REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie na wakacje, czyli jak spędzić urlop w spokoju

Andrzej Kowerdej
Urlop
Urlop
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Złamana noga, kradzież bagażu, stłuczka samochodu lub zniszczone mienie w mieszkaniu, mogą skutecznie pozbawić urlopowego nastroju i zmienić wyjazd marzeń w katastrofę. Receptą na spokojny sen jest odpowiednie zaplanowanie wszystkiego poprzez kupno polisy.

Zbliżają się miesiące urlopowe. Z pewnością wiele osób już mają zaplanowane wakacyjne wyjazdy. Z niecierpliwością wypatrują prognozy pogody w internecie. Myślami są już na leżakach, na plażach, w górach lub gdziekolwiek indziej, gdzie zaplanowali swój wyjazd. Jednak żeby urlop się udał i obył się bez zmartwień oraz stresu, ważna jest nie tylko pogoda.

REKLAMA

Twoje Zdrowie

REKLAMA

Jeżeli zakładamy spędzenie urlopu w kraju, to nie musimy się aż tak martwić o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Fakt, iż opłacamy składkę na ubezpieczenie zdrowotne w ramach obowiązkowego ubezpieczenia ZUS, już gwarantuje, że w razie problemów posiadamy dostęp do placówek medycznych na terenie całego kraju. Ale uwaga, niezbędnym może się okazać dowód ubezpieczenia np. druk RMUA lub odcinek renty. Lepiej taki dokument mieć przy sobie podczas wyjazdu. Można się też dowiedzieć, czy w ramach ubezpieczenia grupowego, jest także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taka polisa zapewni wypłatę świadczenia, na wypadek poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Inaczej wygląda kwestia ubezpieczenia jeśli planowany jest wyjazd za granicę. W tym wypadku zależne jest także czy urlop odbywa się w Unii Europejskiej  czy też poza jej granicami. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia ubezpieczenie właśnie w państwach Wspólnoty. Można ją otrzymać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i ważna jest przez dwa miesiące. Jeżeli jednak urlop planowany jest w innym miejscu na świecie, dodatkowe ubezpieczenie na wypadek kosztów leczenia jest mile widziane. Zawierając taką umowę trzeba zwrócić uwagę między innymi na górny limit odpowiedzialności ponoszonej przez ubezpieczyciela. Często zdarza się, że jest ona stosunkowo niska i niestety ubezpieczony musi dokładać z własnej kieszeni. Trzeba mieć też na uwadze, że w większości przypadków towarzystwo zwraca koszty leczenia w placówce za granicą. Jednak wcześniej sami musimy zapłacić za otrzymaną pomoc. To oznacza, że na taką ewentualność trzeba się przygotować finansowo. Ważne jest też, aby pamiętać, że taką dokumentację medyczną należy następnie przetłumaczyć na język angielskim, jeśli została wystawiona w innym języku.

Jeżeli wyjazd jest organizowany przez biuro podróży, to właśnie ono musi zadbać o takie ubezpieczenie. Najczęściej w zakresie zawartej umowy jest pokrycie kosztów leczenia za granicą, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz utrata lub zniszczenie bagażu. Jednak zdarza się, że ten zakres jest bardzo wąski. Stąd też często warto rozważyć, zawarcie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na okres wyjazdu.

Polecamy: Kredyt i polisa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Twój Samochód

REKLAMA

Zabezpieczeniem pojazdu w czasie podróży jest ubezpieczenie autocasco oraz assistance. W przypadku jeżeli pojazd zostanie uszkodzony w wyniku wypadku lub zdarzeń losowych albo zostanie skradziony, odszkodowanie zostanie wypłacone właśnie z polisy AC. Z kolei assistance daje gwarancję, iż przykładowo w przypadku awarii samochodu, przyjedzie pomoc drogowa.

A co jeżeli planowany jest wyjazd samochodem poza granicę Polski? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie we wszystkich krajach obowiązuje krajowe ubezpieczenie OC. Jeżeli tak jest, trzeba wyrobić u własnego ubezpieczyciela Zieloną Kartę. Natomiast jeżeli planowany będzie w kraju, w którym nie obowiązuje ani polskie OC ani Zielona Karta, niezbędne okaże się wtedy ubezpieczenie graniczne. Można je wtedy nabyć w momencie przekraczania granicy tego państwa.

Ważne jest także, aby przed wyjazdem za granicę, sprawdzić zakres ubezpieczeń AC oraz assistance. W jakich krajach obowiązuje ochrona oraz jakimi kwotami dysponuje się na wypadek holowania lub parkowania powypadkowego. Warto też wcześniej, zapoznać się z zapisami w polisie, jak postępować w razie wypadku.

Polecamy: Kredyt hipoteczny z dopłatą na energooszczędny dom

Twój dom

Czas urlopów to czas żniw dla złodziei. Aby nie martwić się podczas wyjazdów co się dzieje w domu, warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości, które ochroni nas nie tylko w przypadku kradzieży, ale także pozostałych  zdarzeń losowych. Przecież na urlop może wyjechać także roztargniony sąsiad, który zapomniał zakręcić wodę, w wyniku czego może zalać okoliczne mieszkania. Bycie nieuważnym działa także w drugą stronę. Jeśli nam zdarzy się zalać sąsiadów, ich towarzystwo może pociągnąć nas do odpowiedzialności. W takich wypadkach przydaje się ubezpieczenie OC, które często jest dodatkiem do ubezpieczeń nieruchomości. Wyjeżdżając na urlop warto pomyśleć nad takim pakietem.

Planowanie wakacji to nie tylko wybranie miejsca oraz spakowanie się do walizek. Ubezpieczenia są niezbędnym aspektem każdego wyjazdu i należy o nich pamiętać. Dodatkowo nie zaszkodzi pamiętać także o zamknięciu okien, dodatkowym zabezpieczeniu mieszkania na wypadek kradzieży, zakręceniu zaworów z wodą czy też włączeniu alarmu, jeśli taki posiadamy. Po co niepotrzebnie się martwić. Skoro wyjazd wakacyjny jest po to, aby odpocząć nie tylko fizycznie ale także psychicznie, to warto wyeliminować wszystkie możliwe zmartwienia.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA