REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wpływ ustawy deweloperskiej na rynek mieszkaniowy

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Luty był rekordowym miesiącem na rynku mieszkaniowym. Fot. Fotolia
Luty był rekordowym miesiącem na rynku mieszkaniowym. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy śpieszą się z budową mieszkań. Wynika to stąd, że chcą zdążyć z oddaniem mieszkania do sprzedaży, zanim wejdzie w życie tzw. ustawa deweloperska. Nie zależy im jednak na ukończeniu lokali mieszkaniowych…

W lutym oddano do użytkowania łącznie blisko 12,1 tys. mieszkań – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jak na pojedynczy miesiąc to dużo, ale bardziej interesujące wydaje się to, że jest to rekordowy wynik jak na luty – od 1991 roku tylko raz, w 2008 roku, zdarzyło się, że liczba oddanych lokali w lutym przekroczyła 10 tys.

REKLAMA

REKLAMA

Taki wynik – i to pomimo niesprzyjającej aury – trzeba wiązać z faktem zbliżającego się wejścia w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, nazywanej potocznie ustawą deweloperską, która otaczając większą ochroną nabywców, nakłada więcej obowiązków na inwestorów. Dotyczyć to będzie wszystkich mieszkań, które zostaną wprowadzone do sprzedaży po 28 kwietnia br.

Deweloperom zależy więc, aby jak najwięcej mieszkań nie zostało objętych nowymi przepisami. I prawdopodobnie właśnie dlatego w ciągu dwóch pierwszych miesięcy br. oddali do użytkowania ponad 8,5 tys. lokali – o 3 tys., czyli 54 proc. więcej niż przed rokiem.

Przeczytaj także: W jaką nieruchomość zainwestować milion złotych?

W preferowanym przez ekspertów ujęciu 12-miesięcznym, liczba oddanych do użytkowania lokali wyniosła 136,6 tys. sztuk, o 3,8 proc. więcej niż rok wcześniej. To wynik najlepszy od listopada 2010 roku, ale warto podkreślić, że jest to cały czas mniej od średniej, którą dla ostatnich czterech lat podliczono na 148,1 tys. lokali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wizja rychłego wejścia w życie przepisów nowej ustawy rzutuje zresztą nie tylko na samą liczbę oddawanych lokali, ale także na liczbę mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz na liczbę wydanych pozwoleń.

W skali 12 miesięcy liczba rozpoczętych inwestycji, jeśli chodzi o liczbę lokali mieszkalnych, przekroczyła 163 tys. W porównaniu z analogicznym wcześniejszym okresem to 1,45 proc. więcej. Jest to co prawda najwięcej od lutego 2009 roku, jednak trzeba zauważyć, że dynamika wzrostu nie wydaje się szczególnie duża.

Zdecydowane przyspieszenie widać za to w liczbie wydanych pozwoleń. W ostatnich 12 miesiącach ich liczba wyniosła już ponad 188,3 tys., co oznacza roczną dynamikę wzrostu na poziomie 8,8 proc. A wszystko za sprawą praktycznie wyłącznie deweloperów. W tym okresie wystarali się oni o pozwolenia na budowę ponad 86 tys. mieszkań, czyli o ponad 18,5 tys. lub 27,5 proc. więcej niż w roku wcześniejszym.

W każdym z pozostałych segmentów rynku – spółdzielczym, indywidualnym i pozostałych – deweloperze odnotowaliśmy spadek.

Wpływ ustawy deweloperskiej na rynek mieszkaniowy

REKLAMA

Za zdecydowanym przyspieszeniem w liczbie oddawanych lokali oraz uzyskiwanych pozwoleń, zwłaszcza w segmencie mieszkań przeznaczonych na sprzedaż bądź wynajem, kryje się najpewniej chęć zdążenia przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Spod obowiązywania jej przepisów, nakładających większe restrykcje na deweloperów, wyłączone będą wszystkie mieszkania, które zostaną wprowadzone do sprzedaży przed 28 kwietnia.

Deweloperzy dążą więc do tego, aby wystartować ze sprzedażą jak największej ich liczby, a do tego potrzebują uzyskać pozwolenie na budowę. Prawdopodobnie właśnie dlatego obserwujemy znaczący wzrost liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania i wydawanych pozwoleń, zaś pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji – już nie.

Polecamy serwis: Kredyty

Nie można zapominać, że w deweloperzy cały czas mają w sprzedaży znaczną pulę lokali, z czego sporo to mieszkania gotowe. Zależy im więc teraz na uzyskaniu pozwoleń, ale z rozpoczynaniem nowych inwestycji już tak się nie spieszą, czekając najprawdopodobniej na poprawę koniunktury na rynku.

Jeśli tak jest w istocie, to kolejne dwa miesiące powinny przynieść dalszy wzrost wydawanych pozwoleń. Liczba oddawanych lokali także powinna rosnąć, natomiast pod względem rozpoczynanych inwestycji możemy obserwować pewnego rodzaju stabilizację. Będziemy mieć do czynienia z licznymi mieszkaniami wprowadzonymi do sprzedaży.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA