REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wpływ ustawy deweloperskiej na rynek mieszkaniowy

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Luty był rekordowym miesiącem na rynku mieszkaniowym. Fot. Fotolia
Luty był rekordowym miesiącem na rynku mieszkaniowym. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy śpieszą się z budową mieszkań. Wynika to stąd, że chcą zdążyć z oddaniem mieszkania do sprzedaży, zanim wejdzie w życie tzw. ustawa deweloperska. Nie zależy im jednak na ukończeniu lokali mieszkaniowych…

W lutym oddano do użytkowania łącznie blisko 12,1 tys. mieszkań – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jak na pojedynczy miesiąc to dużo, ale bardziej interesujące wydaje się to, że jest to rekordowy wynik jak na luty – od 1991 roku tylko raz, w 2008 roku, zdarzyło się, że liczba oddanych lokali w lutym przekroczyła 10 tys.

REKLAMA

REKLAMA

Taki wynik – i to pomimo niesprzyjającej aury – trzeba wiązać z faktem zbliżającego się wejścia w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, nazywanej potocznie ustawą deweloperską, która otaczając większą ochroną nabywców, nakłada więcej obowiązków na inwestorów. Dotyczyć to będzie wszystkich mieszkań, które zostaną wprowadzone do sprzedaży po 28 kwietnia br.

Deweloperom zależy więc, aby jak najwięcej mieszkań nie zostało objętych nowymi przepisami. I prawdopodobnie właśnie dlatego w ciągu dwóch pierwszych miesięcy br. oddali do użytkowania ponad 8,5 tys. lokali – o 3 tys., czyli 54 proc. więcej niż przed rokiem.

Przeczytaj także: W jaką nieruchomość zainwestować milion złotych?

W preferowanym przez ekspertów ujęciu 12-miesięcznym, liczba oddanych do użytkowania lokali wyniosła 136,6 tys. sztuk, o 3,8 proc. więcej niż rok wcześniej. To wynik najlepszy od listopada 2010 roku, ale warto podkreślić, że jest to cały czas mniej od średniej, którą dla ostatnich czterech lat podliczono na 148,1 tys. lokali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wizja rychłego wejścia w życie przepisów nowej ustawy rzutuje zresztą nie tylko na samą liczbę oddawanych lokali, ale także na liczbę mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz na liczbę wydanych pozwoleń.

W skali 12 miesięcy liczba rozpoczętych inwestycji, jeśli chodzi o liczbę lokali mieszkalnych, przekroczyła 163 tys. W porównaniu z analogicznym wcześniejszym okresem to 1,45 proc. więcej. Jest to co prawda najwięcej od lutego 2009 roku, jednak trzeba zauważyć, że dynamika wzrostu nie wydaje się szczególnie duża.

Zdecydowane przyspieszenie widać za to w liczbie wydanych pozwoleń. W ostatnich 12 miesiącach ich liczba wyniosła już ponad 188,3 tys., co oznacza roczną dynamikę wzrostu na poziomie 8,8 proc. A wszystko za sprawą praktycznie wyłącznie deweloperów. W tym okresie wystarali się oni o pozwolenia na budowę ponad 86 tys. mieszkań, czyli o ponad 18,5 tys. lub 27,5 proc. więcej niż w roku wcześniejszym.

W każdym z pozostałych segmentów rynku – spółdzielczym, indywidualnym i pozostałych – deweloperze odnotowaliśmy spadek.

Wpływ ustawy deweloperskiej na rynek mieszkaniowy

REKLAMA

Za zdecydowanym przyspieszeniem w liczbie oddawanych lokali oraz uzyskiwanych pozwoleń, zwłaszcza w segmencie mieszkań przeznaczonych na sprzedaż bądź wynajem, kryje się najpewniej chęć zdążenia przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Spod obowiązywania jej przepisów, nakładających większe restrykcje na deweloperów, wyłączone będą wszystkie mieszkania, które zostaną wprowadzone do sprzedaży przed 28 kwietnia.

Deweloperzy dążą więc do tego, aby wystartować ze sprzedażą jak największej ich liczby, a do tego potrzebują uzyskać pozwolenie na budowę. Prawdopodobnie właśnie dlatego obserwujemy znaczący wzrost liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania i wydawanych pozwoleń, zaś pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji – już nie.

Polecamy serwis: Kredyty

Nie można zapominać, że w deweloperzy cały czas mają w sprzedaży znaczną pulę lokali, z czego sporo to mieszkania gotowe. Zależy im więc teraz na uzyskaniu pozwoleń, ale z rozpoczynaniem nowych inwestycji już tak się nie spieszą, czekając najprawdopodobniej na poprawę koniunktury na rynku.

Jeśli tak jest w istocie, to kolejne dwa miesiące powinny przynieść dalszy wzrost wydawanych pozwoleń. Liczba oddawanych lokali także powinna rosnąć, natomiast pod względem rozpoczynanych inwestycji możemy obserwować pewnego rodzaju stabilizację. Będziemy mieć do czynienia z licznymi mieszkaniami wprowadzonymi do sprzedaży.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA