reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Do czego zobowiązuje nas umowa kredytowa?

Do czego zobowiązuje nas umowa kredytowa?

Ważnym składnikiem umów kredytowych są zapisy, dotyczące warunków, jakie kredytobiorca musi spełnić już po wypłacie kredytu. Często po opadnięciu emocji, związanych z zakupem mieszkania i uzyskaniem kredytu, zdarza się nam zapomnieć o okresowych obowiązkach wobec banku. A przecież ich niedopełnienie może skutkować nawet wypowiedzeniem umowy kredytowej.

  1. Najważniejsze przykazanie : „Regularnie spłacaj raty swojego kredytu”.

Z pozoru banał, ale od zastosowania się do tej reguły będą zależeć Twoje relacje z bankiem na przestrzeni całego okresu spłaty kredytu. Pozytywna historia kredytowa stanie się Twoim atutem w międzybankowym Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Zatem terminowe regulowanie zobowiązań wobec banku nie tylko pozwoli uniknąć problemów z instytucją, w której spłacasz kredyt, ale także zbuduje Twoją wiarygodność na przyszłość.

Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje życiowe, które uniemożliwią  czasową spłatę całości bądź części raty kredytowej. W takich przypadkach absolutnie nie należy czekać z założonymi rękami, aż bank sięgnie do arsenału swoich możliwości dyscyplinujących. Wbrew pozorom banki, to instytucje, z którymi można wypracować kompromis,  o ile odpowiednio wcześnie poinformuje się je o swoich problemach.

W problematycznych  okolicznościach można skorzystać z nadzwyczajnych wakacji kredytowych (przerw w spłacie rat kredytu), kosztem np. wydłużenia okresu kredytowego bądź też przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia.

Możliwości jest wiele, ale nawet najbardziej przyjaźnie nastawiony bank nie pomoże, jeśli kredytobiorca, zamiast rozmawiać o swoich problematach, wybierze drogę unikania kontaktu i pogrążania się w zaległościach.

Dowiedz się także: Co zrobić, kiedy kredyt hipoteczny jest zbyt niski?

  1. Obowiązki wynikające wprost z umowy kredytowej

Warunki te dotyczą głównie ustanowienia prawnego zabezpieczenia kredytu w postaci hipoteki na rzecz kredytującego banku, wpisywanej do Księgi Wieczystej nieruchomości, co stanowi przedmiot zabezpieczenia.

Jeśli mamy do czynienia z rynkiem wtórnym, to sprawa nie jest skomplikowana. Przy podpisywaniu umowy kredytowej bank wydaje kredytobiorcy oświadczenia o ustanowieniu hipoteki. Na ich podstawie należy złożyć, we właściwym sądzie, wniosek o ustanowienie hipoteki, a następnie kopię tego wniosku zanieść do banku.

Następnym krokiem (dopiero po otrzymaniu zawiadomienia z sądu o dokonanym wpisie hipoteki) będzie złożenie w banku prawomocnego  odpisu Księgi Wieczystej, potwierdzającego, że bank został  w niej skutecznie wpisany jako wierzyciel.

Analogicznie proces ten wygląda w przypadku rynku pierwotnego, z tym zastrzeżeniem, że zanim udamy się do sądu, musimy wybrać się do banku z aktem notarialnym kupna nieruchomości. Dopiero na jego podstawie instytucja finansowa w terminie ok. dwóch tygodni przygotuje oświadczenie o ustanowieniu hipoteki. Dalsze czynności będą identyczne jak w przypadku rynku wtórnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z umowami kredytowymi wiąże się wiele zapisów, których trzeba przestrzegać. Fot. Fotolia
Z umowami kredytowymi wiąże się wiele zapisów, których trzeba przestrzegać. Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama