REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie na wakacje, czyli jak spędzić urlop w spokoju

Andrzej Kowerdej
Urlop
Urlop
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Złamana noga, kradzież bagażu, stłuczka samochodu lub zniszczone mienie w mieszkaniu, mogą skutecznie pozbawić urlopowego nastroju i zmienić wyjazd marzeń w katastrofę. Receptą na spokojny sen jest odpowiednie zaplanowanie wszystkiego poprzez kupno polisy.

Zbliżają się miesiące urlopowe. Z pewnością wiele osób już mają zaplanowane wakacyjne wyjazdy. Z niecierpliwością wypatrują prognozy pogody w internecie. Myślami są już na leżakach, na plażach, w górach lub gdziekolwiek indziej, gdzie zaplanowali swój wyjazd. Jednak żeby urlop się udał i obył się bez zmartwień oraz stresu, ważna jest nie tylko pogoda.

REKLAMA

Twoje Zdrowie

REKLAMA

Jeżeli zakładamy spędzenie urlopu w kraju, to nie musimy się aż tak martwić o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Fakt, iż opłacamy składkę na ubezpieczenie zdrowotne w ramach obowiązkowego ubezpieczenia ZUS, już gwarantuje, że w razie problemów posiadamy dostęp do placówek medycznych na terenie całego kraju. Ale uwaga, niezbędnym może się okazać dowód ubezpieczenia np. druk RMUA lub odcinek renty. Lepiej taki dokument mieć przy sobie podczas wyjazdu. Można się też dowiedzieć, czy w ramach ubezpieczenia grupowego, jest także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taka polisa zapewni wypłatę świadczenia, na wypadek poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Inaczej wygląda kwestia ubezpieczenia jeśli planowany jest wyjazd za granicę. W tym wypadku zależne jest także czy urlop odbywa się w Unii Europejskiej  czy też poza jej granicami. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia ubezpieczenie właśnie w państwach Wspólnoty. Można ją otrzymać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i ważna jest przez dwa miesiące. Jeżeli jednak urlop planowany jest w innym miejscu na świecie, dodatkowe ubezpieczenie na wypadek kosztów leczenia jest mile widziane. Zawierając taką umowę trzeba zwrócić uwagę między innymi na górny limit odpowiedzialności ponoszonej przez ubezpieczyciela. Często zdarza się, że jest ona stosunkowo niska i niestety ubezpieczony musi dokładać z własnej kieszeni. Trzeba mieć też na uwadze, że w większości przypadków towarzystwo zwraca koszty leczenia w placówce za granicą. Jednak wcześniej sami musimy zapłacić za otrzymaną pomoc. To oznacza, że na taką ewentualność trzeba się przygotować finansowo. Ważne jest też, aby pamiętać, że taką dokumentację medyczną należy następnie przetłumaczyć na język angielskim, jeśli została wystawiona w innym języku.

Jeżeli wyjazd jest organizowany przez biuro podróży, to właśnie ono musi zadbać o takie ubezpieczenie. Najczęściej w zakresie zawartej umowy jest pokrycie kosztów leczenia za granicą, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz utrata lub zniszczenie bagażu. Jednak zdarza się, że ten zakres jest bardzo wąski. Stąd też często warto rozważyć, zawarcie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na okres wyjazdu.

Polecamy: Kredyt i polisa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Twój Samochód

REKLAMA

Zabezpieczeniem pojazdu w czasie podróży jest ubezpieczenie autocasco oraz assistance. W przypadku jeżeli pojazd zostanie uszkodzony w wyniku wypadku lub zdarzeń losowych albo zostanie skradziony, odszkodowanie zostanie wypłacone właśnie z polisy AC. Z kolei assistance daje gwarancję, iż przykładowo w przypadku awarii samochodu, przyjedzie pomoc drogowa.

A co jeżeli planowany jest wyjazd samochodem poza granicę Polski? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie we wszystkich krajach obowiązuje krajowe ubezpieczenie OC. Jeżeli tak jest, trzeba wyrobić u własnego ubezpieczyciela Zieloną Kartę. Natomiast jeżeli planowany będzie w kraju, w którym nie obowiązuje ani polskie OC ani Zielona Karta, niezbędne okaże się wtedy ubezpieczenie graniczne. Można je wtedy nabyć w momencie przekraczania granicy tego państwa.

Ważne jest także, aby przed wyjazdem za granicę, sprawdzić zakres ubezpieczeń AC oraz assistance. W jakich krajach obowiązuje ochrona oraz jakimi kwotami dysponuje się na wypadek holowania lub parkowania powypadkowego. Warto też wcześniej, zapoznać się z zapisami w polisie, jak postępować w razie wypadku.

Polecamy: Kredyt hipoteczny z dopłatą na energooszczędny dom

Twój dom

Czas urlopów to czas żniw dla złodziei. Aby nie martwić się podczas wyjazdów co się dzieje w domu, warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości, które ochroni nas nie tylko w przypadku kradzieży, ale także pozostałych  zdarzeń losowych. Przecież na urlop może wyjechać także roztargniony sąsiad, który zapomniał zakręcić wodę, w wyniku czego może zalać okoliczne mieszkania. Bycie nieuważnym działa także w drugą stronę. Jeśli nam zdarzy się zalać sąsiadów, ich towarzystwo może pociągnąć nas do odpowiedzialności. W takich wypadkach przydaje się ubezpieczenie OC, które często jest dodatkiem do ubezpieczeń nieruchomości. Wyjeżdżając na urlop warto pomyśleć nad takim pakietem.

Planowanie wakacji to nie tylko wybranie miejsca oraz spakowanie się do walizek. Ubezpieczenia są niezbędnym aspektem każdego wyjazdu i należy o nich pamiętać. Dodatkowo nie zaszkodzi pamiętać także o zamknięciu okien, dodatkowym zabezpieczeniu mieszkania na wypadek kradzieży, zakręceniu zaworów z wodą czy też włączeniu alarmu, jeśli taki posiadamy. Po co niepotrzebnie się martwić. Skoro wyjazd wakacyjny jest po to, aby odpocząć nie tylko fizycznie ale także psychicznie, to warto wyeliminować wszystkie możliwe zmartwienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA