REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa deweloperska przyspieszyła inwestycje

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Budowa
Budowa

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy w ubiegłym miesiącu oddali o 90 proc. więcej mieszkań niż rok temu. Wydano mniej pozwoleń na budowę i spadła dynamika nowych inwestycji.

Po raz pierwszy od czterech miesięcy widoczne jest ograniczanie chęci do rozpoczynania nowych inwestycji – wynika z opublikowanych dziś danych GUS o wynikach budownictwa mieszkaniowego w marcu. Względem analogicznego okresu przed rokiem o 36,9% wzrosła liczba mieszkań oddawanych do użytkowania, ale spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz liczba mieszkań, na których budowę zostały wydane pozwolenia. W trzecim miesiącu roku były one odpowiednio o 2,4%, oraz 18,7% niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem.

REKLAMA

Deweloperzy ścigają się z ustawodawcą

REKLAMA

Na tym tle pozytywnie wyróżniają się firmy budujące mieszkania. Aż o 89,3% (r/r) wzrosła w marcu liczba mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. Wyższa była też liczba rozpoczynanych przez nich budów (o 5,8% r/r). Regres jest natomiast widoczny w zakresie nowych pozwoleń na budowę. Deweloperzy otrzymali w marcu br. decyzje administracyjne pozwalające na budowę o 20% mniejszej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Co prawda marzec jest ostatnim miesiącem sezonowego zahamowania w tym obszarze (w pierwszym kwartale pozwoleń wydaje się przeważnie kilkanaście procent mniej niż średnio w całym roku), ale sezonowością nie można tłumaczyć zmian w ujęciu rocznym. Idąc jednak dalej – deweloperzy mogą obecnie koncentrować się na rozpoczęciu jak największej liczby nowych inwestycji, a nie wielomiesięcznym procesie otrzymywania pozwoleń na budowę. Firmom budującym mieszkania może bowiem zależeć na tym, aby zdążyć z rozpoczęciem projektu jeszcze prze końcem kwietnia. Przypomnijmy, że 29 kwietnia w życie wchodzi ustawa nakładająca na firmy budujące mieszkania nowe obowiązki.

Wpływu tego aktu prawnego na wyniki budownictwa mieszkaniowego można też doszukiwać się w marcowych informacjach o liczbie rozpoczynanych budów. W trzecim miesiącu roku motorem napędowym w tej kategorii byli głównie deweloperzy. W tym czasie rozpoczęli oni budowę o 5,8% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. 55,3-proc. progres jest także widoczny w przypadku porównania najnowszych danych do tych sprzed miesiąca. W pierwszym kwartale bieżącego roku deweloperzy rozpoczęli już budowę 15,2 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 15,2% względem analogicznego okresu przed rokiem.

Marcowe zagregowane dane dla wszystkich grup inwestorów budujących mieszkania względem analogicznego okresu przed rokiem pokazują spadek liczby rozpoczętych inwestycji o 2,4%. Z drugiej strony względem wyniku sprzed miesiąca progres osiągnął pułap aż 116,6%. Ta liczba może być jednak wynikiem niskiej bazy. W lutym inwestorzy indywidualni rozpoczęli bowiem relatywnie niewiele budów. Reasumując w marcu rozpoczęto budowę 16,9 tys. nowych nieruchomości. Jest to dobry wynik, biorąc pod uwagę, że średnia dla ostatnich 12 miesięcy to 13,6 tysięcy.

Polecamy: Mieszkania sprzedają się najszybciej wiosną

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycje do realizacji

REKLAMA

W marcu liczba mieszkań oddanych do użytkowania (12,6 tys. sztuk) była wyższa niż przed miesiącem (o 3,8%), jak i względem analogicznego okresu przed rokiem (aż o 36,9%). Cieszyć może też fakt, że marcowy wynik jest lepszy niż średnia z ostatnich 12 miesięcy, kiedy to oddawano do użytkowania przeciętnie 11,6 tys. mieszkań.

Nie do przecenienia, na poprawę wyników w omawianym obszarze, jest wpływ wyniku deweloperów. Zgodnie z danymi GUS w marcu oddali oni do użytkowania 5 tys. lokali, czyli o 89,3% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wynik ten wpisuje się w widoczny od kilku miesięcy trend. Jest to efekt kończących się budów, których rozpoczęcie przypada na pierwszą falę pokryzysowego ożywienia.

Polecamy: Wynajem mieszkania kibicom na EURO 2012 - lepiej się ubezpiecz

Mniej pozwoleń

Spory spadek widoczny jest natomiast w obszarze liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia. Jest to miara o najbardziej prognostycznym charakterze z poruszanych przez GUS w dzisiejszej publikacji. Wydane pozwolenia nie muszą bowiem przełożyć się na faktycznie rozpoczęte budowy, a tym bardziej na powstanie nowych nieruchomości. Pozwoleń wydano w marcu o 18,7% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W sumie było ich w trzecim miesiącu 2012 roku 14,2 tysięcy. Największą w tej kategorii dynamikę wzrostu notują spółdzielnie. Otrzymały one w marcu 2012 roku pozwolenia na budowę aż o 71,9% mniejszej liczby mieszkań niż w trzecim miesiącu 2011 roku. Wynik ten, choć spory, nie musi jednak świadczyć o diametralnych zmianach w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Wyniki działalności spółdzielni są bowiem bardzo nieregularne, co wynika z niewielkiej skali ich działalności na omawianym polu.

Spore bo nawet 20-proc. (r/r) spadki zanotowali też w marcu deweloperzy i inwestorzy indywidualni. W marcu otrzymali oni pozwolenia na budowę odpowiednio 5,7 oraz 8,2 tys. mieszkań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA