REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy zgłosić się po kredyt hipoteczny?

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
O kredyty hipoteczne najlepiej jest wnioskować z głową.
O kredyty hipoteczne najlepiej jest wnioskować z głową.

REKLAMA

REKLAMA

Przymierzając się do zakupu nieruchomości, osoby finansujące transakcję kredytem hipotecznym zazwyczaj zaczynają poszukiwania oferty tuż po podpisaniu umowy przedwstępnej ze sprzedającymi. Często okazuje się jednak, że złożony wcześniej podpis może przekreślić szansę na dobrą ofertę kredytu hipotecznego.

Zakup nieruchomości czy budowa domu to decyzja podejmowana często raz na cale życie. Przeprowadzenie takiej transakcji, w połączeniu z wnioskowaniem o kredyt hipoteczny, wymaga skoordynowania kilku działań i terminów. Dlatego też nie należy śpieszyć się z podpisywaniem jakichkolwiek umów, a tym bardziej – z wpłacaniem zadatków czy zaliczek na poczet zakupu.

REKLAMA

REKLAMA

Aby bez większych problemów przejść przez proces zakupu mieszkania, całą operację należy zacząć od sprawdzenia zdolności kredytowej. Jest to szczególnie istotne, gdy kupujący nie posiada wkładu własnego. W ten sposób można zorientować się, w jakim przedziale cenowym szukać mieszkania oraz stworzyć sobie pewien bufor bezpieczeństwa, aby w razie potrzeby mieć możliwość podwyższenia kwoty kredytu, np. na wykończenie czy remont nieruchomości.

Po znalezieniu nieruchomości w zasięgu zdolności kredytowej, dobrą praktyką jest zapoznanie się z draftem umowy przedwstępnej, oferowanej przez zbywcę. Gdy umowa jest niezrozumiała i zawiła dla kupującego, może on przekazać ją do analizy radcy prawnemu lub przedstawić w doradztwie kredytowym, jeżeli z takiego korzysta.

Niektóre firmy na rynku doradczym, gdy za ich pośrednictwem dobiera się ofertę kredytową, analizę umowy przeprowadzają bezpłatnie.

Można takiej firmie również zlecić przygotowanie umowy przedwstępnej. Warto wiedzieć, że umowy często (najczęściej przy transakcjach na rynku wtórnym) są oparte na wzorach znalezionych w Internecie i może w nich występować mnóstwo błędów, ponieważ nierzadko są napisane po prostu niedbale. Zdarza się to nawet przy dokumentach, przygotowywanych przez deweloperów przy zakupie na rynku pierwotnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Czy refinansować kredyt walutowy?

Podpisując umowę przedwstępną, należy pamiętać, że zawiera ona wiele istotnych zapisów, mających wpływ na proces kredytowy (np. terminy płatności, stan prawny nieruchomości, cena).

Banki posiadają własne procedury i wytyczne, które mogą kolidować z zapisami umowy i uniemożliwić pozyskanie środków na zakup. Szczególnie dotyczy to umów, zawieranych na rynku pierwotnym, gdzie zdarza się, że dana inwestycja nie jest akceptowana przez bank ze względu na stan zaawansowania budowy czy też sam deweloper znajduje się na tzw. czarnej liście danej instytucji.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Po dokładnym zapoznaniu się i podpisaniu umowy przedwstępnej z dużo większym spokojem zajmiemy się poszukiwaniem i porównywaniem ofert kilku banków.

REKLAMA

Szczególnym zagadnieniem przed podejściem do procesu kredytowego jest historia kredytowa. Jeżeli w przeszłości występowały problemy z systematycznością spłaty zobowiązań, należy zweryfikować, czy historia ta nie będzie przeszkodą w uzyskaniu kredytu. W tym celu pozyskuje się raport z Biura Informacji Kredytowych.
Raport BIK zawiera wszelkie informacje o obecnie spłacanych i przeszłych zobowiązaniach. Pozytywna historia w dużej mierze ułatwia staranie się o kredyt hipoteczny. Taki raport, podobnie jak draft umowy przedwstępnej, można przekazać doradcy, który będzie mógł nakreślić, jak przedstawia się historia wnioskodawcy oczami banku.

Gdy okaże się, że w raporcie takim występują zapisy niekorzystne, można udać się do specjalistycznej kancelarii czy doradztwa finansowego, które pomoże w usunięciu szkodliwych dla wnioskodawcy wpisów. Usługi takie są prowadzone przez wiele firm, z większą lub mniejszą skutecznością. W najlepszych z nich opłaty ponosi się jedynie w momencie skutecznej interwencji w raporcie kredytowym.

Jeżeli od samego początku wszystko dokładnie zaplanujemy i wykonamy bez zbędnego pośpiechu, może to znacząco wpłynąć na przebieg całego procesu kredytowego. Przy długookresowym produkcie, jakim jest kredyt hipoteczny, nie należy się spieszyć, ponieważ najczęściej kończy się to finalizacją w banku, gdzie wszystko działa bardzo szybko.

Lecz jak wiadomo, szybko znaczy również drogo… Bo gdzie człowiek się spieszy… Do kredytów hipotecznych warto podchodzić z odpowiednim dystansem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA