REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa deweloperska 2012 - jak chroni kupującego?

Wojciech Zieliński
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa deweloperska 2012. Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości? Sprawdź, jak chroni cię nowa ustawa deweloperska.

Ustawa deweloperska 2012

Na przestrzeni naszego życia podejmujemy statystycznie kilka decyzji związanych z zakupem nieruchomości. Kończąc studia i znajdując pierwszą pracę, często decydujemy się na zakup pierwszego, niewielkiego mieszkania. To właśnie w nim, wiele osób decyduje się na budowanie rodziny. Jednak już pierwsze dziecko pokazuje nam, że przydałoby się coś większego. Zamiana mieszkania na większe wymaga po raz kolejny, odnalezienia interesującej oferty oraz dopasowania jej do  naszej sytuacji, indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych. Ale to jeszcze nie koniec. W końcu, kto z nas nie marzy o własnym domu i przynajmniej kawałku ogródka?

REKLAMA

Jak widać, zakup nieruchomości jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych, jaką przyjdzie podjąć w naszym życiu. Dlatego każda, powinna być nie tylko skrupulatnie przemyślana, ale także odpowiednio zabezpieczona. W tym może nam pomóc nowa ustawa deweloperska.

Polecamy: Ustawa deweloperska 2012 - nowe prawa kupujących

Co wprowadza ustawa deweloperska?

Nowa ustawa deweloperska weszła w życie niedawno, 29 kwietnia 2012, wprowadzając kilka istotnych zmian, które przede wszystkim mają chronić interesy nabywcy nieruchomości. Skupia się na trzech podstawowych kwestiach – umowie deweloperskiej, rachunku powierniczym oraz prospekcie informacyjnym.

Nowa forma umowy

Ustawa definiuje jednoznacznie, że umowa z deweloperem nabiera formy szczególnej. To oznacza, że będzie zawierana w formie aktu notarialnego. Co to daje klientowi? Przede wszystkim, jeśli dojdzie do sytuacji, w której deweloper będzie starał się uchylić od przeniesienia prawa własności na kupującego, ten będzie mógł dochodzić swoich praw w sądzie. Koszty związane z zawarciem umowy w postaci aktu notarialnego będą po połowie ponosić deweloper oraz nabywca nieruchomości. To jednak nie jedyna zmiana dotycząca umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa dopuszcza możliwość odstąpienia nabywcy od umowy w przypadku, jeśli deweloper nie będzie się wywiązywał z jej postanowień, np. nie będzie dotrzymywał harmonogramu budowy.

Polecamy: Ustawa deweloperska przyspieszyła inwestycje

Utrata środków – największa obawa nabywcy

REKLAMA

Utrata środków wpłaconych na poczet nowej nieruchomości stanowiła dotychczas jedną z większych obaw nabywców. W końcu mogło dojść do sytuacji, w której deweloper okazałby się nieuczciwy lub po prostu ogłosił upadłość. Tu ustawa wprowadza jedno podstawowe zabezpieczenie – rachunek powierniczy. Rachunek powierniczy, na który klienci będą wpłacać należności, musi zostać obowiązkowo założony przez dewelopera. Występuje w formie otwartej i zamkniętej. Forma otwarta powoduje, że deweloper otrzymuje pieniądze stopniowo.

Wraz z postępem i ukończeniem kolejnych etapów inwestycji, bank będzie udostępniał deweloperowi określoną część wpłaconych przez nas środków. Forma zamknięta powoduje natomiast, że deweloper otrzyma całość naszych środków po zakończeniu inwestycji.

Jak widać zatem, rachunek powierniczy jest bezpieczny zarówno dla jednej jak i drugiej strony transakcji. Deweloper ma pewność, że jeśli wywiąże się z postanowień umowy, otrzyma nasze pieniądze. My mamy natomiast pewność, że jeśli deweloper nie ukończy inwestycji, otrzymamy zwrot naszych środków z rachunku powierniczego.

Prospekt informacyjny, czyli lepiej poinformowany klient

Trzecią niezwykle istotną zmianą jest wprowadzenie tzw. prospektu informacyjnego. Deweloper ma obowiązek dostarczyć nam go przed zawarciem umowy. Prospekt powinien składać się z części ogólnej i indywidualnej. Ta pierwsza dostarczy nam dokładnych informacji o sytuacji prawnej i finansowej danej spółki, oraz planowanej przez nią inwestycji. Deweloper powinien dostarczyć nam opis inwestycji, informacje o sposobie jej finansowania, harmonogramie prac budowlanych i planowanych w pobliżu inwestycjach, co z kolei pomoże nabywcy w ustaleniu jak będzie w przyszłości wyglądało otoczenie. Cześć indywidualna natomiast to fakty dotyczące konkretnego lokalu. Warto podkreślić, że za niedopełnienie przez dewelopera obowiązku przedstawienia nabywcy prospektu, grożą mu surowe sankcje.

Polecamy: Ilu cudzoziemców kupuje polskie nieruchomości?

Klient może spać spokojnie

Nowa ustawa deweloperska wprowadza wiele pozytywnych zmian, które powodują, że klient może się czuć lepiej chroniony w przypadku zakupu nieruchomości. Jest tylko jeden minus – bezpieczeństwo będzie klienta kosztować trochę więcej niż dotychczas. Ustawa reguluje, że koszty umowy notarialnej będą ponoszone po połowie. Niestety nie informuje nas już o tym, kto będzie płacił za rachunek powierniczy oraz opracowywanie prospektów informacyjnych. Możemy się zatem spodziewać, że deweloperzy scedują te koszty na nas. Pamiętajmy jednak, że to nadal niewielkie obciążenie, za duże poczucie bezpieczeństwa, które zapewniają nam zmiany.

Wojciech Zieliński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA