia MŚP musi być jednakowa.
Jak i kiedy składać wniosek o dofinansowanie
Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego dostępnego na stronie internetowej PARP oraz stronach internetowych Operatorów regionalnych do 20 sierpnia 2024 r. do godz. 16.00.
REKLAMA
REKLAMA