REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przezorny zawsze ubezpieczony - także na wakacjach

ubezpieczenia wakacyjne 2012 / 2013
ubezpieczenia wakacyjne 2012 / 2013

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenia wakacyjne można kupić za pośrednictwem bankowości internetowej. Tak sprzedawane są nie tylko proste polisy turystyczne, ale też komunikacyjne czy nawet ubezpieczenia mieszkań – ustalił Powszechny Dom Kredytowy. Pozwala to oszczędzić czas w przedwakacyjnym zabieganiu. Ale uwaga! Niektóre polisy będą działać dopiero po kilku dniach od ich zakupu.

Banki mają ambicje, by nie tylko rozliczać bieżące transakcje swoich klientów, ale też stać się centrum ich finansów osobistych. Stąd pomysł, by oferować nie tylko produkty stricte bankowe, ale też pośredniczyć w zakupie m.in. ubezpieczeń.

REKLAMA

Formę polis na życie mają niektóre sprzedawane przez banki produkty inwestycyjne, jednak można w ten sposób kupować także klasyczne polisy, których jedyną funkcją jest ochrona życia lub majątku ubezpieczonego. Są wśród nich zarówno bardzo proste, zestandaryzowane produkty, jak i takie, gdzie we wniosku ubezpieczeniowym należy podać wiele szczegółowych informacji.

Aby kupić polisę online, zazwyczaj trzeba być klientem banku, który pośredniczy w jej sprzedaży – a więc posiadać login i hasło do systemu bankowości internetowej, używane np. do obsługi konta osobistego.

REKLAMA

Zakupu polisy można dokonać dopiero po zalogowaniu się na swój rachunek. Od tej zasady są jednak wyjątki. Bank Millennium stworzył odrębny Market Ubezpieczeniowy, działający niezależnie od podstawowego systemu bankowości elektronicznej. Mogą z niego korzystać także osoby niebędące wcześniej klientami banku. Inną zaletą tego rozwiązania jest udostępnienie na wspólnej platformie oferty wielu ubezpieczycieli. Po określeniu parametrów produktu system transakcyjny wyświetla wszystkie oferty spełniające wskazane kryteria i na tej podstawie klient dokonuje wyboru jednego z nich.

Duże platformy, które pozwalają wybierać spośród oferty wielu towarzystw, działają także w mBanku i MultiBanku. Jednak obie te instytucje wymagają od nabywców polis posiadania konta osobistego. BZ WBK, którego oferta jest skromniejsza, pozwala na zakup ubezpieczenia turystycznego także osobom, które nie korzystają z jego usług. BPH pozwala kupić ubezpieczenie komunikacyjne zarówno wewnątrz systemu bankowości internetowej, jak i na głównej stronie www banku – ta druga  możliwość jest dostępna także dla osób nie posiadających konta w tej instytucji. Wreszcie Pekao SA umożliwia zakup polis Allianz Direct wszystkim odwiedzającym stronę banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Online lub przez telefon

Zakupu polisy za pośrednictwem banku można dokonać całkowicie zdalnie. Kupujący wypełnia wniosek internetowy, może wyliczyć składkę, ostatecznie wybrać ofertę, przelać składkę na wskazany rachunek i otrzymać wystawioną polisę w wersji elektronicznej.

Udział banku w sprzedaży polis może mieć jeszcze inną formę. Część instytucji umieszcza na swojej stronie internetowej formularze kontaktowe. Podanie w nich swoich danych jest równoznaczne z zamówieniem rozmowy z przedstawicielem ubezpieczyciela. Zakup polisy odbywa się wtedy przez telefon lub w sposób tradycyjny – i bank już w nim nie pośredniczy.

Już kupione, ale jeszcze nie chroni

REKLAMA

Kupując polisę przez internet należy zwrócić uwagę nie tylko na zakres ochrony i wysokość składki, ale także na to, kiedy zaczyna się odpowiedzialność ubezpieczyciela. Zakup ubezpieczenia online nie oznacza jeszcze, że ochrona zacznie obowiązywać natychmiast. Dzieje się to najwcześniej w momencie wpłynięcia składki do ubezpieczyciela, jednak nie jest to zasadą.

Zwłaszcza w przypadku polis grupowych, kiedy klient banku nie kupuje odrębnego ubezpieczenia, a jedynie wyraża zgodę na przystąpienie do umowy zawartej pomiędzy bankiem a towarzystwem ubezpieczeniowym, odpowiedzialność ubezpieczyciela może się zacząć np. dopiero pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym umowa została zawarta, a składka – wpłacona. warto też wiedzieć, że indywidualne polisy, np. turystyczne, zazwyczaj można kupować z pewnym wyprzedzeniem – np. określić, że ochrona ma się zacząć dopiero 10 dni po zawarciu umowy.

Jakie ubezpieczenia można kupić przez internet w banku

Bank

Dostępne polisy

Bank BPH

ubezpieczenie komunikacyjne*

Bank Pocztowy

ubezpieczenie podróżne, mieszkaniowe,
polisy powiązane z produktami bankowymi

BZ WBK

ubezpieczenie turystyczne*, samochodu, mieszkania,
możliwość przystąpienia do ubezpieczeń do kart

Citi Handlowy

ubezpieczenie podróżne

Credit Agricole

ubezpieczenie na życie

ING

możliwość dokupienia ubezpieczenia do karty

Kredyt Bank

ubezpieczenie podróżne

Millennium

Market Ubezpieczeniowy (ubezpieczenia turystyczne,
komunikacyjne, NNW, ochrona prawna, assistance)*,
możliwość aktywowania dodatkowych ubezpieczeń do kart kredytowych

mBank, MultiBank

ubezpieczenie turystyczne, komunikacyjne,
mieszkaniowe, medyczne,
możliwość przystąpienia i rezygnacji z ubezpieczenia do kart

Pekao SA

ubezpieczenia Allianz Direct ze zniżką*,
możliwość uruchomienia ubezpieczeń do kart

* także dla osób nie korzystających wcześniej z usług banku

Źródło: banki


Jaką polisę kupić w banku

Przed wakacyjnym wyjazdem za granicę warto rozważyć zakup kilku typów polis. Podstawową, której brak może się okazać najbardziej kosztowny, jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (często łączone w jednym pakiecie z ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków).

Ten produkt jest wręcz stworzony do kanałów samoobsługowych, gdzie kupujący wypełnia wniosek sam, bez pomocy agenta. Formularz online, jaki trzeba wypełnić przed zawarciem takiej umowy, jest stosunkowo krótki, zaś zawarte w nim pytania – proste.

Osoba kupująca ubezpieczenie musi określić kwotę ochrony, region, do którego się wybiera oraz długość pobytu za granicą. Cenę mogą dodatkowo różnicować indywidualnie zwyżki. Na przykład są nimi obciążane osoby przewlekle chore lub wyjeżdżające za granicę, by tam uprawiać sporty podwyższonego ryzyka.

Wakacje, zwłaszcza spędzane w egzotycznym kraju, to dobry pretekst, by pomyśleć o poszerzeniu pakietu posiadanych ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i trzeba je posiadać przez cały rok. Polisa AC to na tyle drogi produkt, że decyzję o jej zakupie trzeba dobrze przemyśleć – i wyjazd na wakacje nie powinien tu być decydującym argumentem.

Przed wyjazdem z kraju zdecydowanie warto zaopatrzyć się w komunikacyjne assistance. Dzięki niemu gdy auto zepsuje się lub ulegnie wypadkowi, poszkodowany będzie mógł się skontaktować z mówiącym po polsku pracownikiem centrum alarmowego i poprosić o zorganizowanie pomocy.

Zakup samego assistance również nie wymaga wypełniania bardzo skomplikowanych formularzy. Bardziej trzeba się napracować przy zakupie OC lub AC: wtedy kupujący musi odpowiedzieć na znacznie więcej pytań: dotyczących pojazdu, kierowcy i przebiegu posiadanych wcześniej ubezpieczeń komunikacyjnych.

Użyteczne dodatki do kart płatniczych

Warto rozważyć też zakup mniej oczywistych produktów, których posiadanie może zapewnić spokojny sen podczas wakacji. Jeśli dom lub mieszkanie przez dłuższy czas będzie stać bez opieki, rośnie szansa, że zainteresują się nim złodzieje – warto je więc ubezpieczyć przed kradzieżą.

Dobrze jest się też zainteresować polisami dokładanymi przez bank do kart płatniczych. Zwykle ich wartość jest niewielka, jednak można tam też znaleźć produkty, które mogą się przydać w czasie podróży, takie jak ochrona na wypadek opóźnienia samolotu czy zagubienia bagażu przez podróżnika – pod warunkiem, że podróż była opłacona kartą.

Częścią takich ubezpieczeń posiadacze kart są uszczęśliwiani na siłę, inne można włączyć lub wyłączyć w zależności od potrzeb. Klienci niektórych banków mogą to zrobić za pośrednictwem systemu bankowości internetowej, po zalogowaniu się na swoje konto.

Piotr Ceregra, Powszechny Dom Kredytowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA