reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Co warto wiedzieć o Rodzinie na Swoim?

Co warto wiedzieć o Rodzinie na Swoim?

Tylko do końca 2012 r. można dostać kredyt z Rodziną na Swoim. Kto ma szansę na dopłatę w ramach Rodziny na Swoim?

Banki udzieliły w sumie ponad 126,5 tys. kredytów mieszkaniowych w programie Rodzina na Swoim. Podana liczba to stan na wrzesień, według statystyk Banku Gospodarstwa Krajowego, czyli instytucji niejako zarządzającej budżetem kraju. To właśnie przez nią przez 8 lat od momentu uruchomienia kredytu wypłacane są dopłaty ze Skarbu Państwa. Stanowią one średnio ok. 40 proc. raty.

Liczba 126,5 tys. kredytów (na łączną kwotę ponad 23 mld złotych) pokazuje, na jaką skalę Polacy korzystali przez ostatnich 5 lat z Rodziny na Swoim. Niestety przyszły rok okaże się ostatnim, w którym zaistnieje szansa na dostanie takiej zapomogi. Eksperci finansowi przypominają, co należy zrobić, aby otrzymać kredyt preferencyjny. Nie będzie to proste, ponieważ nowe reguły programu, które weszły w życie kilka miesiący temu, wprowadziły ograniczenia dla kredytobiorców.

1. problem - znalezienie odpowiedniego lokalu

Jednym z „motorów”, napędzających Rodzinę na Swoim, była spora dostępność domów i mieszkań, objętych dopłatami. Aby otrzymywać dofinansowanie z BGK, wartość nieruchomości nie mogła przekraczać pewnego limitu - zmiennego co pół roku. Znajdował się on jednak na wystarczająco niskim poziomie, aby znalezienie odpowiedniego mieszkania nie stanowiło wielkiego problemu.

W Warszawie limit wynosił w II kwartale (i pierwszej połowie III kwartału) br. ponad 9,8 tys. zł za m2, wobec średniej ceny transakcyjnej  metra kwadratowego w Warszawie na poziomie ok. 8 tys. zł (dane za raportem AMRON-SARFiN).

Niestety wskutek zmian w ustawie, które weszły w życie 30 sierpnia br., w znacznym stopniu ograniczona została pula mieszkań, na zakup których można otrzymać kredyt w Rodzinie na Swoim. Z dnia na dzień dopuszczalna przez BGK cena nieruchomości spadła o 28,5 proc. w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego i aż o 43 proc. na rynku wtórnym.

W IV kwartale br. zatem w Warszawie cena nieruchomości od dewelopera nie może przekroczyć 6 435 zł, a mieszkania z drugiej ręki – 5 148 zł. To dramatycznie mało jak na stołeczne warunki. Sytuacja w całym kraju nie jest lepsza. Aktualnie więc nawet mieszkania na peryferiach miast nieczęsto skredytować można zobowiązaniem z pomocą państwa.

Jeśli ktoś chce jeszcze skorzystać z Rodziny na Swoim, pierwszym krokiem będzie zadanie sobie niewątpliwego wysiłku znalezienia nieruchomości w odpowiedniej cenie.

Niestety liczy się nie tylko cena za 1 m2, ale także powierzchnia mieszkania. I w tej materii są narzucone limity.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama