reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Wynajem czy kredyt?

Wynajem czy kredyt?

Zakup mieszkania dla wielu osób jest marzeniem, celem. Szykują się do tej decyzji przez wiele lat. Proponując im przejściowo wynajem twierdzą, że wolą kupić mieszkanie, bo przecież lepiej płacić na swoje niż płacić komuś. Jednak czy faktycznie tak jest, czy nie jest to po prostu błędne myślenie? Kiedy w takim razie opłaca się bardziej wynajmować mieszkanie niż kupować na kredyt?

Kredyt hipoteczny

Jak wygląda konstrukcja kredytu hipotecznego? Każdy przecież wie, że płaci się ratę kredytu, na którą składa się rata kapitałowa oraz rata odsetkowa. Jednak nie każdy zauważa, że część odsetkowa to jest przecież nic innego jak zarobek dla banku. Czyli w rzeczywistości to i tak płacimy komuś za to, że mamy „własne” mieszkanie. No właśnie, co to znaczy własne? Czy to znaczy, że możemy z tym mieszkaniem zrobić, co tylko chcemy? Nie można zapomnieć, że ideą kredytu hipotecznego jest fakt, iż bank udziela pożyczki pod zabezpieczenie, jakim w tym wypadku jest hipoteka. Według przepisów Kodeksu Cywilnego hipoteka to rodzaj ograniczonego prawa rzeczowego. Jakie są tego konsekwencje? Przede wszystkim, jeżeli przestaniemy płacić ratę kredytową to bank może domagać się zwrotu całości długu. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie sprzedanie mieszkania i oddanie kapitału do instytucji finansowej.

Polecamy: Jak podnieść zdolność kredytową?

Wynajem

W przypadku wynajmu płacimy, co miesiąc określoną w umowie kwotę. Oczywiście płacimy właścicielowi mieszkania. Mieszkanie naturalnie nie jest nasze. To, dlaczego miałoby opłacać się wynajmować a nie zaciągać kredyt hipoteczny?

Jak pokazują realia rynkowe w większości przypadków płatność za wynajem są często o kilkaset złotych mniejsze niż płatności z tytułu raty odsetkowej, którą płacimy do banku. Czemu te dwie wartości zestawia się ze sobą? Gdyż w obu przypadkach te pieniądze idą de facto do kogoś innego. W pierwszym wypadku do właścicielki mieszkania, natomiast w drugim do banku. Tą różnicę można oszczędzić i przygotować się do tak poważnego zobowiązania jak kredyt hipoteczny.

Polecamy: Co zrobić, żeby kredyt hipoteczny był tańszy?

Oczywiście wiele osób stwierdzi, że i tak wolą płacić kredyt, bo wtedy mają poczucie, że to mieszkanie jest w większej części ich własnością niż to wynajmowane. Naturalnie to jest prawda. Przecież w wielu wypadkach zanim, na przykład wbije się gwóźdź w ścianę trzeba wcześniej skonsultować swoją decyzję z właścicielem. Natomiast w przypadku nieruchomości, do której posiadamy akt notarialny tego problemu nie będzie. Przedstawiony tutaj pogląd jest przedstawiony z czysto ekonomicznego punktu widzenia i w ten sposób należy go analizować. Nie zmienia to faktu, iż decyzja zakupu nieruchomości na kredyt jest decyzją na wiele lat i naprawdę trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Dobrym sprawdzeniem swoich możliwości jest właśnie wynajem.

Polecamy: Co warto wiedzieć o Rodzinie na Swoim?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama