Ustawa deweloperska 2012 - jak chroni kupującego?
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa deweloperska 2012
Na przestrzeni naszego życia podejmujemy statystycznie kilka decyzji związanych z zakupem nieruchomości. Kończąc studia i znajdując pierwszą pracę, często decydujemy się na zakup pierwszego, niewielkiego mieszkania. To właśnie w nim, wiele osób decyduje się na budowanie rodziny. Jednak już pierwsze dziecko pokazuje nam, że przydałoby się coś większego. Zamiana mieszkania na większe wymaga po raz kolejny, odnalezienia interesującej oferty oraz dopasowania jej do naszej sytuacji, indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych. Ale to jeszcze nie koniec. W końcu, kto z nas nie marzy o własnym domu i przynajmniej kawałku ogródka?
REKLAMA
Jak widać, zakup nieruchomości jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych, jaką przyjdzie podjąć w naszym życiu. Dlatego każda, powinna być nie tylko skrupulatnie przemyślana, ale także odpowiednio zabezpieczona. W tym może nam pomóc nowa ustawa deweloperska.
Polecamy: Ustawa deweloperska 2012 - nowe prawa kupujących
Co wprowadza ustawa deweloperska?
Nowa ustawa deweloperska weszła w życie niedawno, 29 kwietnia 2012, wprowadzając kilka istotnych zmian, które przede wszystkim mają chronić interesy nabywcy nieruchomości. Skupia się na trzech podstawowych kwestiach – umowie deweloperskiej, rachunku powierniczym oraz prospekcie informacyjnym.
Nowa forma umowy
Ustawa definiuje jednoznacznie, że umowa z deweloperem nabiera formy szczególnej. To oznacza, że będzie zawierana w formie aktu notarialnego. Co to daje klientowi? Przede wszystkim, jeśli dojdzie do sytuacji, w której deweloper będzie starał się uchylić od przeniesienia prawa własności na kupującego, ten będzie mógł dochodzić swoich praw w sądzie. Koszty związane z zawarciem umowy w postaci aktu notarialnego będą po połowie ponosić deweloper oraz nabywca nieruchomości. To jednak nie jedyna zmiana dotycząca umowy.
Ustawa dopuszcza możliwość odstąpienia nabywcy od umowy w przypadku, jeśli deweloper nie będzie się wywiązywał z jej postanowień, np. nie będzie dotrzymywał harmonogramu budowy.
Polecamy: Ustawa deweloperska przyspieszyła inwestycje
Utrata środków – największa obawa nabywcy
REKLAMA
Utrata środków wpłaconych na poczet nowej nieruchomości stanowiła dotychczas jedną z większych obaw nabywców. W końcu mogło dojść do sytuacji, w której deweloper okazałby się nieuczciwy lub po prostu ogłosił upadłość. Tu ustawa wprowadza jedno podstawowe zabezpieczenie – rachunek powierniczy. Rachunek powierniczy, na który klienci będą wpłacać należności, musi zostać obowiązkowo założony przez dewelopera. Występuje w formie otwartej i zamkniętej. Forma otwarta powoduje, że deweloper otrzymuje pieniądze stopniowo.
Wraz z postępem i ukończeniem kolejnych etapów inwestycji, bank będzie udostępniał deweloperowi określoną część wpłaconych przez nas środków. Forma zamknięta powoduje natomiast, że deweloper otrzyma całość naszych środków po zakończeniu inwestycji.
Jak widać zatem, rachunek powierniczy jest bezpieczny zarówno dla jednej jak i drugiej strony transakcji. Deweloper ma pewność, że jeśli wywiąże się z postanowień umowy, otrzyma nasze pieniądze. My mamy natomiast pewność, że jeśli deweloper nie ukończy inwestycji, otrzymamy zwrot naszych środków z rachunku powierniczego.
Prospekt informacyjny, czyli lepiej poinformowany klient
Trzecią niezwykle istotną zmianą jest wprowadzenie tzw. prospektu informacyjnego. Deweloper ma obowiązek dostarczyć nam go przed zawarciem umowy. Prospekt powinien składać się z części ogólnej i indywidualnej. Ta pierwsza dostarczy nam dokładnych informacji o sytuacji prawnej i finansowej danej spółki, oraz planowanej przez nią inwestycji. Deweloper powinien dostarczyć nam opis inwestycji, informacje o sposobie jej finansowania, harmonogramie prac budowlanych i planowanych w pobliżu inwestycjach, co z kolei pomoże nabywcy w ustaleniu jak będzie w przyszłości wyglądało otoczenie. Cześć indywidualna natomiast to fakty dotyczące konkretnego lokalu. Warto podkreślić, że za niedopełnienie przez dewelopera obowiązku przedstawienia nabywcy prospektu, grożą mu surowe sankcje.
Polecamy: Ilu cudzoziemców kupuje polskie nieruchomości?
Klient może spać spokojnie
Nowa ustawa deweloperska wprowadza wiele pozytywnych zmian, które powodują, że klient może się czuć lepiej chroniony w przypadku zakupu nieruchomości. Jest tylko jeden minus – bezpieczeństwo będzie klienta kosztować trochę więcej niż dotychczas. Ustawa reguluje, że koszty umowy notarialnej będą ponoszone po połowie. Niestety nie informuje nas już o tym, kto będzie płacił za rachunek powierniczy oraz opracowywanie prospektów informacyjnych. Możemy się zatem spodziewać, że deweloperzy scedują te koszty na nas. Pamiętajmy jednak, że to nadal niewielkie obciążenie, za duże poczucie bezpieczeństwa, które zapewniają nam zmiany.
Wojciech Zieliński
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA