reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > W jaką nieruchomość zainwestować milion złotych?

W jaką nieruchomość zainwestować milion złotych?

Osoby zamożne i bogate, zainteresowane nieruchomościami we własnym portfelu inwestycyjnym, mają różne możliwości kupna. Na nieruchomościach, wartych milion złotych, zarobimy kwotę, która będzie wiązała się z miesięcznym przychodem na poziomie kilku tysięcy zł. Jednak już z nieruchomością za 200 tys. zł jesteśmy w stanie zacząć zarabiać.

Rynek nieruchomości oferuje różne sposoby ulokowania kapitału. Od najprostszego, czyli zakupu mieszkania na wynajem, poprzez lokale użytkowe, aż po zakup gruntu rolnego w celu jego odrolnienia, ewentualnego podziału, a następnie – odsprzedaży z zyskiem. Trendy, panujące w poszczególnych segmentach tego rynku, są zróżnicowane.

I tak na przykład w ciągu ostatnich trzech lat przeciętne „M” straciło na wartości 12,9%, a grunty rolne zyskały 28,7% - wynika z danych doradców finansowych i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Mieszkanie najłatwiej jest zbyć

Różne czynniki determinują zmiany cen w poszczególnych segmentach rynku nieruchomości. Odpowiednie dobranie składu portfela inwestycyjnego może więc pozwolić na osiąganie zysków, także w czasie dekoniunktury. Wydaje się, że segmentem najbardziej związanym z ogólną koniunkturą w gospodarce jest segment mieszkaniowy – rozwinięty i najbardziej płynny.

Ale nawet w tym przypadku, na ceny oddziałują też inne czynniki, na przykład dostępność kredytów mieszkaniowych. Niewielkie znaczenie ma natomiast to, że ok. 1,2 miliona rodzin w Polsce nie posiada własnego mieszkania – jednocześnie „zapasy” niesprzedanych przez deweloperów lokali powiększają się.

Ograniczony dostęp do lokali użytkowych

W przypadku lokali użytkowych sytuacja wygląda inaczej. Po pierwsze rynek ten jest znacznie mniejszy niż mieszkaniowy – to mocno ogranicza podaż atrakcyjnych lokali. Ponadto grono potencjalnych inwestorów jest mniejsze niż na rynku mieszkaniowym, w związku z relatywnie wysokim kosztem zakupu takich lokali, a także faktem, że nie zabezpieczają one podstawowych potrzeb ludności.

Determinantami wartości lokali użytkowych są: łatwość wynajęcia danego lokalu, wysokość czynszów i ryzyko inwestycji. Dwa pierwsze elementy zależą od charakterystyki danego lokalu użytkowego oraz konkurencji, choć bez wątpienia pozytywnym dla nich czynnikiem pozostaje dobra koniunktura w gospodarce, a w szczególności – wysoka dynamika sprzedaży detalicznej. Ostatni element, czyli ryzyko inwestycji, zależy od postrzegania danej lokalizacji, ale też od perspektyw gospodarki.

Dowiedz się także: Jak obniżyć podatek VAT od przychodów z tytułu najmu?

Zainteresowanie gruntami rośnie

Ceny gruntów rolnych zdają się w Polsce być „oderwane” od koniunktury i warunków kredytowania, a w większym stopniu zależą m.in. od takich czynników, jak dopłaty z UE czy zachęty podatkowe. Od 2004 nieprzerwanie rośnie bowiem przeciętna cena gruntów rolnych w obrocie prywatnym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama