reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Ubezpieczenie na wakacje, czyli jak spędzić urlop w spokoju

Ubezpieczenie na wakacje, czyli jak spędzić urlop w spokoju

Złamana noga, kradzież bagażu, stłuczka samochodu lub zniszczone mienie w mieszkaniu, mogą skutecznie pozbawić urlopowego nastroju i zmienić wyjazd marzeń w katastrofę. Receptą na spokojny sen jest odpowiednie zaplanowanie wszystkiego poprzez kupno polisy.

Zbliżają się miesiące urlopowe. Z pewnością wiele osób już mają zaplanowane wakacyjne wyjazdy. Z niecierpliwością wypatrują prognozy pogody w internecie. Myślami są już na leżakach, na plażach, w górach lub gdziekolwiek indziej, gdzie zaplanowali swój wyjazd. Jednak żeby urlop się udał i obył się bez zmartwień oraz stresu, ważna jest nie tylko pogoda.

Twoje Zdrowie

Jeżeli zakładamy spędzenie urlopu w kraju, to nie musimy się aż tak martwić o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Fakt, iż opłacamy składkę na ubezpieczenie zdrowotne w ramach obowiązkowego ubezpieczenia ZUS, już gwarantuje, że w razie problemów posiadamy dostęp do placówek medycznych na terenie całego kraju. Ale uwaga, niezbędnym może się okazać dowód ubezpieczenia np. druk RMUA lub odcinek renty. Lepiej taki dokument mieć przy sobie podczas wyjazdu. Można się też dowiedzieć, czy w ramach ubezpieczenia grupowego, jest także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taka polisa zapewni wypłatę świadczenia, na wypadek poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Inaczej wygląda kwestia ubezpieczenia jeśli planowany jest wyjazd za granicę. W tym wypadku zależne jest także czy urlop odbywa się w Unii Europejskiej  czy też poza jej granicami. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia ubezpieczenie właśnie w państwach Wspólnoty. Można ją otrzymać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i ważna jest przez dwa miesiące. Jeżeli jednak urlop planowany jest w innym miejscu na świecie, dodatkowe ubezpieczenie na wypadek kosztów leczenia jest mile widziane. Zawierając taką umowę trzeba zwrócić uwagę między innymi na górny limit odpowiedzialności ponoszonej przez ubezpieczyciela. Często zdarza się, że jest ona stosunkowo niska i niestety ubezpieczony musi dokładać z własnej kieszeni. Trzeba mieć też na uwadze, że w większości przypadków towarzystwo zwraca koszty leczenia w placówce za granicą. Jednak wcześniej sami musimy zapłacić za otrzymaną pomoc. To oznacza, że na taką ewentualność trzeba się przygotować finansowo. Ważne jest też, aby pamiętać, że taką dokumentację medyczną należy następnie przetłumaczyć na język angielskim, jeśli została wystawiona w innym języku.

Jeżeli wyjazd jest organizowany przez biuro podróży, to właśnie ono musi zadbać o takie ubezpieczenie. Najczęściej w zakresie zawartej umowy jest pokrycie kosztów leczenia za granicą, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz utrata lub zniszczenie bagażu. Jednak zdarza się, że ten zakres jest bardzo wąski. Stąd też często warto rozważyć, zawarcie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na okres wyjazdu.

Polecamy: Kredyt i polisa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama