REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sfinansować remont mieszkania?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Remonty mieszkań można finansować na kilka sposobów.
Remonty mieszkań można finansować na kilka sposobów.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, zainteresowane remontem mieszkania, powinny zastanowić się, co będzie dla nich korzystniejsze: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna? Zaciągając niskooprocentowany kredyt hipoteczny na niewielką kwotę, można obniżyć koszty finansowania nawet o 700 zł, co pozwoli zaoszczędzić na remoncie. Wadą tego sposobu finansowania remontu są jednak dodatkowe koszty, związane z ustanowieniem zabezpieczenia.

Pożyczka gotówkowa nie należy do najtańszych produktów kredytowych. Znacznie niższe oprocentowanie można uzyskać, zaciągając kredyt hipoteczny. Jednak ustanowienie zabezpieczeń dla takiego kredytu wiąże się z pewnymi kosztami. Powstaje więc pytanie, w jakiej sytuacji remont sfinansować pożyczką gotówkową, a w jakiej – kredytem hipotecznym.

REKLAMA

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy bowiem od tego jak długo zamierzamy spłacać dług, ile pieniędzy potrzebujemy i na co konkretnie chcemy je przeznaczyć. Duże znacznie ma również to, o ile niższe jest oprocentowanie kredytu hipotecznego, w porównaniu z kredytem gotówkowym.

REKLAMA

Załóżmy, że możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 15% i prowizją 3%. Mamy też możliwość wybrać kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 6,5% i prowizją 1%. Kredyt hipoteczny posiada więc dużo niższe oprocentowanie i dodatkowo – mniejszą prowizję.

Załóżmy jednak, że potrzebujemy 10 tys. zł, które chcemy spłacić w ciągu roku, to lepszym rozwiązaniem okaże się kredyt gotówkowy. Co prawda koszt kredytu hipotecznego (suma odsetek i prowizji) będzie niższy o ok. 700 zł, jednak, aby go uzyskać, należy ponieść wiele dodatkowych kosztów, które mogą przewyższyć wspomnianą kwotę oszczędności.

Przeczytaj również: Kto nie powinien brać kredytu konsumpcyjnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed wszystkim jesteśmy zobowiązani bowiem ustanowić zabezpieczenie. Nieruchomość musi więc mieć księgę wieczystą. Jeśli jej brakuje, to trzeba ją założyć. Należy również zapłacić za dokonanie w niej wpisu. Wiele banków dodatkowo obciąży nas prowizją za wycenę nieruchomości.

Ponadto mieszkanie czy dom, stanowiące zabezpieczenie, muszą zostać ubezpieczone od ognia i wody. Jednocześnie na uzyskanie kredytu hipotecznego stracimy dużo więcej czasu. W opisanym przypadku ostatecznie to kredyt hipoteczny okaże się droższym rozwiązaniem.

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli potrzebujemy 50 tys. zł, które chcemy spłacić w ciągu 8 lat. Wtedy koszt kredytu hipotecznego jest aż o 23 800 zł niższy od pożyczki gotówkowej. W tym przypadku, nawet po uwzględnieniu dodatkowych kosztów, skorzystanie z kredytu hipotecznego jest bardziej opłacalne.

Podejmując decyzję, należy jednak pamiętać nie tylko o kosztach, ale również innych o elementach. Zaletą pożyczki gotówkowej jest to, że można ją otrzymać bardzo szybko, nierzadko w ciągu jednego dnia. W przypadku kredytu hipotecznego od dnia złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy często mija miesiąc.

Ponadto pieniądze z pożyczki gotówkowej możemy wydać w dowolny sposób. Te z kredytu hipotecznego trzeba natomiast przeznaczyć na materiały trwale, związane z mieszkaniem. Nie można więc za te pieniądze kupić np. mebli, lamp, wolnostojącego sprzętu AGD czy RTV.

W rozwiązaniu tego  problemu pomaga pożyczka hipoteczna. Jej oprocentowanie również jest niższe niż oprocentowanie kredytu gotówkowego i można ją wydać na dowolny cel. Jednocześnie pozostaje ona jednak droższa od kredytu hipotecznego.

Aby wybrać najlepszy sposób na sfinansowanie remontu, najlepiej więc dokładnie policzyć, które z możliwych rozwiązań będzie najlepsze w naszym przypadku. Takiego porównania bezpłatnie dokona dla nas doradca finansowy. Długość spłaty i wysokość finansowanie powinny być brane pod uwagę przez wszystkie osoby, planujące skredytować prace remontowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA