-
Najważniejsze przykazanie : „Regularnie spłacaj raty swojego kredytu”.
Z pozoru banał, ale od zastosowania się do tej reguły będą zależeć Twoje relacje z bankiem na przestrzeni całego okresu spłaty kredytu. Pozytywna historia kredytowa stanie się Twoim atutem w międzybankowym Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Zatem terminowe regulowanie zobowiązań wobec banku nie tylko pozwoli uniknąć problemów z instytucją, w której spłacasz kredyt, ale także zbuduje Twoją wiarygodność na przyszłość.
Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje życiowe, które uniemożliwią czasową spłatę całości bądź części raty kredytowej. W takich przypadkach absolutnie nie należy czekać z założonymi rękami, aż bank sięgnie do arsenału swoich możliwości dyscyplinujących. Wbrew pozorom banki, to instytucje, z którymi można wypracować kompromis, o ile odpowiednio wcześnie poinformuje się je o swoich problemach.
reklama
reklama
W problematycznych okolicznościach można skorzystać z nadzwyczajnych wakacji kredytowych (przerw w spłacie rat kredytu), kosztem np. wydłużenia okresu kredytowego bądź też przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia.
Możliwości jest wiele, ale nawet najbardziej przyjaźnie nastawiony bank nie pomoże, jeśli kredytobiorca, zamiast rozmawiać o swoich problematach, wybierze drogę unikania kontaktu i pogrążania się w zaległościach.
Dowiedz się także: Co zrobić, kiedy kredyt hipoteczny jest zbyt niski?
-
Obowiązki wynikające wprost z umowy kredytowej
Warunki te dotyczą głównie ustanowienia prawnego zabezpieczenia kredytu w postaci hipoteki na rzecz kredytującego banku, wpisywanej do Księgi Wieczystej nieruchomości, co stanowi przedmiot zabezpieczenia.
Jeśli mamy do czynienia z rynkiem wtórnym, to sprawa nie jest skomplikowana. Przy podpisywaniu umowy kredytowej bank wydaje kredytobiorcy oświadczenia o ustanowieniu hipoteki. Na ich podstawie należy złożyć, we właściwym sądzie, wniosek o ustanowienie hipoteki, a następnie kopię tego wniosku zanieść do banku.
Następnym krokiem (dopiero po otrzymaniu zawiadomienia z sądu o dokonanym wpisie hipoteki) będzie złożenie w banku prawomocnego odpisu Księgi Wieczystej, potwierdzającego, że bank został w niej skutecznie wpisany jako wierzyciel.
Analogicznie proces ten wygląda w przypadku rynku pierwotnego, z tym zastrzeżeniem, że zanim udamy się do sądu, musimy wybrać się do banku z aktem notarialnym kupna nieruchomości. Dopiero na jego podstawie instytucja finansowa w terminie ok. dwóch tygodni przygotuje oświadczenie o ustanowieniu hipoteki. Dalsze czynności będą identyczne jak w przypadku rynku wtórnego.