reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Co wybrać: dom jednorodzinny czy mieszkanie?

Co wybrać: dom jednorodzinny czy mieszkanie?

Średnia powierzchnia dostępnych w sprzedaży domów jednorodzinnych zmniejszyła się, a cena metra kwadratowego potaniła o blisko 2 proc. Na domach jednorodzinnych można zaoszczędzić nawet 10 proc. ceny kupna, jeżeli sami zadbamy o materiały budowlane i wybór odpowiedniej ekipy. Zachodu z domem jednorodzinnym jest więcej, ale będzie to procentować w przyszłości w postaci większego komfortu mieszkania.

Ceny domów jednorodzinnych, w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej, obniżyły się, w porównaniu z rokiem ubiegłym, o 1,8 proc. - wynika z ofert, zebranych podczas jesiennych edycji organizowanych w Warszawie targów nieruchomości. Potwierdza się tym samym obserwacja ekspertów, dokonana wiosną tego roku, świadcząca o wyhamowaniu trendu spadkowego z lat 2008-2010 r.

Spadek mediany cen metra kwadratowego w ciągu trzech ostatnich lat podliczono na 12,3 proc., co mniej więcej odpowiada przecenie na rynku mieszkań (indeks cen transakcyjnych stracił w tym samym czasie ponad 11 proc.).

Uwagę zwraca przede wszystkim spadek mediany cen inwestycji jako całości, który w ciągu roku sięgnął 9,6 proc. Spowodowało to znaczny, bo wynoszący 14,9 proc., spadek metrażu oferowanych podczas targów domów, ze 174 m2 przed rokiem do 148 m2 obecnie. Jak tłumaczą przedstawiciele firm deweloperskich, wynika to z faktu, że klienci pytają o coraz mniejsze, a więc również tańsze domy i po prostu sprzedawcy dostosowują ofertę do ich potrzeb.

Dowiedz się także: Co daje zamiana nieruchomości na odwróconą hipotekę?

Jeszcze wyraźniej stopniała wielkość działek, na jakich sadowione są domy. O ile przed rokiem mediana kształtowała się tu na poziomie 510 m2, to obecnie jest to 350 m2, co oznacza spadek o 31,6 proc.

Ceny domów jednorodzinnych w wariancie ekonomicznym, za który uznajemy oferty, mieszczące się w najtańszej ćwiartce zebranych propozycji, nie przekraczają 570 tys. zł (spadek o 5,7 proc., w porównaniu do roku 2010). Ich wielkość to nie więcej niż 130 m2, przy działkach o powierzchni nie przekraczającej 200 m2.

Przed rokiem górną granicą była kwota 604 tys. zł, zaś wielkość oferowanych domów sięgała 143 m2, a działek ok. 290 m2.

Przeczytaj również: Jak obniżyć koszt zakupu mieszkania?

Jeszcze szybciej ubywa ofert w segmencie najdroższym. Naprawdę trzeba się natrudzić, aby znaleźć takie, których wartość opiewa na ponad milion złotych. Obecnie, po spadku o 11,5 proc. wobec zeszłego roku, najtańsza oferta kwalifikująca się do najdroższej ćwiartki to 792,5 tys. zł. Dla porównania przed rokiem było to 895 tys. zł, a jeszcze rok wcześniej 1 mln 77 tys. zł. Zmalał też oczywiście metraż domów (o 7,2 proc., ze 191 do 177 m2) oraz wielkość działek (o 23,2 proc., z 780 do 600 m2).

Wróćmy jednak do tytułowego zagadnienia. Biorąc pod uwagę mediany, przeciętny dom, oferowany na warszawskich targach nieruchomości, to bliźniak lub dom w zabudowie jednorodzinnej szeregowej, z wykończeniem w tzw. standardzie deweloperskim, którego cena wynosi 670 tys., powierzchnia użytkowa – 148 m2, a działka, na której jest posadowiony, ma wielkość 350 m2. Przy obecnych średnich cenach transakcyjnych mieszkań w Warszawie (7783 zł/m2 we wrześniu br.), odpowiada to wartością mieszkaniu o powierzchni 86,1 m2.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama