reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Co daje zamiana nieruchomości na odwróconą hipotekę?

Co daje zamiana nieruchomości na odwróconą hipotekę?

Niektórzy pożyczkodawcy zarabiają na nieruchomościach, oferując swoim klientom odwróconą hipotekę. To rozwiązanie wydaje się atrakcyjne dla osób, których nie interesuje ani handel nieruchomościami, ani oddanie mieszkania w spadku rodzinie. Ile pieniędzy otrzymamy dzięki nieruchomościom, przeznaczonym na odwróconą hipotekę?

Czym jest odwrócona hipoteka?

Odwrócona hipoteka dostępna jest na naszym rynku od stosunkowo niedługiego czasu. Produkt ten oferuje na polskim rynku już kilka podmiotów: Fundusz Hipoteczny „Familia”, Fundusz Hipoteczny DOM, Centralny Fundusz Hipoteczny i Fundusz Senior.

Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z odwróconej hipoteki, mogą liczyć na:

  • dożywotnio wypłacane, zwolnione z podatku, comiesięczne świadczenie, waloryzowane co kwartał o wskaźnik inflacji;
  • możliwość pozostawienia określonej puli dla spadkobierców w wysokości do 40% wartości nieruchomości;
  • bezpłatne konsultacje i porady z wykwalifikowanym prawnikiem i notariuszem;
  • możliwość przywrócenia własności po spełnieniu odpowiednich warunków – tj. po dokonaniu zwrotu wypłaconych świadczeń i poniesionych kosztów (notarialnych itp.).

Mimo braku szczegółowego rozwiązania prawnego, regulującego przedmiotową materię – wszystko odbywa się całkowicie zgodnie z przepisami, obowiązującymi w naszym kraju. Całość usankcjonowana jest w Kodeksie Cywilnym, zaś wszystkie czynności prawne, związane z odwróconą hipoteką, opierają się na umowie o dożywocie, przez ten kodeks regulowanej (w prawodawstwie polskim pojęcie „odwróconej hipoteki” jeszcze nie istnieje) i odbywają się w formie aktu notarialnego, zatem są niepodważalne.

Sprawdź wyniki niezależnego porównania kredytów hipotecznych!

Czy naprawdę zyskamy?

Wszystkie osoby, zainteresowane skorzystaniem z oferty tzw. „odwróconej hipoteki”, powinny również wiedzieć o tym, że:

  • minimalny wiek osoby, która może oddać funduszowi własną nieruchomość, wynosi aż 65 lat (średni wiek życia kobiety i mężczyzny w Polsce to odpowiednio 79 i 72 lata);
  • kobieta w wieku 65 lat, przekazując nieruchomość o wartości 400 000 zł, otrzymuje świadczenie w wysokości 530 zł miesięcznie, zaś mężczyzna w tym samym wieku i dla takiej samej wartości nieruchomości, co miesiąc dostanie 680 zł;
  • decydując się na opcję pozostawienia określonej puli dla spadkobierców, musimy zaakceptować fakt, że i tak już niewysokie świadczenia zostaną jeszcze znacząco obniżone.

Polecamy serwis: Lokaty

Jakie mamy alternatywy?

Dokonywane we własnym zakresie wyliczenia opłacalności przedsięwzięcia pt. „odwrócona hipoteka sposobem na lepsze życie na emeryturze” nie nastrajają optymizmem.

Kobieta, która przekaże w wieku 65 lat swoją nieruchomość, wartą 400 000 zł i odejdzie z tego świata tak jak średniostatystyczna Polka, zainkasuje w sumie jedynie około 90 000 zł.

Jeśli ktoś naprawdę chce, można taką propozycję rozważyć… Nie wolno przy tym pominąć faktu, że takie wyjście cieszy się dużą popularnością na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii oraz w USA, zatem być może boom tego rodzaju rozwiązania jeszcze przed nami? Warto chyba jednak sprzedać nieruchomość, zaś środki przeznaczyć np. na lokatę bankową i wynajmować mieszkanie za odsetki.

Eksperci TotalMoney.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odwrócona hipoteka to nienajlepszy sposób na obrót nieruchomością. Fotolia
Odwrócona hipoteka to nienajlepszy sposób na obrót nieruchomością. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama