reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak sfinansować remont mieszkania?

Jak sfinansować remont mieszkania?

Osoby, zainteresowane remontem mieszkania, powinny zastanowić się, co będzie dla nich korzystniejsze: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna? Zaciągając niskooprocentowany kredyt hipoteczny na niewielką kwotę, można obniżyć koszty finansowania nawet o 700 zł, co pozwoli zaoszczędzić na remoncie. Wadą tego sposobu finansowania remontu są jednak dodatkowe koszty, związane z ustanowieniem zabezpieczenia.

Pożyczka gotówkowa nie należy do najtańszych produktów kredytowych. Znacznie niższe oprocentowanie można uzyskać, zaciągając kredyt hipoteczny. Jednak ustanowienie zabezpieczeń dla takiego kredytu wiąże się z pewnymi kosztami. Powstaje więc pytanie, w jakiej sytuacji remont sfinansować pożyczką gotówkową, a w jakiej – kredytem hipotecznym.

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy bowiem od tego jak długo zamierzamy spłacać dług, ile pieniędzy potrzebujemy i na co konkretnie chcemy je przeznaczyć. Duże znacznie ma również to, o ile niższe jest oprocentowanie kredytu hipotecznego, w porównaniu z kredytem gotówkowym.

Załóżmy, że możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 15% i prowizją 3%. Mamy też możliwość wybrać kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 6,5% i prowizją 1%. Kredyt hipoteczny posiada więc dużo niższe oprocentowanie i dodatkowo – mniejszą prowizję.

Załóżmy jednak, że potrzebujemy 10 tys. zł, które chcemy spłacić w ciągu roku, to lepszym rozwiązaniem okaże się kredyt gotówkowy. Co prawda koszt kredytu hipotecznego (suma odsetek i prowizji) będzie niższy o ok. 700 zł, jednak, aby go uzyskać, należy ponieść wiele dodatkowych kosztów, które mogą przewyższyć wspomnianą kwotę oszczędności.

Przeczytaj również: Kto nie powinien brać kredytu konsumpcyjnego?

Przed wszystkim jesteśmy zobowiązani bowiem ustanowić zabezpieczenie. Nieruchomość musi więc mieć księgę wieczystą. Jeśli jej brakuje, to trzeba ją założyć. Należy również zapłacić za dokonanie w niej wpisu. Wiele banków dodatkowo obciąży nas prowizją za wycenę nieruchomości.

Ponadto mieszkanie czy dom, stanowiące zabezpieczenie, muszą zostać ubezpieczone od ognia i wody. Jednocześnie na uzyskanie kredytu hipotecznego stracimy dużo więcej czasu. W opisanym przypadku ostatecznie to kredyt hipoteczny okaże się droższym rozwiązaniem.

Polecamy serwis: Kredyty

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli potrzebujemy 50 tys. zł, które chcemy spłacić w ciągu 8 lat. Wtedy koszt kredytu hipotecznego jest aż o 23 800 zł niższy od pożyczki gotówkowej. W tym przypadku, nawet po uwzględnieniu dodatkowych kosztów, skorzystanie z kredytu hipotecznego jest bardziej opłacalne.

Podejmując decyzję, należy jednak pamiętać nie tylko o kosztach, ale również innych o elementach. Zaletą pożyczki gotówkowej jest to, że można ją otrzymać bardzo szybko, nierzadko w ciągu jednego dnia. W przypadku kredytu hipotecznego od dnia złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy często mija miesiąc.

Ponadto pieniądze z pożyczki gotówkowej możemy wydać w dowolny sposób. Te z kredytu hipotecznego trzeba natomiast przeznaczyć na materiały trwale, związane z mieszkaniem. Nie można więc za te pieniądze kupić np. mebli, lamp, wolnostojącego sprzętu AGD czy RTV.

W rozwiązaniu tego  problemu pomaga pożyczka hipoteczna. Jej oprocentowanie również jest niższe niż oprocentowanie kredytu gotówkowego i można ją wydać na dowolny cel. Jednocześnie pozostaje ona jednak droższa od kredytu hipotecznego.

Aby wybrać najlepszy sposób na sfinansowanie remontu, najlepiej więc dokładnie policzyć, które z możliwych rozwiązań będzie najlepsze w naszym przypadku. Takiego porównania bezpłatnie dokona dla nas doradca finansowy. Długość spłaty i wysokość finansowanie powinny być brane pod uwagę przez wszystkie osoby, planujące skredytować prace remontowe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama