REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo złożyć wniosek o wpis do KW? – poradnik dla kredytobiorcy

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Częścią procesu kredytowego jest wpis do Księgi Wieczystej.
Częścią procesu kredytowego jest wpis do Księgi Wieczystej.

REKLAMA

REKLAMA

Wielu kredytobiorców najgorsze wspomnienie, związane z procesem kredytowym, wiąże z państwowymi jednostkami w postaci Sądów Wieczystoksięgowych. Błędne wypełnienie wniosków do sądu może wpłynąć na przedłużenie całego procesu kredytowego i zwiększenie poniesionych kosztów kredytowania.

Proces kredytowy, wbrew pozorom, nie kończy się na podpisaniu umowy kredytowej i uruchomieniu środków. Należy wykonać szereg obowiązkowych czynności, wynikających z umowy podpisanej z bankiem. Jedną z finalnych i najważniejszych dla wierzyciela i dłużnika jest ustanowienie zabezpieczenia, czyli wpisu hipoteki banku w dziale IV Księgi Wieczystej.

REKLAMA

REKLAMA

 W zależności od tego, z jakiego rynku nabywana jest nieruchomość, czynność ta występuje w różnym czasie. Dla rynku wtórnego – zawsze przed wypłatą środków z kredytu, a gdy jest to nieruchomość z rynku pierwotnego – najczęściej dopiero po wpłacie całości kwoty na rachunek developera. W przypadku inwestycji w budowie, wizyta w sądzie może być możliwa dopiero kilkanaście miesięcy od podpisania umowy kredytowej.

Aby dokonać takiego wpisu, kredytobiorca przede wszystkim musi być właścicielem nabywanej nieruchomości, czyli podpisać ze zbywcą Akt Notarialnego przeniesienia własności. Drugą rzeczą jest uzyskanie z banków odpowiednich dokumentów – oświadczenia o wpis hipoteki, a nierzadko również KRS oraz pełnomocnictw to reprezentowania banku przez osoby, wystawiające oświadczenie. Wymagalność dwóch ostatnich dokumentów zależy od sądu, w jakim składany będzie wniosek.

Dowiedz się także: Kiedy zgłosić się po kredyt hipoteczny?

Przy składaniu wniosku o wpis hipoteki, najczęściej pojawiającą się omyłką jest wpisanie nieprawidłowej daty. Podręcznikowym przykładem jest sytuacja, gdy na wydanym przez bank oświadczeniu o hipotece kredytobiorca wpisuje datę podpisania umowy kredytowej. Jest to tylko możliwe, gdy tego samego dnia zostanie podpisany Akt Notarialnej sprzedaży, gdyż oświadczenia można podpisać, posiadając nabywaną nieruchomość, która stanowi jednocześnie zabezpieczenie banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podobnie sytuacja ma się z wnioskiem do sądu. Data na wniosku nie może być wcześniejsza niż data Umowy Przyrzeczonej. W razie pomyłki wniosek w Sądzie zostanie automatycznie odrzucony. Informacja taka może zostać przekazana z dużym opóźnieniem, co grozi nie tyle wzrostem kosztów, ale również niedotrzymaniem terminów, zawartych w umowie kredytowej czy Akcie Notarialnym.

Jeśli umowa kredytowa została podpisana 14 marca, Akt Notarialny 19 marca, a wniosek i oświadczenie o hipotece w Sądzie zostanie złożony 21 marca, to na żadnym z tych dokumentów, data nie może być wcześniejsza niż 19 marca.

Gdy dokumenty dotyczące wpisu hipoteki są przygotowywane przez bank po dostarczeniu Aktu Notarialnego, taka sytuacja występuje rzadziej. Niemniej jednak należy uważać na kolejną rzecz, czyli złożenie podpisów przez wszystkich właścicieli nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie.
Przy współwłasności jeden właściciel może podpisać się tylko wówczas, gdy dysponuje notarialnym pełnomocnictwem do takiej czynności prawnej, jaką jest wpis w Księdze Wieczystej. Brak podpisów, podobnie jak pozostałe rozbieżności, powoduje odrzucenie wniosku.

Polecamy serwis: Kredyty

Przy rynku pierwotnym często powtarzającym się błędem jest nieprawidłowy zapis we wniosku numeru Księgi Wieczystej. Kredytobiorcy bardzo często mylą numer nowo założonej Księgi Wieczystej dla ich lokalu z numerem Księgi Wieczystej całej inwestycji dewelopera. W przypadku wystąpienia takiej pomyłki, nie tylko zostanie opóźniony wpis hipoteki banku, ale i może to przysporzyć problemów innym kupującym mieszkania w danej inwestycji.

Złożony błędnie wniosek zostanie zarejestrowany jako wzmianka w dziale IV Księgi Wieczystej dewelopera, co będzie widoczne przez inne banki, w których pozostali klienci inwestora ubiegają się o kredyty.

Najprostszym sposobem na uniknięcie błędu przy wpisie hipoteki jest zlecenie wszystkich czynności, związanych z Księgami Wieczystymi, notariuszowi, który sporządza Akt Notarialny sprzedaży nieruchomości. Oczywiście wiąże się to z dodatkową opłatą, naliczoną do taksy notarialnej. Trzeba się w tym momencie zastanowić, czy ważniejszy jest opłacony spokój ducha czy kolejna cegiełka własnego wkładu przy nabywaniu nieruchomości. Proces kredytowy jest żmudny i skomplikowany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA