REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co daje zamiana nieruchomości na odwróconą hipotekę?

Odwrócona hipoteka to nienajlepszy sposób na obrót nieruchomością. Fotolia
Odwrócona hipoteka to nienajlepszy sposób na obrót nieruchomością. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy pożyczkodawcy zarabiają na nieruchomościach, oferując swoim klientom odwróconą hipotekę. To rozwiązanie wydaje się atrakcyjne dla osób, których nie interesuje ani handel nieruchomościami, ani oddanie mieszkania w spadku rodzinie. Ile pieniędzy otrzymamy dzięki nieruchomościom, przeznaczonym na odwróconą hipotekę?

Czym jest odwrócona hipoteka?

REKLAMA

Odwrócona hipoteka dostępna jest na naszym rynku od stosunkowo niedługiego czasu. Produkt ten oferuje na polskim rynku już kilka podmiotów: Fundusz Hipoteczny „Familia”, Fundusz Hipoteczny DOM, Centralny Fundusz Hipoteczny i Fundusz Senior.

Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z odwróconej hipoteki, mogą liczyć na:

  • dożywotnio wypłacane, zwolnione z podatku, comiesięczne świadczenie, waloryzowane co kwartał o wskaźnik inflacji;
  • możliwość pozostawienia określonej puli dla spadkobierców w wysokości do 40% wartości nieruchomości;
  • bezpłatne konsultacje i porady z wykwalifikowanym prawnikiem i notariuszem;
  • możliwość przywrócenia własności po spełnieniu odpowiednich warunków – tj. po dokonaniu zwrotu wypłaconych świadczeń i poniesionych kosztów (notarialnych itp.).

Mimo braku szczegółowego rozwiązania prawnego, regulującego przedmiotową materię – wszystko odbywa się całkowicie zgodnie z przepisami, obowiązującymi w naszym kraju. Całość usankcjonowana jest w Kodeksie Cywilnym, zaś wszystkie czynności prawne, związane z odwróconą hipoteką, opierają się na umowie o dożywocie, przez ten kodeks regulowanej (w prawodawstwie polskim pojęcie „odwróconej hipoteki” jeszcze nie istnieje) i odbywają się w formie aktu notarialnego, zatem są niepodważalne.

Sprawdź wyniki niezależnego porównania kredytów hipotecznych!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy naprawdę zyskamy?

Wszystkie osoby, zainteresowane skorzystaniem z oferty tzw. „odwróconej hipoteki”, powinny również wiedzieć o tym, że:

  • minimalny wiek osoby, która może oddać funduszowi własną nieruchomość, wynosi aż 65 lat (średni wiek życia kobiety i mężczyzny w Polsce to odpowiednio 79 i 72 lata);
  • kobieta w wieku 65 lat, przekazując nieruchomość o wartości 400 000 zł, otrzymuje świadczenie w wysokości 530 zł miesięcznie, zaś mężczyzna w tym samym wieku i dla takiej samej wartości nieruchomości, co miesiąc dostanie 680 zł;
  • decydując się na opcję pozostawienia określonej puli dla spadkobierców, musimy zaakceptować fakt, że i tak już niewysokie świadczenia zostaną jeszcze znacząco obniżone.

Polecamy serwis: Lokaty

Jakie mamy alternatywy?

Dokonywane we własnym zakresie wyliczenia opłacalności przedsięwzięcia pt. „odwrócona hipoteka sposobem na lepsze życie na emeryturze” nie nastrajają optymizmem.

Kobieta, która przekaże w wieku 65 lat swoją nieruchomość, wartą 400 000 zł i odejdzie z tego świata tak jak średniostatystyczna Polka, zainkasuje w sumie jedynie około 90 000 zł.

Jeśli ktoś naprawdę chce, można taką propozycję rozważyć… Nie wolno przy tym pominąć faktu, że takie wyjście cieszy się dużą popularnością na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii oraz w USA, zatem być może boom tego rodzaju rozwiązania jeszcze przed nami? Warto chyba jednak sprzedać nieruchomość, zaś środki przeznaczyć np. na lokatę bankową i wynajmować mieszkanie za odsetki.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA