| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Kredyty samochodowe - najtańsze ale nie najprostsze

Kredyty samochodowe - najtańsze ale nie najprostsze

Kupujesz samochód? Kredyt samochodowy to wciąż najtańsze źródło pozyskania pieniędzy na zakup auta. Jednak coraz mniej banków uniwersalnych ma w ofercie takie kredyty. Innymi formami finansowania mogą być w tym przypadku pożyczka gotówkowa oraz leasing. Są droższe od kredytu ale mają inne zalety, przykładowo łatwiejsze i szybsze procedury czy opcję nabycia samochodu po niższej cenie. Eksperci PDK porównują te formy finansowania na konkretnych przykładach.

Najprostszą alternatywą dla kredytu samochodowego jest pożyczka gotówkowa. Z punktu widzenia kredytobiorcy rozwiązanie to ma kilka korzyści.

Po pierwsze – samochód nie stanowi zabezpieczenia, zatem w razie potrzeby można go sprzedać, na przykład wtedy, gdy kredytobiorca ma problem ze spłatą comiesięcznych rat.

Po drugie – o takie finansowanie można wystąpić wcześniej (bankowi nie jest potrzebna umowa kupna-sprzedaży pojazdu), a zatem kredytobiorca w momencie zakupu może mieć już środki na koncie. W takiej sytuacji ma większe możliwości negocjowania ceny. Dotyczy to w szczególności samochodów używanych.

Trzecią korzyścią jest uniezależnienie kwoty kredytu od wartości kupowanego samochodu. W sytuacji gdy chcemy nabyć pojazd wymagający późniejszego wkładu finansowego (naprawa, która podniesie docelowo wartość samochodu), sfinansowanie całego przedsięwzięcia kredytem samochodowym może być bardzo trudne.

Łatwiej, ale drożej

Zastąpienie kredytu samochodowego pożyczką gotówkową będzie jednak droższe nawet o 30% niż finansowanie się kredytem samochodowym – wynika z danych Powszechnego Domu Kredytowego. Pod uwagę wzięliśmy wysokość rat kredytu na 30 tys. zł, zaciągniętego na 4 lata.

Najtańsze kredyty w ofercie PDK (miesięczna rata):

Kwota kredytu:

15 tys. zł

30 tys. zł

Okres spłaty:

3 lata

4 lata

kredyt samochodowy

480,43 zł

753,55 zł

pożyczka gotówkowa

595,95 zł

977,02 zł

różnica (w zł)

115,52 zł

223,47 zł

różnica (%)

24%

30%

Źródło: PDK

Ograniczona oferta leasingu konsumenckiego

Drugie rozwiązanie, które może stanowić alternatywę dla kredytu samochodowego to leasing konsumencki. Jest to forma leasingu przewidziana dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Mimo intensywnej promocji tego produktu przez Ministerstwo Gospodarki (1 lipca 2011 weszły w życie nowe przepisy ułatwiające zawieranie tego typu umów) ma on na razie marginalny udział w finansowaniu transakcji kupna-sprzedaży samochodów. Wynika to m.in. stąd , że ofertę leasingu dla osób zatrudnionych na etacie ma obecnie tylko pięć firm: VB Leasing, Santander Consumer, Raiffeisen Leasing, Masterlease i Getin Leasing.

W przypadku leasingu konsumenckiego, analogicznie jak w przypadku leasingu dostępnego dla przedsiębiorców, jedynym właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa, której obowiązkiem jest rejestracja pojazdu i bieżąca administracja.

Oznacza to, że rola kupującego ogranicza się do wskazania leasingodawcy wybranego pojazdu i zapłacenia zaliczki. Dla kupującego dodatkową korzyścią w przypadku leasingu jest uproszczona procedura – mając pozytywną historię kredytową oraz odpowiedni wkład własny mogą uzyskać finansowanie nawet bez weryfikacji zatrudnienia i wysokości zarobków. Tymczasem w bankach uzyskanie kredytu „na oświadczenie”, czy na podstawie „procedury uproszczonej” jest coraz trudniejsze z uwagi na rekomendacje nadzoru czy ustawę o kredycie konsumenckim.

Oferty leasingu konsumenckiego

Leasingodawca

Minimalny wkład własny

Okres leasingu

Procedura uproszczona

Dodatkowe korzyści

Getin Leasing

1%

12 – 84 miesiące

dostępna, indywidualna decyzja

Masterlease

 10%

24 – 60 miesięcy 

dostępna, indywidualna decyzja

korzystny pakiet ubezpieczeń,
rabaty na zakup pojazdu
kontrakt serwisowy (w opcji)

Raiffeisen Leasing

0%

6 – 72 miesięcy

tak, w każdym przypadku

rabaty na zakup pojazdu

Santander Consumer

20%

brak danych

brak danych

brak danych

VB Leasing

brak danych

brak danych

brak danych

brak danych

Źródło: firmy leasingowe, www.scmultirent.pl, www.vbleasing.pl

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »