reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak prawidłowo złożyć wniosek o wpis do KW? – poradnik dla kredytobiorcy

Jak prawidłowo złożyć wniosek o wpis do KW? – poradnik dla kredytobiorcy

Wielu kredytobiorców najgorsze wspomnienie, związane z procesem kredytowym, wiąże z państwowymi jednostkami w postaci Sądów Wieczystoksięgowych. Błędne wypełnienie wniosków do sądu może wpłynąć na przedłużenie całego procesu kredytowego i zwiększenie poniesionych kosztów kredytowania.

Proces kredytowy, wbrew pozorom, nie kończy się na podpisaniu umowy kredytowej i uruchomieniu środków. Należy wykonać szereg obowiązkowych czynności, wynikających z umowy podpisanej z bankiem. Jedną z finalnych i najważniejszych dla wierzyciela i dłużnika jest ustanowienie zabezpieczenia, czyli wpisu hipoteki banku w dziale IV Księgi Wieczystej.

 W zależności od tego, z jakiego rynku nabywana jest nieruchomość, czynność ta występuje w różnym czasie. Dla rynku wtórnego – zawsze przed wypłatą środków z kredytu, a gdy jest to nieruchomość z rynku pierwotnego – najczęściej dopiero po wpłacie całości kwoty na rachunek developera. W przypadku inwestycji w budowie, wizyta w sądzie może być możliwa dopiero kilkanaście miesięcy od podpisania umowy kredytowej.

Aby dokonać takiego wpisu, kredytobiorca przede wszystkim musi być właścicielem nabywanej nieruchomości, czyli podpisać ze zbywcą Akt Notarialnego przeniesienia własności. Drugą rzeczą jest uzyskanie z banków odpowiednich dokumentów – oświadczenia o wpis hipoteki, a nierzadko również KRS oraz pełnomocnictw to reprezentowania banku przez osoby, wystawiające oświadczenie. Wymagalność dwóch ostatnich dokumentów zależy od sądu, w jakim składany będzie wniosek.

Dowiedz się także: Kiedy zgłosić się po kredyt hipoteczny?

Przy składaniu wniosku o wpis hipoteki, najczęściej pojawiającą się omyłką jest wpisanie nieprawidłowej daty. Podręcznikowym przykładem jest sytuacja, gdy na wydanym przez bank oświadczeniu o hipotece kredytobiorca wpisuje datę podpisania umowy kredytowej. Jest to tylko możliwe, gdy tego samego dnia zostanie podpisany Akt Notarialnej sprzedaży, gdyż oświadczenia można podpisać, posiadając nabywaną nieruchomość, która stanowi jednocześnie zabezpieczenie banku.

Podobnie sytuacja ma się z wnioskiem do sądu. Data na wniosku nie może być wcześniejsza niż data Umowy Przyrzeczonej. W razie pomyłki wniosek w Sądzie zostanie automatycznie odrzucony. Informacja taka może zostać przekazana z dużym opóźnieniem, co grozi nie tyle wzrostem kosztów, ale również niedotrzymaniem terminów, zawartych w umowie kredytowej czy Akcie Notarialnym.

Jeśli umowa kredytowa została podpisana 14 marca, Akt Notarialny 19 marca, a wniosek i oświadczenie o hipotece w Sądzie zostanie złożony 21 marca, to na żadnym z tych dokumentów, data nie może być wcześniejsza niż 19 marca.

Gdy dokumenty dotyczące wpisu hipoteki są przygotowywane przez bank po dostarczeniu Aktu Notarialnego, taka sytuacja występuje rzadziej. Niemniej jednak należy uważać na kolejną rzecz, czyli złożenie podpisów przez wszystkich właścicieli nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie.
Przy współwłasności jeden właściciel może podpisać się tylko wówczas, gdy dysponuje notarialnym pełnomocnictwem do takiej czynności prawnej, jaką jest wpis w Księdze Wieczystej. Brak podpisów, podobnie jak pozostałe rozbieżności, powoduje odrzucenie wniosku.

Polecamy serwis: Kredyty

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Częścią procesu kredytowego jest wpis do Księgi Wieczystej.
Częścią procesu kredytowego jest wpis do Księgi Wieczystej.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama