Jak wybrać firmę doradczą przy kredycie hipotecznym?
REKLAMA
REKLAMA
W doradztwie finansowym, jak każdej innej branży, firmy można podzielić na lepsze i gorsze. Ponieważ firm, świadczących tego typu usługi, występuje na rynku bardzo dużo, trudno jest ocenić jakość doradztwa bez dogłębnej analizy i porównania. Niemniej jednak istnieją wskaźniki, które w szybki i łatwy sposób umożliwią nam odsianie dobrych doradców od tych złych.
REKLAMA
Niezależność…
REKLAMA
Niezależność jest podstawową tak naprawdę cechą, która powinna być wyznacznikiem przy wyborze usługodawcy. W Polsce większość firm zrobiła z tego zwrotu niejako swoje hasło przewodnie, jednak w praktyce można wyróżnić dwa typy niezależności - kapitałową (właścicielem firmy nie jest bank, ani inna instytucja finansowa) i produktową (firma posiada w ofercie własne produkty).
Ocena niezależności może wydawać się utrudniona, jednak jeżeli wyraźnie widać, że doradca próbuje usilnie faworyzować jeden z produktów czy banków, niezależność takiej osoby można wykluczyć.
Dowiedz się także: Jak podnieść zdolność kredytową?
Doświadczenie i profesjonalizm…
Podobnie jak niezależność, również profesjonalizm bywa wysoko cenioną cechą firmy. Ponieważ w Polsce zawód doradcy finansowego nie został objęty żadnymi licencjami czy egzaminami, często zdarza się, że firmy rekrutują pracowników prosto z ulicy. Znacząca ich większość nie w związku z tym merytorycznego przygotowania, jak i nie posiada doświadczenia.
REKLAMA
Doradca finansowy, prezentujący godną zaufania firmę, powinien posiadać określoną wiedzę.
Firmy, szczególnie sieciowe, dużo większy nacisk kładą na szkolenia typowo sprzedażowe niż na solidny fundament merytoryczny doradcy. Aby uniknąć współpracy z taką firmą, nie należy bać się zadawać pytań.
Dobrze przygotowany merytorycznie doradca nie będzie miał problemu z odpowiedzią na większość poruszonych problemów i nie będzie próbował sprowadzić rozmowy na inne, nie merytoryczne tory. Także przedstawienie ewentualnych przeszkód czy problemów w danym banku i kroki wyprzedzające, mające na celu zapobiegnięcie im, świadczą o dużym doświadczeniu danego doradcy, czy też dobrym systemie szkoleń w danej firmie.
Polecamy serwis: Budżet domowy
Zaangażowanie i partnerstwo
Jeżeli firma faktycznie jest niezależna, warto również zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu jej pracownicy angażują się w nasze problemy. Często zdarza się, że doradca po złożeniu wniosku jest trudno dostępny i niechętnie udziela informacji na temat bieżącej sytuacji. Tym częściej z sytuacją taką mamy do czynienia po podpisaniu umowy kredytowej (wówczas doradca otrzymuje swoje wynagrodzenie).
Brak pomocy, udzielonej klientowi po całym procesie, jest jednym z głównych grzechów firm doradczych. A przecież uruchomienie kredytu nie stanowi ostatniej fazy zakupu nieruchomości.
Etyka i transparentność
Usługi doradztwa finansowego są bezpłatne, a wynagrodzenie doradcy zapewniają banki, które finalizują daną transakcję. Ponieważ w takich przypadkach może zachodzić podejrzenie o stronniczość i sugerowanie wyboru banku, warto dokładnie przyjrzeć się kosztom, oferowanych przez doradcę kredytów.
Etyczne firmy przejrzyście zaprezentują wszelkie koszty i nie będą starały się w żaden inny sposób niż ten poprawny merytorycznie przedstawić najlepszą ofertę banku. Nie pozwolą doradcy również narzucić banku, ponieważ etyczne doradztwo, bez względu na swój zysk, daje pełną swobodę w wyborze banku klientowi.
Wymienione powyżej cechy są najważniejszymi elementami, jakimi warto sugerować się przy wyborze instytucji doradzającej przy zaciągnięciu kredytu. Pomocne w takich sytuacjach jest również kierowanie się opiniami znajomych. Rekomendacja firmy jest bowiem najlepszą formą reklamy w obecnych czasach – tylko w taki sposób można jeszcze przed skorzystaniem z usługi sprawdzić , czy faktycznie „po owocach ich poznacie”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.