reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Samochód na wakacje w kredycie

Samochód na wakacje w kredycie

Twoje wysłużone auto jeszcze jeździ, ale boisz się nim ruszyć na wakacje w dłuższą podróż? Kredyt samochodowy można dostać szybko i bez wielkich formalności. Możesz więc pojechać na wakacje nowym i bezpiecznym samochodem.

Podjęcie decyzji o udzieleniu kredytu samochodowego nie powinno zająć bankowi więcej czasu niż przyznanie pożyczki gotówkowej. Nawet jeśli hasła „kredyt w 15 minut” nie można traktować zbyt dosłownie, to w przypadku prostych kredytów (a więc gdy wnioskujący ma dobrą historię w BIK, przyniesie zaświadczenie o zarobkach i zadeklaruje posiadanie wkładu własnego) formalności nie powinny zająć więcej niż godzinę. Przyznanie kredytu nie jest jednak równoznaczne z jego wypłaceniem.

Gdyby klient starał się o szybką, niezabezpieczoną pożyczkę gotówkową, bank mógłby natychmiast uruchomić przelew. Kredytobiorca posiadający konto osobiste w tej samej instytucji otrzymałby je niemal natychmiast, użytkownik konta w innym banku – po kilku godzinach lub najpóźniej następnego dnia roboczego przed południem. Ten niewielki poślizg wynika ze sposobu, w jaki działa system przelewów międzybankowych.

Niezbędna jest wizyta w urzędzie

Kredyt samochodowy różni się jednak od gotówkowego tym, że prawa banku są zabezpieczone na kredytowanym pojeździe. To pozwala bankowi pożyczyć pieniądze taniej niż w przypadku niezabezpieczonych pożyczek konsumpcyjnych na dowolny cel.

Najczęściej spotykanym zabezpieczeniem jest obecnie częściowe przewłaszczenie. Jego ustanowienie jest znacznie prostsze i szybsze niż ustanowienie zastawu rejestrowego, jednak i tak formalności nie da się załatwić od ręki.

Podczas pierwszej wizyty w banku kupujący podpisuje z nim umowę przewłaszczenia, następnie z tym dokumentem musi się wybrać do wydziału komunikacji. Dopiero po dopełnieniu formalności związanych z ustanowieniem zabezpieczenia może wrócić do banku po uruchomienie kredytu. Teoretycznie można sobie wyobrazić, że kredytobiorca, któremu bardzo zależy na czasie, zdoła przejść całą tę drogę w ciągu jednego dnia.

Jednak zazwyczaj zabiera to 2-3 dni robocze. Zdecydowana większość kupujących auto może tyle poczekać na pieniądze. Jednak w szczególnym przypadku, gdy transakcję trzeba sfinalizować szybciej, bo wyjazd na wakacje jest zaplanowany już na następny dzień, czas potrzebny na uzyskanie finansowania można dodatkowo skrócić.

Najprostszym sposobem jest oczywiście sięgnięcie po kredyt na dowolny cel zamiast samochodowego. To jednak oznacza zdecydowanie wyższe koszty – miesięczne obciążenie kredytobiorcy może wtedy wzrosnąć nawet o 30% (więcej na ten temat w raporcie Powszechnego Domu Kredytowego z 26 czerwca). Warto więc sięgnąć po inne, nie tak kosztowne rozwiązania.

Ranking kredytów samochodowych - czerwiec 2012

Kredyt online, potem zabezpieczenie

Klienci mBanku i MultiBanku, którym bank z własnej inicjatywy wyliczył zdolność kredytową i wstępnie przyznał prawo do zadłużenie się, mogą uruchomić taki kredyt online, w ciągu kilkunastu- kilkudziesięciu minut.

Klient może więc niemal natychmiast zapłacić za wybrany samochód, a od momentu udostepnienia środków ma 30 dni na ustanowienie na pojeździe zabezpieczenia na rzecz banku. Co ciekawe, w tym okresie przejściowym bank nie podnosi oprocentowania kredytu – od początku stosowana jest cena właściwa dla produktów samochodowych.  

Szybki kredyt: najpierw wyższe oprocentowanie, potem obniżka

Z kolei Credit Agricole proponuje dwa różne kredyty na cele samochodowe. Aby zaciągnąć standardowy, jeszcze przed wypłatą środków, trzeba ustanowić zabezpieczenie na rzecz banku. Jednak klienci, którym bardzo zależy na czasie, mogą sięgnąć po tzw. szybki kredyt samochodowy. Nie jest on w żaden sposób zabezpieczony. Jeśli jednak w ciągu 6 miesięcy od wypłaty środków klient okaże w banku umowę kupna-sprzedaży auta, oprocentowanie zostanie obniżone o 3 pkt proc. Dalej będzie to jednak droższa opcja niż klasyczny kredyt z zabezpieczeniem na pojeździe.

Procedury przyspieszające sfinansowanie zakupu auta w wybranych bankach

Bank

Procedura

Bank BPH

zabezpieczenie kredytu na samochodzie jest opcjonalne, bank obniża wtedy oprocentowanie o 2-5 pkt. proc.

BZ WBK

zabezpieczenie kredytu na samochodzie jest opcjonalne, bank obniża wtedy oprocentowanie

Credit Agricole

oprócz procedury standardowej dostępna jest też szybka, w której kredyt nie jest zabezpieczony na samochodzie; bank obniża oprocentowanie o 3 pkt. proc., jeśli w ciągu 6 miesięcy od wypłaty środków klient udokumentuje, że kupił auto

Euro Bank

zabezpieczenie kredytu na samochodzie jest opcjonalne, można je ustanowić do 90 dni od wypłaty środków, bank obniża wtedy oprocentowanie o 3,5-5 pkt. proc.

Idea Bank

refinansowanie zakupu samochodu za gotówkę

Kredyt Bank

kredyt nie jest zabezpieczony na samochodzie; bank obniża oprocentowanie, jeśli w ciągu 3 miesięcy od wypłaty środków klient udokumentuje, że kupił auto

mBank, MultiBank

zabezpieczenie na samochodzie można ustanowić do 30 dni od udostępnienia środków (oferta tylko dla stałych klientów)

Źródło: banki

BZ WBK, BPH oraz Eurobank umożliwiają sfinansowanie zakupu auta niezabezpieczonym kredytem. Jeśli jednak klient zdecyduje się na zabezpieczenie praw banku na kupowanym pojeździe, będzie się cieszył niższą ceną finansowania.

Decyzji o ustanowieniu zabezpieczenia nie trzeba podejmować już przy podpisywaniu umowy kredytowej – formalnościami można się więc zająć np. dopiero po powrocie z wakacji. I tak klient Eurobanku, który w ciągu 90 dni ustanowi zabezpieczenie na pojeździe nie starszym niż 2 lata, otrzyma oprocentowanie obniżone o 5 pkt. proc. Gdy auto ma 3-5 lat, zniżka wyniesie 3,5 pkt. proc.

Natomiast BPH ustanowienie zabezpieczenia na kredytowanym pojeździe nagradza obniżką oprocentowania o 2-5 pkt proc.

Jeszcze prostsze rozwiązanie proponuje Kredyt Bank, który od klienta kredytującego zakup auta nie wymaga ustanowienia zabezpieczenia. Aby płacić niższe odsetki, w ciągu 3 miesięcy od wypłaty kredytu trzeba dostarczyć do banku dokumenty potwierdzające zakup auta: fakturę lub umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny i potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama