REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa deweloperska 2012 - jak chroni kupującego?

Wojciech Zieliński
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa deweloperska 2012. Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości? Sprawdź, jak chroni cię nowa ustawa deweloperska.

Ustawa deweloperska 2012

Na przestrzeni naszego życia podejmujemy statystycznie kilka decyzji związanych z zakupem nieruchomości. Kończąc studia i znajdując pierwszą pracę, często decydujemy się na zakup pierwszego, niewielkiego mieszkania. To właśnie w nim, wiele osób decyduje się na budowanie rodziny. Jednak już pierwsze dziecko pokazuje nam, że przydałoby się coś większego. Zamiana mieszkania na większe wymaga po raz kolejny, odnalezienia interesującej oferty oraz dopasowania jej do  naszej sytuacji, indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych. Ale to jeszcze nie koniec. W końcu, kto z nas nie marzy o własnym domu i przynajmniej kawałku ogródka?

REKLAMA

Jak widać, zakup nieruchomości jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych, jaką przyjdzie podjąć w naszym życiu. Dlatego każda, powinna być nie tylko skrupulatnie przemyślana, ale także odpowiednio zabezpieczona. W tym może nam pomóc nowa ustawa deweloperska.

Polecamy: Ustawa deweloperska 2012 - nowe prawa kupujących

Co wprowadza ustawa deweloperska?

Nowa ustawa deweloperska weszła w życie niedawno, 29 kwietnia 2012, wprowadzając kilka istotnych zmian, które przede wszystkim mają chronić interesy nabywcy nieruchomości. Skupia się na trzech podstawowych kwestiach – umowie deweloperskiej, rachunku powierniczym oraz prospekcie informacyjnym.

Nowa forma umowy

Ustawa definiuje jednoznacznie, że umowa z deweloperem nabiera formy szczególnej. To oznacza, że będzie zawierana w formie aktu notarialnego. Co to daje klientowi? Przede wszystkim, jeśli dojdzie do sytuacji, w której deweloper będzie starał się uchylić od przeniesienia prawa własności na kupującego, ten będzie mógł dochodzić swoich praw w sądzie. Koszty związane z zawarciem umowy w postaci aktu notarialnego będą po połowie ponosić deweloper oraz nabywca nieruchomości. To jednak nie jedyna zmiana dotycząca umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa dopuszcza możliwość odstąpienia nabywcy od umowy w przypadku, jeśli deweloper nie będzie się wywiązywał z jej postanowień, np. nie będzie dotrzymywał harmonogramu budowy.

Polecamy: Ustawa deweloperska przyspieszyła inwestycje

Utrata środków – największa obawa nabywcy

REKLAMA

Utrata środków wpłaconych na poczet nowej nieruchomości stanowiła dotychczas jedną z większych obaw nabywców. W końcu mogło dojść do sytuacji, w której deweloper okazałby się nieuczciwy lub po prostu ogłosił upadłość. Tu ustawa wprowadza jedno podstawowe zabezpieczenie – rachunek powierniczy. Rachunek powierniczy, na który klienci będą wpłacać należności, musi zostać obowiązkowo założony przez dewelopera. Występuje w formie otwartej i zamkniętej. Forma otwarta powoduje, że deweloper otrzymuje pieniądze stopniowo.

Wraz z postępem i ukończeniem kolejnych etapów inwestycji, bank będzie udostępniał deweloperowi określoną część wpłaconych przez nas środków. Forma zamknięta powoduje natomiast, że deweloper otrzyma całość naszych środków po zakończeniu inwestycji.

Jak widać zatem, rachunek powierniczy jest bezpieczny zarówno dla jednej jak i drugiej strony transakcji. Deweloper ma pewność, że jeśli wywiąże się z postanowień umowy, otrzyma nasze pieniądze. My mamy natomiast pewność, że jeśli deweloper nie ukończy inwestycji, otrzymamy zwrot naszych środków z rachunku powierniczego.

Prospekt informacyjny, czyli lepiej poinformowany klient

Trzecią niezwykle istotną zmianą jest wprowadzenie tzw. prospektu informacyjnego. Deweloper ma obowiązek dostarczyć nam go przed zawarciem umowy. Prospekt powinien składać się z części ogólnej i indywidualnej. Ta pierwsza dostarczy nam dokładnych informacji o sytuacji prawnej i finansowej danej spółki, oraz planowanej przez nią inwestycji. Deweloper powinien dostarczyć nam opis inwestycji, informacje o sposobie jej finansowania, harmonogramie prac budowlanych i planowanych w pobliżu inwestycjach, co z kolei pomoże nabywcy w ustaleniu jak będzie w przyszłości wyglądało otoczenie. Cześć indywidualna natomiast to fakty dotyczące konkretnego lokalu. Warto podkreślić, że za niedopełnienie przez dewelopera obowiązku przedstawienia nabywcy prospektu, grożą mu surowe sankcje.

Polecamy: Ilu cudzoziemców kupuje polskie nieruchomości?

Klient może spać spokojnie

Nowa ustawa deweloperska wprowadza wiele pozytywnych zmian, które powodują, że klient może się czuć lepiej chroniony w przypadku zakupu nieruchomości. Jest tylko jeden minus – bezpieczeństwo będzie klienta kosztować trochę więcej niż dotychczas. Ustawa reguluje, że koszty umowy notarialnej będą ponoszone po połowie. Niestety nie informuje nas już o tym, kto będzie płacił za rachunek powierniczy oraz opracowywanie prospektów informacyjnych. Możemy się zatem spodziewać, że deweloperzy scedują te koszty na nas. Pamiętajmy jednak, że to nadal niewielkie obciążenie, za duże poczucie bezpieczeństwa, które zapewniają nam zmiany.

Wojciech Zieliński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA