REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo złożyć wniosek o wpis do KW? – poradnik dla kredytobiorcy

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Częścią procesu kredytowego jest wpis do Księgi Wieczystej.
Częścią procesu kredytowego jest wpis do Księgi Wieczystej.

REKLAMA

REKLAMA

Wielu kredytobiorców najgorsze wspomnienie, związane z procesem kredytowym, wiąże z państwowymi jednostkami w postaci Sądów Wieczystoksięgowych. Błędne wypełnienie wniosków do sądu może wpłynąć na przedłużenie całego procesu kredytowego i zwiększenie poniesionych kosztów kredytowania.

Proces kredytowy, wbrew pozorom, nie kończy się na podpisaniu umowy kredytowej i uruchomieniu środków. Należy wykonać szereg obowiązkowych czynności, wynikających z umowy podpisanej z bankiem. Jedną z finalnych i najważniejszych dla wierzyciela i dłużnika jest ustanowienie zabezpieczenia, czyli wpisu hipoteki banku w dziale IV Księgi Wieczystej.

REKLAMA

REKLAMA

 W zależności od tego, z jakiego rynku nabywana jest nieruchomość, czynność ta występuje w różnym czasie. Dla rynku wtórnego – zawsze przed wypłatą środków z kredytu, a gdy jest to nieruchomość z rynku pierwotnego – najczęściej dopiero po wpłacie całości kwoty na rachunek developera. W przypadku inwestycji w budowie, wizyta w sądzie może być możliwa dopiero kilkanaście miesięcy od podpisania umowy kredytowej.

Aby dokonać takiego wpisu, kredytobiorca przede wszystkim musi być właścicielem nabywanej nieruchomości, czyli podpisać ze zbywcą Akt Notarialnego przeniesienia własności. Drugą rzeczą jest uzyskanie z banków odpowiednich dokumentów – oświadczenia o wpis hipoteki, a nierzadko również KRS oraz pełnomocnictw to reprezentowania banku przez osoby, wystawiające oświadczenie. Wymagalność dwóch ostatnich dokumentów zależy od sądu, w jakim składany będzie wniosek.

Dowiedz się także: Kiedy zgłosić się po kredyt hipoteczny?

Przy składaniu wniosku o wpis hipoteki, najczęściej pojawiającą się omyłką jest wpisanie nieprawidłowej daty. Podręcznikowym przykładem jest sytuacja, gdy na wydanym przez bank oświadczeniu o hipotece kredytobiorca wpisuje datę podpisania umowy kredytowej. Jest to tylko możliwe, gdy tego samego dnia zostanie podpisany Akt Notarialnej sprzedaży, gdyż oświadczenia można podpisać, posiadając nabywaną nieruchomość, która stanowi jednocześnie zabezpieczenie banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podobnie sytuacja ma się z wnioskiem do sądu. Data na wniosku nie może być wcześniejsza niż data Umowy Przyrzeczonej. W razie pomyłki wniosek w Sądzie zostanie automatycznie odrzucony. Informacja taka może zostać przekazana z dużym opóźnieniem, co grozi nie tyle wzrostem kosztów, ale również niedotrzymaniem terminów, zawartych w umowie kredytowej czy Akcie Notarialnym.

Jeśli umowa kredytowa została podpisana 14 marca, Akt Notarialny 19 marca, a wniosek i oświadczenie o hipotece w Sądzie zostanie złożony 21 marca, to na żadnym z tych dokumentów, data nie może być wcześniejsza niż 19 marca.

Gdy dokumenty dotyczące wpisu hipoteki są przygotowywane przez bank po dostarczeniu Aktu Notarialnego, taka sytuacja występuje rzadziej. Niemniej jednak należy uważać na kolejną rzecz, czyli złożenie podpisów przez wszystkich właścicieli nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie.
Przy współwłasności jeden właściciel może podpisać się tylko wówczas, gdy dysponuje notarialnym pełnomocnictwem do takiej czynności prawnej, jaką jest wpis w Księdze Wieczystej. Brak podpisów, podobnie jak pozostałe rozbieżności, powoduje odrzucenie wniosku.

Polecamy serwis: Kredyty

Przy rynku pierwotnym często powtarzającym się błędem jest nieprawidłowy zapis we wniosku numeru Księgi Wieczystej. Kredytobiorcy bardzo często mylą numer nowo założonej Księgi Wieczystej dla ich lokalu z numerem Księgi Wieczystej całej inwestycji dewelopera. W przypadku wystąpienia takiej pomyłki, nie tylko zostanie opóźniony wpis hipoteki banku, ale i może to przysporzyć problemów innym kupującym mieszkania w danej inwestycji.

Złożony błędnie wniosek zostanie zarejestrowany jako wzmianka w dziale IV Księgi Wieczystej dewelopera, co będzie widoczne przez inne banki, w których pozostali klienci inwestora ubiegają się o kredyty.

Najprostszym sposobem na uniknięcie błędu przy wpisie hipoteki jest zlecenie wszystkich czynności, związanych z Księgami Wieczystymi, notariuszowi, który sporządza Akt Notarialny sprzedaży nieruchomości. Oczywiście wiąże się to z dodatkową opłatą, naliczoną do taksy notarialnej. Trzeba się w tym momencie zastanowić, czy ważniejszy jest opłacony spokój ducha czy kolejna cegiełka własnego wkładu przy nabywaniu nieruchomości. Proces kredytowy jest żmudny i skomplikowany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA